REKLAMA
WAŻNE

Ceny paliwa na stacjach nadal będą rosły

2018-05-25 14:55
publikacja
2018-05-25 14:55

Ceny paliwa na stacjach w nadchodzącym tygodniu nadal będą rosły, zwyżki będą już jednak ograniczone. Nadzieję na spadek cen przed wakacjami daje zaplanowane na czerwiec spotkanie OPEC, podczas którego mogą zapaść decyzje o zwiększeniu limitów wydobycia ropy - uważają analitycy rynku.

fot. Maciej Biedrzycki / / FORUM

"W mijającym tygodniu obserwowaliśmy jeszcze co prawda podwyżki cen hurtowych diesla i benzyn w skali 5 gr./l netto jednak tempo wzrostu cen wyraźnie wyhamowało. Potencjał do dalszych podwyżek cen paliw na stacjach (...) jest już ograniczony, tym bardziej biorąc pod uwagę zauważalny spadek poziomu marż detalicznych i walkę o klienta" - informują analitycy z biura Reflex.

"Z tego punktu widzenia jest to dobra informacja, z drugiej jednak strony ceny paliw mogą szybko nie spaść, przynajmniej do czerwcowego spotkania OPEC" - dodają.

Analitycy z portalu e-petrol.pl zauważają, że w okresie ostatnich mocnych zwyżek cen marże operatorów stacji paliw nie były specjalnie wysokie. "Z tego powodu w najbliższym czasie bardzo prawdopodobne będzie dalsze podnoszenie cen na stacjach - aby mogły one nadążyć za dynamiką na rynku hurtowym. Dla kierowców oznacza to kolejne podwyżki i wyższe rachunki za tankowanie" - dodają analitycy.

Prognozują oni, że między 28 maja i 3 czerwca ceny benzyny bezołowiowej 98 uplasują się w przedziale 5,40-5,53 zł/l. Dla benzyny 95-oktanowej przewidują, że ceny znajdą się w widełkach 5,09-5,21 zł/l. Podwyżki dla oleju napędowego spowodują natomiast, że paliwo to kosztować będzie między 5,05 i 5,17 zł/l. Za paliwami tradycyjnymi podąży także i autogaz, który kosztować może 2,15-2,23 zł/l.

Portal przypomina, że w ostatnich dniach wpływ na zachowanie inwestorów na rynku naftowym mają spekulacje na temat możliwego zwiększenia wydobycia przez OPEC. Decyzja w tej sprawie może zapaść na czerwcowym spotkaniu członków kartelu eksporterów, którzy w reakcji na spadek produkcji w Wenezueli i przywrócenie sankcji na Iran są gotowi szybciej zrezygnować z limitów wydobycia.

Takiego scenariusza stopniowego odchodzenia od ograniczeń wydobycia nie wyklucza też Rosja, pod warunkiem, że uczestnicy porozumienia dojdą do wniosku, iż rynek się ustabilizował.

"Jeśli w czerwcu faktycznie zapadnie decyzja o wcześniejszym zakończeniu porozumienia producentów, to ceny ropy powinny spadać. To daje nadzieję na obniżki cen paliwa na początku wakacji" - informują analitycy z e-petrol.pl. (PAP)

autor: Łukasz Pawłowski

pif/ son/

Źródło:PAP
Tematy
Kupuj taniej wszystko, czego potrzebujesz z pożyczką bez prowizji. RRSO 12,08%

Kupuj taniej wszystko, czego potrzebujesz z pożyczką bez prowizji. RRSO 12,08%

Komentarze (2)

dodaj komentarz
do_niczego
Cena Benzyny taka sama w Polsce jak w Luksemburgu przeliczając na euro a zarobki minimalne w Luksemburgu 2000 euro w Polsce 500 euro zaokrąglając.Tak wspaniali POLSCY POLITYCY dbają o polskie społeczeństwo albo bardziej o interesy ZACHODU i swoje. BRAWO WY.
stachsgh
Witam !!
Orlen i inne półki paliwowe codziennie kupują ropę? Odpowiedź NIE.
Kupują ropę w kontrakcie np. na rok z ceną z dnia transakcji.
Odpowiedź jest więc jasna. Oszukują Nas na każdym kroku. !!

Niech biuro REFLEX odpowie na pytania:
Czy Orlen codziennie kupuje ropę?
Jeśli tak, to w jakich ilościach
Witam !!
Orlen i inne półki paliwowe codziennie kupują ropę? Odpowiedź NIE.
Kupują ropę w kontrakcie np. na rok z ceną z dnia transakcji.
Odpowiedź jest więc jasna. Oszukują Nas na każdym kroku. !!

Niech biuro REFLEX odpowie na pytania:
Czy Orlen codziennie kupuje ropę?
Jeśli tak, to w jakich ilościach dziennie? baryłkę, 10 baryłek, 10000 baryłek??
I odpowie na pytanie czy wzrosty cen na stacjach benzynowych są uzasadnione?

Pozdrawiam

Powiązane: Paliwa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki