Ceny paliw stabilne jak rzadko kiedy

Od połowy września detaliczne ceny paliw w Polsce pozostają nadzwyczaj stabilne i w skali tygodnia nie zmieniają się o więcej niż dwa grosze na litrze. Mijający tydzień przyniósł pod tym względem stabilizację idealną.

Średnia detaliczna cena benzyny bezołowiowej 95 ukształtowała się na poziomie 4,92 zł za litr – podaje BM Reflex. Przeciętna stawka za litr oleju napędowego wyniosła 4,94 zł. W obu przypadkach są to ceny identyczne jak przed tygodniem. Łącznie w ciągu ostatnich 8 tygodni benzyna potaniała o 6 gr/l, a ON o 4 gr/l.

(Bankier.pl)

Istotna korekta dotyczyła jedynie autogazu, którego przeciętna cena detaliczna podniosła się o 4 gr/l i po raz pierwszy od sierpnia przekroczyła 2 zł.

Relatywnie stabilne są także ceny w hurcie. 8 listopada PKN Orlen sprzedawał benzynę po 3939 zł/m3, co po doliczeniu VAT-u daje ok. 4,84 zł/l. Hurtowa stawka za metr sześcienny oleju napędowego wynosiła 3998 zł (ok. 4,92 zł/l brutto) i była najniższa od niemal trzech miesięcy (ale tylko nieznacznie niższa niż przed tygodniem).

- Podwyżki cen benzyny z rynku hurtowego wykazują na możliwość podwyżek cen w detalu, jednak te nastąpią w sytuacji, kiedy w hurcie ceny utrzymają się na obecnym poziomie lub będą rosły. W przeciwnym razie ceny na stacjach będą pozostawały na niezmienionym poziomie - napisali w komentarzu analitycy BM Reflex.

Od początku października widoczny jest delikatny wzrost notowań ropy naftowej. Surowiec typu Brent podrożał w tym czasie z 56 USD do przeszło 61 USD za baryłkę. Ale ratuje nas umocnienie złotego – w tym samym czasie kurs USD/PLN obniżył się z 4,00 zł do ok. 3,86 zł. W rezultacie cena ropy wyrażona w polskim złotym pozostała na niemal niezmienionym poziomie.

KK

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 3 sammler

Czy Orlen ustalił jedną cenę na cały kraj? Wa-wa, Łódź i Gdańsk - wszędzie 4,92 zł/litr Pb95 i to już od dobrych paru dni.

! Odpowiedz
14 7 eagleeye

Dlaczego ja jeżdżący mniej trującym autem na Pb95 muszę dotować kierowców jeżdżących trujacymi autami na ON - chyba według tego co pokazują ceny hurtowe obu paliw powinna być różnica 0,10 gr w cenie na korzyść Pb95 a nie ze widuje ta sama cenę lub 0,02 gr różnicy na korzyść Pb95 !!!!

! Odpowiedz
0 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil