REKLAMA

Ceny ropy mocno rosną. Inwestorzy analizują ryzyko wystąpienia recesji w gospodarce USA

2022-12-08 08:55
publikacja
2022-12-08 08:55

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku mocno rosną w czwartek. Inwestorzy analizują wpływ działań chińskich władz mających na celu dalsze łagodzenie ograniczeń covidowych i ryzyko wystąpienia recesji w gospodarce USA - informują maklerzy.

Ceny ropy mocno rosną. Inwestorzy analizują ryzyko wystąpienia recesji w gospodarce USA
Ceny ropy mocno rosną. Inwestorzy analizują ryzyko wystąpienia recesji w gospodarce USA
fot. ded pixto / / Shutterstock

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na I kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 72,95 USD, wyżej o 1,31 proc., po spadku w ciągu 4 poprzednich sesji o ponad 11 proc.

Brent na ICE w dostawach na II wyceniana jest po 78,10 USD za baryłkę, wyżej o 1,21 proc.

Władze Chin wycofują się coraz bardziej z wprowadzonych wcześniej ograniczeń w związku z walką z epidemią koronawirusa, a to oznacza możliwy szybki wzrost zapotrzebowania na energię.

Tymczasem szefowie wielu amerykańskich banków biją na alarm w związku z możliwą recesją w gospodarce USA.

Dyrektor generalna Citigroup Inc. Jane Fraser wskazała na USA jako kraj, który wkracza w środowisko recesyjne.

Tymczasem w USA maleją zapasy ropy. W ub. tygodniu zapasy surowca spadły o 5,19 mln baryłek, czyli o 1,24 proc. do 413,9 mln baryłek - poinformował amerykański Departament Energii (DoE).

Zapasy benzyny wzrosły w tym czasie o 5,32 mln baryłek, czyli o 2,49 proc. do 219,09 mln baryłek.

Rezerwy paliw destylowanych, w tym oleju opałowego, wzrosły zaś o 6,16 mln baryłek, czyli o 5,47 proc. do 118,81 mln baryłek - podał DoE.

"Ropa boryka się z problemami związanymi z podażą" - wskazuje Ravindra Rao z działy badań rynków towarowych w Kotak Securities Ltd.

"Jednak łagodzenie ograniczeń covidowych w Chinach stwarza nadzieje na ożywienie zapotrzebowania na paliwa" - dodaje.

Administracja prezydenta USA Joe Bidena rozważa tymczasem wpływ ponownego otwierania gospodarki Chin i pułapu cenowego nałożonego przez G7 i UE na rosyjską ropę naftową, zanim przystąpi do uzupełniania amerykańskich rezerw strategicznych surowca (SPR).

Amos Hochstein, starszy doradca w Departamencie Stanu ds. Bezpieczeństwa Energetycznego, poinformował, że amerykańska administracja obserwuje Chiny i ropę z Rosji zanim rozpocznie uzupełnianie swoich rezerw ropy.

"Chcemy zobaczyć, jak ustabilizuje się sytuacja na rynkach ropy, a potem ocenimy, jaka czeka nas przyszłość" - powiedział Hochstein. Dodał, że potrzebne jest większe uzupełnienie SPR. 

aj/ osz/

Źródło:PAP
Tematy
Teraz BMW X3 już za 1400 PLN netto/mies. w ofercie BMW Comfort Lease.

Teraz BMW X3 już za 1400 PLN netto/mies. w ofercie BMW Comfort Lease.

Komentarze (7)

dodaj komentarz
skrzypas75
1/01 - baryłka 319 zł. 1l ON 5,80 (z 23% Vat) 4,71
7/12 - bryłka 345 zł. 1l ON ~ 7,75 ( 8% Vat ) 7,17

skąd wiec takie różnice? Panie Obajtek?

wizytator
I za takie brednie Bankier dostał ostatnio jakąś tam nagrodę? Żenda!
krzy_
Przez ostatni miesiąc ropa staniała o 20% a tytuły artykułów "Ropa drożeje", "Ceny ropy rosną", "Ropa naftowa rozpoczyna tydzień od wzrostów" itp.
Wygląda to na celowe wprowadzanie społeczeństwa w błąd. Redaktorze naczelny, może czas zmienić tego oszusta-autora tych bredni.
obywatel87
Powinni pociągać do odpowiedzialności te dziennikarzyny, albo Zarząd. Wieczna panika i kocopały, które nigdy się nie sprawdzają, skąd się biorą tacy ludzie??

Dziennikarstwo upadło, można pisac to co się chce, bez żadnych konsewkencji zawodowych, żenada!
kaczyslaw_
Co za kuriozalny tytuł. Ceny ropy mocno rosną? O 1,2%? No SZOK!
Od miesiąca czasu jest w trendzie spadkowym, a jakiś redaktorzyna na wzrost o 1,2% (sic!) smaruje taki tytuł.
samsza
mocny: 1. «odznaczający się dużą siłą, znamionujący taką siłę» 2. «silny i zdrowy» 3. «trudny do zniszczenia» 4. «o urządzeniach: mający dużą moc» 5. «odznaczający się dużym stopniem natężenia, silnie działający» 6. «wyraźnie wyczuwalny lub widoczny» 7. «mający władzę, wpływy» 8. «stojący wysoko w jakiejś hierarchii» 9. «niepoddający mocny: 1. «odznaczający się dużą siłą, znamionujący taką siłę» 2. «silny i zdrowy» 3. «trudny do zniszczenia» 4. «o urządzeniach: mający dużą moc» 5. «odznaczający się dużym stopniem natężenia, silnie działający» 6. «wyraźnie wyczuwalny lub widoczny» 7. «mający władzę, wpływy» 8. «stojący wysoko w jakiejś hierarchii» 9. «niepoddający się wpływom» 10. «o stosunkach między ludźmi: trwały, nierozerwalny, silny» 11. «taki, któremu trudno się oprzeć lub przeciwstawić, nie do odparcia» 12. «intensywnie, silnie odbierany, przeżywany» 13. «wywołujący silne wrażenia»
14. «dobitny, dosadny lub niecenzuralny» 15. «mający wiedzę lub wprawę w czymś»
samsza odpowiada samsza
Stawiam na 12, czyli wywołanie u redaktorzyny silnych emocji, zostało to przez niego silnie odebrane!

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki