Ceny ropy na giełdach paliw szybują

2019-06-20 13:02
publikacja
2019-06-20 13:02

Ceny ropy naftowej w USA rosną o ponad 3 procent w reakcji na wzrost napięcia na Bliskim Wschodzie po zestrzeleniu amerykańskiego drona przez Iran - podają maklerzy.

/ fot. Ahmed Jadallah / Reuters

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na lipiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 55,53 USD, po wzroście ceny o 3,29 proc.

Ropa Brent w dostawach na sierpień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 63,47 USD za baryłkę, po zwyżce notowań o 2,64 proc.

Amerykański wojskowy dron został zestrzelony przez irański pocisk ziemia-powietrze w międzynarodowej przestrzeni powietrznej nad cieśniną Ormuz - poinformował w czwartek przedstawiciel amerykańskich władz. Chodzi o drona MQ-4C Triton należącego do marynarki wojennej USA.

Irańska Gwardia Rewolucyjna ostrzegła w czwartek przed wszelką agresją wymierzoną w Teheran, zaznaczając, że zestrzelenie amerykańskiego drona to "jasny komunikat" dla wroga Iranu - Stanów Zjednoczonych - przekazała irańska telewizja państwowa.

"Iran nie chce toczyć wojny z żadnym krajem, ale jesteśmy w pełni przygotowani do obrony" kraju - oświadczył naczelny dowódca Gwardii Rewolucyjnej generał Hosejn Salami.

Przez cieśninę Ormuz, łączącą Zatokę Perską z Morzem Arabskim, przepływa rocznie 20 proc. światowego transportu ropy naftowej, w tym większość ropy eksportowanej przez Irak.

W ostatnim czasie doszło do wzrostu napięć między Iranem a Stanami Zjednoczonymi w Zatoce Perskiej. Obawy o konfrontację pomiędzy tymi krajami rosną od 13 czerwca, kiedy w Zatoce Omańskiej zaatakowane zostały dwa tankowce. Stany Zjednoczone oskarżyły o ten atak Iran, czemu ten kategorycznie zaprzecza.

"Geopolityka pomogła bykom na rynkach naftowych w dokonaniu spektakularnego powrotu po kilku dniach sennego handlu" - mówi Tamas Varga, analityk PVM Oil Associates Ltd. w Londynie.

Tymczasem w USA spadają zapasu paliw.

Zapasy ropy naftowej w ubiegłym tygodniu spadły o 3,11 mln b., czyli o 0,64 proc., do 482,36 mln baryłek - poinformował amerykański Departament Energii (DoE). To pierwszy spadek zapasów ropy od 3 tygodni. Rynek oczekiwał spadku zapasów o 1,25 mln baryłek.

Zapasy benzyny spadły w tym czasie o 1,69 mln baryłek, czyli o 0,72 proc., do 233,22 mln baryłek. Z kolei rezerwy paliw destylowanych, w tym oleju opałowego, spadły o 551 tys. b., czyli o 0,43 proc. do 127,82 mln b. - podał DoE. 

aj/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
 Poznaj bogatą ofertę samochodów używanych Audi. Wybierz najlepszy dla siebie!

Poznaj bogatą ofertę samochodów używanych Audi. Wybierz najlepszy dla siebie!

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
marxs
przecież niedawno jankesi tak mordę darli że im na ropie arabskiej juz nie zależy bo mają swojej (G)łupkowej tyle że nie wiedzą co z nia robić i lada moment cały świat zaleja tą swoją (G)łupkową ropą i gazem a tu drobny incydent i cena ropy 10 % do góry to kapitalny dowód że rynek ropy jak też wszystkie inne przecież niedawno jankesi tak mordę darli że im na ropie arabskiej juz nie zależy bo mają swojej (G)łupkowej tyle że nie wiedzą co z nia robić i lada moment cały świat zaleja tą swoją (G)łupkową ropą i gazem a tu drobny incydent i cena ropy 10 % do góry to kapitalny dowód że rynek ropy jak też wszystkie inne rynki są manipulowane i sterowane przez goldmany i morgany
eagleeye
No podwyższą cenę o 20 groszy na litrze choć potaniała o 50 gr za litr. Cóż dla mnie to jest śmieszne ze ktoś zestrzelił drona i zaraz "spekulacyjne ceny" na ropie
carlito1
Reakcja stacji w PL będzie natychmiastowa....

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki