REKLAMA

Ceny ropy w USA spadają po restarcie naftociągu "Przyjaźń"

2022-08-11 08:12
publikacja
2022-08-11 08:12
Ceny ropy w USA spadają po restarcie naftociągu "Przyjaźń"
Ceny ropy w USA spadają po restarcie naftociągu "Przyjaźń"
fot. Roman Mikhailiuk / / Shutterstock

Ceny ropy w USA zniżkują po restarcie naftociągu "Przyjaźń", którym transportowana jest ropa naftowa z Rosji do Europy. Do tego rosną amerykańskie zapasy ropy - informują maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na IX kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 91,53 USD, niżej 0,44 proc., po wzroście notowań w środę o 1,6 proc.

Brent na ICE w dostawach na X wyceniana jest po 97,05 USD za baryłkę, w dół o 0,36 proc.

Rosja wznowiła dostawy ropy naftociągiem "Przyjaźń" do krajów środkowej Europy.

Wicepremier, minister gospodarki Słowacji Richard Sulik podał w środę w Bratysławie, że ropa popłynie przez rurociąg "Przyjaźń" w ciągu najbliższych godzin. Dodał, że problem wystąpił w Europie Zachodniej w jednym z banków, a zatrzymanie ropy nie było winą strony rosyjskiej czy ukraińskiej.

OBLIGACJE OSZCZĘDNOŚCIOWE

50 pytań i odpowiedzi. Poradnik (nie tylko) dla początkujących

OBLIGACJE OSZCZĘDNOŚCIOWE

Czy obligacje detaliczne są bezpieczne? Czy chronią przed inflacją? Odpowiadamy na 50 najczęstszych i najważniejszych pytań o propozycję Skarbu Państwa dla oszczędzających. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Z kolei węgierski koncern MOL przelał należność za tranzyt ropy naftowej ukraińskim odcinkiem rurociągu "Przyjaźń". MOL poinformował, że przeprowadził rozmowy o ponownym uruchomieniu rurociągu ze stronami ukraińską i rosyjską.

Rurociąg "Przyjaźń" wstrzymał przepływ ropy 4 sierpnia, a to wywarło presję na już i tak obniżone dostawy surowca, szczególnie na Węgry, gdzie ostrzegano przez paniką zakupową na rynku paliw.

"Wznowienie przepływu ropy przez naftociąg »Przyjaźń« złagodziło nieco obawy o zaopatrzenie w surowiec" - mówi Warren Patterson, ekonomista ING groep NV.

Tymczasem z ograniczonymi dostawami ropy zmaga się m.in. niemiecka Bawaria, a także Austria i Szwajcaria, z powodu słabszych dostaw przez rzekę Ren, która z powodu suszy może w ciągu kilku dni być w stanie uniemożliwiającym transport.

Niski poziom wody na Renie budzi duże obawy operatorów żeglugi śródlądowej. Sytuacja znacznie utrudnia transport produktów energetycznych i podnosi koszty frachtu, ponieważ towary muszą być rozdzielone na większą liczbę statków o mniejszej ładowności.

Na początku tygodnia poziom rzeki wynosił 94 cm, podczas gdy średnia o tej porze roku to zwykle od 2 do 3 metrów.

Dodatkowo, nawet jeśli poziom wody nie jest jeszcze aż tak niski, jak podczas upalnego lata w 2018 roku, kiedy osiągnięto historyczne minimum, ceny oleju napędowego są dziś znacznie wyższe. Skutki wzrostu kosztów odczuwają wszystkie sektory: fabryki samochodów, zakłady chemiczne czy huty, zaopatrywane w surowce drogą wodną przez Ren.

Tymczasem w USA rosną zapasy ropy. Zapasy surowca w ubiegłym tygodniu wzrosły o 5,46 mln baryłek, czyli o 1,3 proc. do 432,01 mln baryłek - poinformował amerykański Departament Energii (DoE).

Z kolei rezerwy paliw destylowanych, w tym oleju opałowego, wzrosły o 2,2 mln baryłek, czyli o 2,0 proc. do 111,49 mln baryłek - podał DoE.

"Duży wzrost zapasów ropy w USA nie pomoże w poprawie sentymentu na rynkach paliw" - ocenia Patterson.

Na Węgry znów płynie ropa "Przyjaźnią"

Rurociągiem "Przyjaźń" znów płynie ropa naftowa na Węgry - poinformowało w czwartek węgierskie Ministerstwo Technologii i Przemysłu w komunikacie.

Resort podał, że Węgry zaczęły otrzymywać surowiec z Rosji nad ranem w czwartek. Zapewnił też, że mimo kilkudniowej przerwy w dostawach krajowa podaż nie była zagrożona, gdyż Węgry mają zapasy ropy wystarczające na kilka tygodni.

Węgierski koncern MOL podał w środę, że przelał należność za tranzyt ropy naftowej ukraińskim odcinkiem rurociągu "Przyjaźń", dzięki czemu dostawy surowca mogą ruszyć południowym odcinkiem ropociągu w ciągu kilku dni.

4 sierpnia Rosja wstrzymała dostawy ropy południowym odcinkiem ropociągu "Przyjaźń" do Węgier, Słowacji i Czech, tłumacząc to tym, że nałożone na nią międzynarodowe sankcje uniemożliwiły zrealizowanie płatności za tranzyt surowca.

Wstrzymanie dostaw postawiło w trudnej sytuacji Węgry, gdzie od połowy listopada obowiązuje limit cen paliw. Cena benzyny 95-oktanowej oraz zwykłego oleju opałowego nie może przekraczać 480 forintów (5,69 zł) za litr. (PAP)

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

mw/ je/ aj/ asa/

Źródło:PAP
Tematy
Wybierz BMW X5 w leasingu 106%

Wybierz BMW X5 w leasingu 106%

Komentarze (7)

dodaj komentarz
polonu
policzył ktoś ile Polskę kosztuje do tej pory ta wojna na Ukrainie i ile jeszcze będzie kosztować , bo wojny były są i będą a Polska zawsze na tym źle wychodzi
ehud
Rurociąg "Przyjaźń" (ros. drużba) to największy na świecie system rurociągów, łączący Syberię z Europą Środkową, wybudowany w latach 1960-1964 ("Przyjaźń"-1) oraz 1969-1974 ("Przyjaźń"-2).

To był niewątpliwy sukces RWPG - czy UE może pochwalić się podobnym osiągnięciem?
dziadekjarek
Oczywiście... Ale i tak cenzura tego w Maskwei nie puści
minekminka134
Dziwna ta ich wojenka. Ukraina pozwala na finansowanie wojenki pozwalając na transfer ropy przez swoje terytorium,Rosja płaci za to Ukrainie żeby tą mogła kupować broń. Ciekawe.
peluquero
Ta ogniskowa konfliktu pomiędzy dolarem a resztą walut w tym głównie niezależnym systemem finansowym Rosji w postaci walki zbrojnej prowadzonej na terytorium Ukrainy jest wojną jak każda inna - o interes.
To że tam giną ludzie czy że jest migracja to jest jakby powiedzieć - wkalkulowane w temat - tym się nikt absolutnie nie przejmuje,
Ta ogniskowa konfliktu pomiędzy dolarem a resztą walut w tym głównie niezależnym systemem finansowym Rosji w postaci walki zbrojnej prowadzonej na terytorium Ukrainy jest wojną jak każda inna - o interes.
To że tam giną ludzie czy że jest migracja to jest jakby powiedzieć - wkalkulowane w temat - tym się nikt absolutnie nie przejmuje, co więcej, już nawet od miesiąca z hakiem z cyrku w opowiadaniach o śmierci na froncie niektóre stacje robią tragikomedię, czy to Polsat czy Teleexpress, to można wychwycić tylko w jeden sposób, jeśli się ma w miare nie zachwiany system morlany, wystarczy włączyć bloki informacyjne w każdej stacji raz na tydzień - absolutna parodia śmierci, allor en danse (macabre)

Przecież przed IIWŚ tez były instytucje związane z dosyć wąską grupą ludzi które finansowały obie strony konfliktu ale jedyne wystrzały jakie Ci ludzie słyszeli to w kominku, wprost wyhodowali oni adwersarza i potem już tylko korzystali z rozwoju wydarzeń.

To jest tak banalne jak to że parafrazując sytuację mieszkając w willi jako bogacz ide do bloku pukam do drzwi i daję jakiemuś patusowi 20k na to żeby ostro przypakował 5k na "sprzęt do grania" i odpowiednie używki, i obiecuje zarobek 30k za wykonanie zadania jeśli już bedzie napompowany, zadanie to przejść się po ludziach i zastraszyć ich. Po chwili zawracam się do biednych sąsiadów z ofertą zabezpieczeń przed patusem, a jak ktoś nie za bardzo chce to daje patusowi wiertakę żeby przewiercił drzwi i zamki tym "stawiającym się", no i zaraz odpowiadają na ofertę dodatkowej ochrony. Jak patus jest na głodzie to przychodzi do mnie ale ja mu juz nie daje, musi sobie iść ukraść od sasiadów co się jeszcze nie zabezpieczyli, zostawiam mu takich. Wszystko ładnie się nakręca, patus daje mi hajs, tamci dają mi hajs, sprzedaż używek sprzętu materiałów drzwi rośnie, czy ja uczestniczę osobiście w tym konflikcie, czy mnie obchodzi że ktoś ginie? Obchodzi mnie tylko tyle żeby ginęło tyle ludzi i takich, żeby mieć zbyt, patus musi przeżyć, ci najbardziej bojaźliwi też, bo oni dostarczają hajs, sytuacja sama się już nakręca a ja moge sobie usiąść przy kominku.
powiemwamcomysle odpowiada peluquero
Coraz bardziej wykwinte te wpisy za hajs :) nepot_synekurzasty to tez twoje dzielo, bo widze zbieznosc stylu?
peluquero odpowiada powiemwamcomysle
w czym widzisz zbieżność stylu? (pytam, bo analizowałes oba style, a ja mojego alter ego niestety nie znam)
jakie są stawki za wpis tutaj? wykorzystam przy negocjacjach tylko podaj mi do kogo wysłać list motywacyjny bo nie za bardzo wiem (a coś czuje że Ty wiesz lepiej xD)

jeśli mam pisać coś za darmo, a mogę pisać to samo
w czym widzisz zbieżność stylu? (pytam, bo analizowałes oba style, a ja mojego alter ego niestety nie znam)
jakie są stawki za wpis tutaj? wykorzystam przy negocjacjach tylko podaj mi do kogo wysłać list motywacyjny bo nie za bardzo wiem (a coś czuje że Ty wiesz lepiej xD)

jeśli mam pisać coś za darmo, a mogę pisać to samo i jota w jotę to samo za hajs no to oczywiście wybieram druga opcję xD

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki