REKLAMA
PIT 2023

Analitycy: Tankujący mogą się cieszyć. Paliwa tanieją i będą tanieć

2023-11-24 13:15
publikacja
2023-11-24 13:15

W tym tygodniu ceny paliw na stacjach odnotowały pierwszą obniżkę od połowy października. Tankujący mogą się cieszyć, bowiem wizja niższych cen jeszcze się nie kończy - zauważyli w piątek analitycy e-petrol. Prognozują, że na przełomie grudnia i listopada spadną ceny wszystkich paliw.

Analitycy: Tankujący mogą się cieszyć. Paliwa tanieją i będą tanieć
Analitycy: Tankujący mogą się cieszyć. Paliwa tanieją i będą tanieć
fot. Wlodzimierz Wasyluk / / FORUM

Jak zauważyli, w ostatnich dniach ropa "zachowywała się bardzo chwiejnie – przeskakując to poniżej, to powyżej 80-dolarowego poziomu."

"Aktualnie surowcowi ciążą słabe wyniki głównych gospodarek globu, a brak optymistycznej perspektywy w tej sferze sugeruje możliwość dalszych obniżek, także na krajowych stacjach" - napisali w piątkowym komentarzu analitycy e-petrol.

Wskazali, że w porównaniu z ubiegłą sobotą hurtowe cenniki paliw na polskim rynku odnotowały spadki dla benzyn i oleju opałowego. "Benzyna 98-oktanowa kosztuje dzisiaj 5113 zł/m sześc., czyli o 106 zł mniej niż w poprzedni weekend. Bieżąca średnia dla Pb95 to 4807 zł/m sześc. - czyli o ponad 79 zł mniej w analogicznym okresie. Olej opałowy z kolei potaniał o ponad 55 zł do poziomu 4354 zł/m sześc. Jedynie paliwo dieslowskie nieznacznie podrożało w omawianym okresie i kosztuje dzisiaj 5211 zł/m sześc., a więc o 36 zł więcej w stosunku do cenników z końcówki zeszłego tygodnia" - wyjaśniono w analizie.

W ocenie przedstawicieli e-petrol na przełomie listopada i grudnia spadki będą dotyczyć wszystkich typów paliw. "Według naszej najnowszej analizy, na okres między 27 listopada i 3 grudnia 2023 spodziewamy się, że ceny Pb98 ulokują się w przedziale 6,89-7,04 zł/l na większości stacji. W przypadku benzyny Pb95 zakres będzie wynosić 6,37-6,49 zł/l. Dla diesla spodziewamy się widełek cenowych między 6,58 i 6,70 zł/l. Zmiana spadkowa może zaznaczyć się także w cenach autogazu i będzie on kosztował 3,01-3,10 zł/l." - napisali.

Prognoza cen paliw w sprzedaży detalicznej
Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
W okresie 27 listopada - 3 grudnia 2023 Aktualizacja 22.11.2023
Pb98 6,89-7,04 Pb 98 7,09
Pb95 6,37-6,49 Pb 95 6,51
ON 6,58-6,70 ON 6,69
LPG 3,01-3,10 LPG 3,07

W ich opinii decydujący wpływ na zachowanie cen ropy w ostatnich dniach mają spekulacje na temat zbliżającego się posiedzenia OPEC+. "Pierwotnie było ono zaplanowane na ten weekend i w obliczu notowanego w połowie listopada spadku cen surowca i pesymistycznych perspektyw wzrostu popytu na paliwa w najbliższych miesiącach, część inwestorów oceniała, że producencka grupa może zdecydować się na pogłębienie cięć wydobycia. Gra pod taki scenariusz przyniosła wyraźne wzrosty na giełdach naftowych z lokalnymi szczytami notowań na początku tygodnia" - zaznaczyli.

"W środę pojawiła się jednak informacja, że spotkanie zostało przesunięte na koniec listopada, a media donosiły o różnicy zdań w ramach grupy producenckiej. To spowodowało szybką przecenę na rynku ropy, która w pierwszym momencie sprowadziła notowania surowca poniżej 80 dolarów. Część strat została jednak odrobiona i przed weekendem, w oczekiwaniu na efekty spotkania OPEC+, baryłka ropy Brent kosztuje ponad 81 dolarów" - dodali analitycy e-petrol. (PAP)

drag/ mmu/

Źródło:PAP
Tematy
Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Advertisement

Komentarze (9)

dodaj komentarz
ququ
Jeszcze 2 miesiące temu straszyliście, że będzie po 10 zł
zoomek
Teraz tylko banksterzy wiedzą co będzie bo kreują rzeczywistość. W dużej mierze.
adam.1983
Jakby nie dobry dla PLN kurs walutowy to nie miał byś tyle optymizmu, ale spokojnie nic straconego jeden głupi pomysł rządu i znowu PLN oberwie co przełoży się na ceny surowców.
bha
Są coraz bardziej Niby taniutkie.
bha
W końcu inflacja spada non stop w statstykach i niby też coraz mocniej i w całym detalu???.
jenak
Mam ciężki i kompletnie przemoczony rękaw łzami kredensa, ile to będzie paliwko do grzechu eko, czyli spaliniaka, kosztować.

A tu znowu taka ładna niespodzianka, że jednak tanio bedzie.
ogon111
A miałby cen po wyborach wystrzelić ponad 7zł

Powiązane: Paliwa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki