REKLAMA

Ceny ropy w Nowym Jorku spadają, bo jej zapasy w USA blisko 5-miesięcznego maksimum

2014-10-28 08:33
publikacja
2014-10-28 08:33

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają z powodu oczekiwań, że zapasy surowca w USA są obecnie blisko najwyższego poziomu od 5 miesięcy - podają maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na grudzień, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 80,36 USD, po zniżce o 64 centy.

Brent w dostawach na grudzień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zniżkuje o 68 centów do 85,15 USD za baryłkę.

Analitycy oceniają, że w minionym tygodniu zapasy ropy w USA wzrosły o 3,8 mln baryłek do 381,5 mln baryłek, benzyny - spadły o 700 tys. baryłek, a paliw destylowanych - spadły o 1,45 mln baryłek.

W środę raport z wyliczeniami dotyczącymi zapasów ropy, benzyny i paliw destylowanych w USA przedstawi Departament Energii (DoE).

"Widać wyraźnie, że sytuacja na rynku ropy, jeśli chodzi o jej podaż i zapasy, jest rekordowa, dlatego upłynie trochę czasu zanim z rynku zniknie nadwyżka surowca" - ocenia Michael McCarthy, główny strateg CMC Markets w Sydney.

"Jeśli chodzi o OPEC, jak się zachowa kartel, to ekonomiści oceniają, że grupa może zdecydować o obniżeniu produkcji ropy, ale nie wiadomo, czy producenci się do tego dostosują" - dodaje.

Kraje OPEC produkowały dziennie we wrześniu 30,47 mln baryłek ropy. Oficjalna kwota kartelu to 30 mln b/d.

Ministrowie ropy z OPEC omówią sytuację na rynkach paliw na świecie podczas spotkania w Wiedniu 27 listopada.

W poniedziałek ropa WTI w USA staniała o 1 centa, a od początku roku notowania spadły o 18 proc. (PAP)

aj/ jtt/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Prowadź konto za 0 złotych w banku Pekao S.A.

Prowadź konto za 0 złotych w banku Pekao S.A.

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki