REKLAMA

Paliwa pozostają niezmiennie drogie. I póki co to się nie zmieni

2021-08-13 12:34
publikacja
2021-08-13 12:34
Paliwa pozostają niezmiennie drogie. I póki co to się nie zmieni
Paliwa pozostają niezmiennie drogie. I póki co to się nie zmieni
fot. Monkey Business Images / / Shutterstock

Drugi tydzień sierpnia nie przyniósł istotnych zmian cen na stacjach paliw. Benzyna i olej napędowy nadal wyceniane są blisko rekordowo wysokich poziomów. Stabilizacja cen hurtowych póki co nie pozwala oczekiwać obniżek w detalu.

Ostatnie dni przyniosły utrzymanie średnich cen benzyny i ON na tych samych poziomach co przez poprzednie tygodnie. Przeciętna cena detaliczna benzyny Pb95  wyniosła 5,72 zł/l – wynika z danych BM Reflex. To tylko o 17 gr/l poniżej nominalnego rekordu wszech czasów z kwietnia 2012 roku.

Już szósty tydzień z rzędu bez zmian pozostała średnia cena oleju napędowego, która utrzymała się na poziomie 5,42 zł/l. O 5 gr/l w górę – do poziomu 2,73 zł/l – podniosła się średnia cena autogazu. Przy czym są to przeciętne ceny dla całego kraju. Stawki na poszczególnych stacjach mogą się różnić między sobą nawet o kilkadziesiąt groszy na litrze.  

W dalszym ciągu ceny benzyny są najwyższe od blisko 9 lat, a ON jest najdroższy od jesieni 2013 roku. Co więcej, średnia cena Pb95 wciąż jest o 30 gr/l wyższa niż oleju napędowego. Po raz poprzedni z tak dużą dysproporcją mieliśmy do czynienia ponad 5 lat temu. Jest też znacznie drożej niż przed rokiem. Benzynę tankujemy średnio o 1,29 zł/l drożej niż rok temu, olej napędowy kosztuje o 1,06 zł/l więcej, a autogaz o 71 gr/l więcej.

W najbliższych dniach raczej nie ma co liczyć na istotne zmiany cen przy dystrybutorach – przy obecnych marżach detalicznych nie pozwolą na to wciąż wysokie ceny hurtowe. 13 sierpnia PKN Orlen oferował benzynę Eurosuper 95 po 4 497 zł/m3, czyli po ok. 5,53 zł/l po doliczeniu 23% podatku VAT. To raptem o 2 gr/l mniej niż tydzień temu i wciąż o 51 gr/l więcej niż jeszcze pod koniec maja.

Stabilne pozostają też hurtowe ceny oleju napędowego, który w płockiej rafinerii oferowany jest po 4 251 zł/m3, a więc po 5,23 zł/l po doliczeniu VAT-u. To o 2 gr/l drożej niż tydzień temu i o 23 gr/l drożej niż pod koniec maja, kiedy to rozpoczęła się poprzednia fala podwyżek.

Paliwa są jednym z motorów wysokiej inflacji, która w lipcu sięgnęła w Polsce 5 proc. i była najwyższa od 10 lat. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w kategorii „paliwa” ceny są o 30 proc. wyższe niż rok temu. Koresponduje to z danymi przedstawionymi dziś przez BM Reflex.

KK

Źródło:
Tematy
Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Komentarze (26)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
300_pala
Czekam na konferencje Z udziałem prezesa i kanistra
ajwaj_
Oj tam,
gaz po 600+
Przywy
knac trzeba
men24a
Dlaczego paliwa drogie ? Ktoś was nieźle stuka.

Ceny paliw zrosły o około 30 %
Grupa Lotos zarobiła w drugim kwartale 2021r aż 1,08 mld zł. To największy historyczny zysk.
PKN Orlen zanotował historycznie rekordowy wynik operacyjny EBITDA LIFO na poziomie 3,2 mld zł - podała spółka w czwartek. ... W ujęciu
Dlaczego paliwa drogie ? Ktoś was nieźle stuka.

Ceny paliw zrosły o około 30 %
Grupa Lotos zarobiła w drugim kwartale 2021r aż 1,08 mld zł. To największy historyczny zysk.
PKN Orlen zanotował historycznie rekordowy wynik operacyjny EBITDA LIFO na poziomie 3,2 mld zł - podała spółka w czwartek. ... W ujęciu półrocznym zysk wzrósł niemal dwukrotnie.
Prezes NBP: inflacja wyższa o 2 pkt. proc. przez droższe paliwa.
Prezes NBP: Inflacja w Polsce przez czynniki z zewnątrz. Nie mamy wpływu na ceny paliw
men24a
Śmiać mi się chce jak zabobon próbuje udowadniać że dolar drogi a baryłka ropy .......łupią i tyle w temacie. Jutro będzie bronił drogiego prądu że unia że CO2 ale nie napisze że polskim zakładom energetycznym doczepiono kopalnie czy inne trupy jak izera itd.
jas2
A co ci szkodzi kupować ON i benzynę za granicą, w Polsce sprzedawać taniej niż Orlen. Będziesz szybko milionerem!
Uuupppsss... Nie znalazłeś nigdzie w Europie tańszego paliwa? Dziwne. To wina PiS.
marxs odpowiada jas2
"A co ci szkodzi kupować ON i benzynę za granicą, w Polsce sprzedawać taniej niż Orlen."-wtedy wykończy cie w tri miga PISowskie CBA razem z magistrem Zero tak jak wcześniej wykończyli WSZYSTKICH niezależnych importerów paliw konkurentów Don Orleone z Orlenu
men24a odpowiada jas2
3.5 zł w Turcji, Słowenia 4.5 zł . .....szukać dalej ?

Ponad połowa ceny benzyny to podatki. Rząd może je zmniejszyć. Ja obniżyłbym akcyzę, przez co spadłyby ceny benzyny, ale do tego trzeba odwagi i odpowiedzialności.” - Jarosław Kaczyński, 2011
itso_a_dlaczego odpowiada men24a
''czy inne trupy jak izera itd.'' - w polsce aborcja jest nielegalna.
itso_a_dlaczego odpowiada jas2
jas2 znowu w formie szach i mat i koniec dyskusji, aż dostaje dreszczy

Powiązane: Paliwa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki