Ceny nowych mieszkań wzrosną w 2014 roku

Za niespełna dwa miesiące w życie wchodzi program rządowych dopłat „Mieszkanie dla młodych”. Z tego powodu niektórzy świadomie odkładają kupno nowego mieszkania na przyszły rok. Mogą ich jednak zaskoczyć wyższe ceny – przewidują deweloperzy w rozmowie z Bankier.pl.

 

Przedstawiciele sektora deweloperskiego nie boją się mówić, że ceny wzrosną. Jedni spodziewają się tylko nieznacznych podwyżek, inni zaś – stopniowych wzrostów, których finał trudno przewidzieć.

Wzrost cen jest prawdopodobny

– Spodziewamy się, że w 2014 roku utrzyma się popyt na tzw. lokale kompaktowe, a ceny mieszkań popularnych nieznacznie wzrosną – twierdzi Małgorzata Ostrowska, członek zarządu, dyrektor sprzedaży i marketingu J.W. Construction Holding SA. – Ruszający z początkiem roku rządowy program „Mieszkanie dla młodych” dodatkowo ożywi rynek mieszkaniowy i częściowo zneutralizuje konsekwencje wejścia w życie rekomendacji S3, uniemożliwiającej bankom udzielanie od 1 stycznia kredytów na 100% wartości mieszkania. Jednocześnie deweloperzy mogą starać się dopasować część oferty do limitów cenowych programu – przyznaje.

O prawdopodobnym wzroście cen mówi też Tomasz Sznajder, wiceprezes zarządu Polnordu: – W 2013 r. spadkowy trend cen na pierwotnym rynku mieszkaniowym wyraźnie wyhamował. Ceny ustabilizowały się na atrakcyjnym poziomie, a w niektórych lokalizacjach obserwowany jest ich niewielki wzrost. Oczekujemy, że w 2014 r. ceny nieruchomości będą stopniowo rosły – uważa.

Obecne ceny mieszkań Sznajder uznaje za stosunkowo niskie, co w połączeniu z historycznie niskimi stopami procentowymi ma pozytywnie wpływać na popyt. – Od kilku miesięcy spółki z branży deweloperskiej odnotowują silny wzrost sprzedaż – mówi Sznajder, wskazując na dużą aktywność kupujących mieszkania za gotówkę, „postrzegających inwestycje w nieruchomości jako atrakcyjną alternatywę dla niskoprocentowych depozytów bankowych”.

Jest kilka czynników wzrostu cen

Skąd zatem spodziewany w 2014 roku wzrost stawek za mieszkania? – Ekonomiści oczekują, że RPP utrzyma stopy procentowe na obecnym poziomie w nadchodzących okresach, co będzie w dalszym ciągu pobudzało popyt i przełoży się na wzrost cen – wyjaśnia członek zarządu firmy Polnord. – Wpływ na ceny w nadchodzącym roku w dalszym ciągu będzie miała tzw. ustawa deweloperska, która stanowi istotną przeszkodę dla niewielkich firm deweloperskich, dysponujących ograniczonym kapitałem. W efekcie z kwartału na kwartał spada oferta mieszkaniowa na rynku pierwotnym. Utrzymanie się tego zjawiska również doprowadzi w nadchodzących okresach do wzrostu cen mieszkań – przekonuje Sznajder.

Wyższe ceny mogą pokrzyżować plany oczekującym na program „Mieszkanie dla młodych”, który – paradoksalnie – będzie jednym z powodów rynkowych podwyżek. – Program ten może stanowić czynnik hamujący wzrost cen w segmencie mieszkań o niższym standardzie z uwagi to na, że narzuca limity cenowe na mieszkania kupowane w ramach wsparcia - zauważa Sznajder.

Tomasz Stoga, prezes Grupy PROFIT Development twierdzi z kolei, że wprowadzenie programu MdM może sprawić, że w ujęciu statystycznym ceny mieszkań spadną. – Jednak realnie możemy się spodziewać, iż najbliższe miesiące przyniosą raczej lekki wzrost cen w stosunku do tych, z jakimi mieliśmy do czynienia w mijającym roku – uzupełnia. – Wpływ na to ma kilka czynników. Jednym z nich jest ogólna sytuacja makroekonomiczna - podaż i popyt są zrównoważone, a zatem nie pojawiają się szczególne przesłanki mogące powodować znaczny spadek cen. Dodatkowo, wejście w życie ustawy deweloperskiej sprawiło, że wiele mniejszych podmiotów zniknęło z rynku, wzmocnili się zaś więksi gracze. Mamy więc do czynienia z konsolidacją rynku deweloperskiego, co także nie pozostaje bez wpływu na oferowane ceny mieszkań.

Mieszkania nie mogą ciągle tanieć

Tu powinien być odtwarzacz. Jeżeli go nie masz, wyłączyłeś Javascript albo masz inne ograniczenia włączone w komputerze...

Zuzanna Brud, Bankier.pl

Jak zmienią się ceny nowych mieszkań po Nowym Roku? Zachęcamy do prognozowania i wypowiedzi w komentarzach.

Zuzanna Brud

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~inw

będzie drozej

! Odpowiedz
0 0 ~mieszkania drożeją

nowe drozeją od 7 miesiecy

tylko rudery stoją w miejscu

mieszkania nie dla bidoty

! Odpowiedz
0 0 ~NORD

Internet chyba się zmonopolizował w temacie nieruchomości , bo widzę wyłącznie sponsorowane artykuły. A nawet do komentarzy wkradają się naganiacze (patrz powyżej).
Sprzedawcy starają się złowić każdego nieświadomego człowieka jaki jeszcze się uchował i wcisnąć mu kredyt na mieszkanie za jak najwyższą cenę
(wszystkie chwyty dozwolone)
Dziwi mnie że na to wszystko spokojnie patrzą nasi przedstawiciele narodu (tak zwani osłowie) , bo to przecież prędzej czy póżniej zniszczy nasz kraj,
Czasy się dziwnie zmieniły, kiedyś kowboj na dzikim zachodzie po stracie pracy przy wypasie krów, brał rewolwer i szedł do miasta rabować bank, stając się w ten sposób przestępcą.
Dzisiaj banki wypuszczają mnóstwo oszustów na ulicę aby okradali nieświadomych obywateli. (bank przecież posiada dużo więcej informacji na temat rynku finansowego)
I jeśli taki oszust nałapie odpowiednio dużo dusz i przyniesie do banku w którym pracuje ich cyrografy, to staje się nagle zamożnym szanowanym człowiekiem.
ZADZIWIAJĄCE

0

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~pewniak

Po chusteczka wszyscy chcą miec swoje M. Później chodzą ze stryczkiem na szyi. Mierz siły na zamiary. Głosujmy na pana Korwina, nie zapomnieć.

! Odpowiedz
0 0 ~www

wzrosły w 2 połowie 2013 to i wzrosną w 2014

na całym swiecie rosną

! Odpowiedz
0 0 katarzynna

jak dla mnie w 2013 nie wzrosły, przynajmniej jak rozglądałam się za mieszkaniami to ceny były zadzwiaijąco atrakcyjne.
koloryfer, czy długo czeka się na spotkanie?

! Odpowiedz
0 0 ~asik odpowiada katarzynna

katarzynna, umówiłam się z dnia na dzień. doradcy dostosowują się do Ciebie. zależy w jakim mieście mieszkasz. zadzwoń i się dowiedz. dopasowują się do Twojego czasu. nawet jak wchodzisz na stronę, możesz wpisać swoje dane i oni się z Toba skontaktują.

! Odpowiedz
0 0 koryf

Ostatnio w pracy mieliśmy dlugą dyskusję na ten temat i po przeanalizowaniu poprawy koniunktury gospodarczej, dobrej rentownosci najmu, a także 5% wkładu, który w 2015r. urośnie do 10% - rok 2014 wydaje sie byc stabilizacją.
Polowa naszych doradców home broker stwierdzila, że ceny mieszkań w 2014r. będą w przedziale -3% do 3% w stosunku do roku 2013r.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 katarzynna

To chyba wszystko zależy w jakim mieście chce się kupić mieszkanie, prawda? W zależności od miasta, w jednym będzie wzrost cen, a w drugim spadek... wyczytałam, ze w niektórych miastach może być trudno o dopłatę MdM.

! Odpowiedz
0 0 koryf odpowiada katarzynna

Na ceny mieszkań ma wpływ wiele czynników. M.in. dostępność ich na rynku, zapotrzebowanie, atrakcyjność najmu itp itd. O dostępności mieszkań decydowac będą też
limity cenowe w oparciu o informację kwartalną o wysokości średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1m² powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych opublikowaną przez BGK.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 katarzynna odpowiada koryf

Chętnie spotkałabym się z konsultantem home broker w celu wykalkulowania, czy w ogóle mam szansę na kredyt w tym roku :)

! Odpowiedz
0 0 koryf odpowiada katarzynna

Na stronie hb masz zakładkę oddziały. Przyjdź, to nic nie kosztuje.

! Odpowiedz
0 0 ~asik odpowiada koryf

z tego co obserwuje rynek nieruchomości, to ceny nie są takie tragiczne, wszystko zależy od lokalizacji i developera. ja rozglądam się teraz za mieszkaniem i zastanawiam się nad doradcą zawodowym, słyszałam że czasem można dostać taniej nić u samego developera, nie wiem czy to prawda??

! Odpowiedz
0 0 koryf odpowiada ~asik

Można.
W mojej firmie nie ma prowizji za rynek pierwotny i współpracujemy z ponad 500 developerami więc w ofercie są mieszkania tańsze niż w biurze developera.

! Odpowiedz
0 0 katarzynna

Ceny wzrosną, zapewne tak i będzie. Teraz byłoby najlepiej wziąć kredyt na mieszkanie, bo przede wszystkim nie trzeba mieć wkładu własnego. 5-10% wartości mieszkania to może nie wydaje się dużo, choć pewnie nie dla każdego. Człowiek już sam gubi się w tym co najlepiej zrobić, kupić mieszkanie teraz, czy na spokojnie poczekać jak będzie się w 100% pewnym, że podoła się kredytowi.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~mieszkanka

Ja już kupiłam mieszkanko. Moim zdaniem nie ma co zwlekać bo te ceny sie nie różnią. Jeżli przychpodziło oczywiście o mieszkania w centrum w miare dobrej lokalizacji np. nie tak daleko od centrum chodliwe tj. dwupokojowe o niedużym metrażu,.... naprawdę to ściema z wahaniami mieszkań te stoją w cenie cały czas. Polecam jeszcze brać kredyt hipoteczny w PKO BP własny kąt, otrzymał statuetkę Złoty Bankier 2012 w IV edycji konkursu organizowanego przez Bankier.pl, a warunki jak dla mnie też super....

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~Ten ktory wie

Wyjasnie wam robaczki jak to działa.

Polaki to takie ludzie, co beda godzinami jęczeć i narzekac na wszystkich forach i wsrod znajomych, cytuję "jakie to ceny wysokie". "dlaczego tak drogo" "chore ceny", "kogo na to stać?" "politycy to moga, ale normalni ludzie?" ," to wina tuska".
wzglednie:
"ja splukany jestem". "pracy nie ma". "wszystko teraz takie drogie a pensje nie rosna"
i teraz --- UWAGA!!

zaraz potem jak te slowa powiedza, na drugi dzien leca do diewelopiera wplacac kasiure na powietrze miedzy ceglami, obojetnie po jakiej cenie, bo przeciez zaraz mi sąsiad albo ta wredna zdz...a sprzed nosa sprzątnie. obojetnie jak zbudowane, jaki rozklad pokoi, jaki widok z okien, czy linie wysokiego napiecia, zajezdnia MZK na 500 autobusow (pozdr. qbik), czy smietnisko na cala dzielnice, czy cena 3 krotnie zawyzona (sa takie miejscowki w stolicy..). Kupowac bo tak jak na ziemni naszej po dziadach ze wsi -stracic przeciez nie mozna :)

To ze 70% pensji pojdzie na splaty to wogole nie wazne, bo:
- rodzina ze wsi swinioka i kartofle przywiezie, bedzie co zrec.
- wujcio kaźmirz lub stryjenka kazimiera przepisze plac, hektary ze stodoło i kumbajny dwa to bedzie ze 2 miliony i co my tam sie czyms martwic jeszcze beziemy? :))
- starczy na byle jakie zarcie z biedrony, lepiej miec swoje M, a ze ksiazki, teatru, wakacji, ubran, itd nie bedzie, a po co?
- oby tylko nie dac zarobic tym cwaniakom wynajmujacym, a ze bank zarobi 30 x wiecej, to uny nie rozumio jak to dziala, to jakies, panie kapitaly zagramiczne, jo sie na tym nie znam. jo tylko wiem ze uny mi dali na moje mieszkanie we blokach we miescie. bo ja ze wsi muszem awansowac na miastowego obywatela, panie.Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~lki

http://biznes.onet.pl/wideo/kryzys-w-branzy-budowlanej-trwa-prawie-250-upadlos,144619,w.html

Sperzedaz siadla, jeleni ze zdolnoscia coraz mniej. Ile Ci deweloperzy jeszcze wytrzymaja - kilanascie moze kilkadziesiat miesiecy. A kredyty trzeba placic, pustostany utrzymywac na pseudo marketing tez jakas kasa idzie.

Zastanawia mnie jak zareaguja banki na MDM, czy podobnie jak w RNS podniosa marze, czy jeszcze cos innego wymysla. Ludzi mlodych, ktorych stac na mieszkanie juz prawie brak, kto mial kupic to bral koncowke RNS, MDM to pic na wode..

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~CHEMIELEWSKI

KUPUJCIE LUDZIE TO JEST OSTATNIA SZANSA TRZEBA BRAĆ PRZECIEZ CENY SPADAJA O 6 LAT ! PO NOWYM ROKU CENY BEDE ROSLY 5% NA KWARTAL WIEC JAK KTOS NIECHCE PRZEGRAC ZYCIA TO SZYBCIUTKO DO DEWELOPERA A POTEM W PODSKOKACH DO SKOKU PO KREDYCIK :D

! Odpowiedz
0 0 ~buahahahah

hahahahah ale sie ubawilem tym wkladem wlasnym ze 5 % trzeba miec a jak nie to spowodouje zastoj hahahahahahah, to teraz chlopino policz sobie ile wynosi 5 % od srednio 400 tys? to jest 20 tys pln? pokaz mi czlowieka ktory ma zdolnosc brac taki kredyt i nie ma tyle na koncie pieniedzy albo w skarpecie :D

! Odpowiedz
0 0 ~oszki

Dlatego tym bardziej warto korzystać z ostatnich dni przed progiem wkładu własnego, póki są dni otwarte, póki nie ma wkładu własnego, póki są takie promocje:
http://www.robyg.pl/dni-otwarte.html

! Odpowiedz
0 0 koryf

Wedlug mnie to ceny w pierwszych miesiącach przyszłego roku powinny spadać. Rekomendacja Komisji Nadzoru Finansowego, która wprowadza 5% wkład własny sprawi, że na rynku nieruchomosci pojawi się zastój.

! Odpowiedz
0 0 ~Marcin

http://www.ekonomia.rp.pl/artykul/8,1066314-Mocno-zawyzone-ceny-ofertowe-mieszkan.html

! Odpowiedz
0 0 ~foxxx

no nie można było liczyć, że ceny będą spadać bez końca. Trzeba umieć wyczuć kiedy ten pułap jest atrakcyjny i warto zainwestować. Zwłaszcza wtedy, gdy decydujemy się na kupno mieszkania w wyższym standardzie. ja zdecydowałem się kupić niedawno, bo wiem, że te oferowane teraz ceny są dobre, nawet jeśli coś się zmieni to jak ceny wzrosną można zawsze odsprzedać, zwłaszcza, że kupiłem w perspektywicznej lokalizacji. To Piano House na Powiślu. Mam tam średniej wielkości apartament. Wolałem taką inwestycję niż trzymanie pieniędzy na lokacie

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~phles

Dnia 2013-11-19 o godz. 23:39 ~foxxx napisał(a):
> no nie można było liczyć, że ceny będą spadać bez końca.
> Trzeba umieć wyczuć kiedy ten pułap jest atrakcyjny i warto
> zainwestować. Zwłaszcza wtedy, gdy decydujemy się na kupno
> mieszkania w wyższym standardzie. ja zdecydowałem się kupić
> niedawno, bo wiem, że te oferowane teraz ceny są dobre,
> nawet jeśli coś się zmieni to jak ceny wzrosną można zawsze
> odsprzedać, zwłaszcza, że kupiłem w perspektywicznej
> lokalizacji. To Piano House na Powiślu. Mam tam średniej
> wielkości apartament. Wolałem taką inwestycję niż trzymanie
> pieniędzy na lokacie

i będziesz dla tej lokalizacji 3,5% średnio w plecy na wartości nieruchomości co roku

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~foxxx odpowiada ~phles

Przy aktualnych cenach? wątpię. a jeśli chodzi o lokalizację, to wartość wzrośnie wraz z oddanym metrem. Mam kawalerkę po prawej stronie Wisły, też blisko stacji, w tej chwili wynajmuję, ale jak orientowałem się czy nie sprzedać, to byłem pozytywnie zaskoczony, jak dzięki metru mógłby na tym zarobić. ale też na razie trzymam. Praga, Powiśle to są bardzo perspektywiczne okolice, zwłaszcza, że dalej np. Wola, jest już bardziej biurowa.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~myślący

niech wzzrastają - ciekawe kto to kupi - niz demograficzny ?

! Odpowiedz
0 0 ~prestig

który to już artykuł od dwóch lat mówiący o wzrostach cen nieruchomości ?

! Odpowiedz
0 0 ~tymc

ta.... a świstak zawija je w te sreberka....

choć obserwowanie tego jak naganiano na kredyty w ciągu roku, strasząc końcem programu, było ciekawą obserwacją, to potem limity cenowe podane, dokładnie wtedy kiedy kończy się sezon na zakupy studenckie, świetnie pokazują jak niektórzy mogą już żałować, bo w ciągu kolejnego roku ceny mieszkań spadną dostosowując się do wymogów ustawy MdM. No, a w takim Krakowie to jest spadek z 6050 za m2 do 4900 za m2, ceny średniej oczywiście.

Deweloperzy zapominają, że te małe firmy, które miały upaść, świetnie sobie radzą budując małe domki. a tych koszt ostatnio jest mniejszy niż mieszkania w bloku. więc gdzie kierunek z cenami dla mieszkań?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~aldonka

to było do przewidzenia, że ceny zaczną rosnąć dlatego ja się zdecydowałam kupić mieszkanie jeszcze w listopadzie, bo potem bęzie tylko drożej, wybrałam ofertę w Getin Banku bo mają naprawdę atrakcyjną ofertę kredytów hipotecznych, - i nie żałuję!

! Odpowiedz
0 0 ~phles

Dnia 2013-11-19 o godz. 11:43 ~aldonka napisał(a):
> to było do przewidzenia, że ceny zaczną rosnąć dlatego ja
> się zdecydowałam kupić mieszkanie jeszcze w listopadzie, bo
> potem bęzie tylko drożej, wybrałam ofertę w Getin Banku bo
> mają naprawdę atrakcyjną ofertę kredytów hipotecznych, - i
> nie żałuję!

i obsługiwał Cię zapewne "fachowiec od dymania owiec" aż Ci pękła....

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~caacca

pracujesz dla getin Banku, czy dla jw destruction?? na bank zarabiasz 1500zł za te brednie, bo jestes meirnym studenciakiem

! Odpowiedz
0 0 ~polak

A pisała pani i deweloperzy mówili że nie wzrośnie jak nie było jeszcze programu MM...

! Odpowiedz
0 0 ~Bogdan.

Pani Zuzanno biorę kredytu ile dadzą na maxa i czekam aż stopy procentowe wzrosną do 7%.

! Odpowiedz
0 0 ~bb

no to biere dwa, czysty zysk :)

! Odpowiedz
0 0 ~bud fox

już lecę i kupuję

! Odpowiedz
0 0 ~gu

Gowno prawda. Jak wzrosna jak starsi ludzie wymierajacreszta wyjezdza z tego bagna.

! Odpowiedz
0 0 ~Ernesta

Dobre!
Już od dwóch czy trzech lat bankier.pl pisze takie sponsorowane artykuły. A dziennikarze powinni być niezależni. Tylko przez te dwa lata tendencja jest odwrotna, ceny spadają.

Deweloperom pali się to co mają mówić, prawdę? Każdy kto analizuje rynek nieruchomości widzi jak ceny spadają. Ceny ofertowe na portalach nieruchomości po takich spekulacjach oczywiście czasami rosną, ale nikt za takie ceny mieszkań nie kupi. Jak komuś zależy na sprzedaży to musi zejść np. w Poznaniu do poziomu poniże 6tys. za metr w nowym budownictwie lub 4,5tys. w starym - piszę tu o dzielnicach cieszących się popytem np. Piątkowo.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~qwer

kto ci takich bajek naopowiadal ze dziennikarze powinni byc niezalezni.
to praca jak kazda inna, wiec ktos im placi.
a aktualnie placi deweloperka.
zyc za cos trzeba, wiec pisza artykuly sponsorowane, proste.

! Odpowiedz
0 0 ~Real life

Jest taniej w Poznaniu niż piszesz. Dzielnica Piątkowo jest atrakcyjna tylko ze względu na dobre rozwiązania publicznego transportu.
Przyjazny Grunwald, ul. Marcelińska, Grochowska, nowe plomby stylizowane na zabudowę kamienicy ceny od 4950 PLN za 1m, to samo odradzająca się dzielnica Jerzyce - mieszkania w nowych kamienicach plombach od 4950 PLN. Mniej popularny Ostrów Tumski sąsiadujący z dzielnicą Śródka, nowe mieszkania od 4600PLN za 1 m. Mieszkań w tych lokalizacjach stoi wiele pustych już od pewnego czasu. Co więcej w cenach podanych realizuje się lub oferuje równolegle kilka inwestycji, nie są one pojedynczymi, wyjątkowymi ofertami. Trend spadkowy malejących cen jest cały czas realizowany. Brakuje trwałych przesłanek jego zmiany.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~kasia

bzudry gadają, że ceny wzrosną. polecam zapoznać się z ofertą poznańskiej firmy family house, oni mają dobre ceny cały rok. zapraszam do Poznania:)

! Odpowiedz
0 0 ~Klamka667

Ceny będą rosły proszę Państwa - dlaczego? Bo z naszych pieniędzy zafundowany jest kolejny program. Będzie na niego popyt więc i cena wzrośnie, to normalne. Tak samo było z prowizjami i oprocentowaniem kredytów mieszkaniowych w ostatnich latach (RnS).

Ciekawi mnie tylko rynek wtórny. Jak on sie ukształtuje. Czy to będzie przepaść cenowa z pierwotnym?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~eldushek

Zainteresowanie studiami dziennymi spadło drastycznie. W porównaniu z poprzednim rokiem Uniwersytet Mikołaja Kopernika przyjął o 20 procent mniej chętnych. Nie uruchomiono aż siedmiu kierunków studiów!

No ale ceny nieruchomości będą rosły!!!

! Odpowiedz
0 0 ~oro

Już ją nie raz słyszałem.

! Odpowiedz
0 0 ~kik

Zuza- ile deweloperka płaci za taki sponsorowany artykuł?

! Odpowiedz
0 0 ~Radek

"Przedstawiciele sektora deweloperskiego nie boją się mówić, że ceny wzrosną" - słodkie :)

! Odpowiedz
0 0 ~bg43

analityków łopatą do roboty !

! Odpowiedz
0 0 ~tylko prawda

"od stycznia czekają nas istotne zmiany na rynku kredytów hipotecznych: oprócz pojawienia się programu rządowych dopłat Mieszkanie dla Młodych, warto pamiętać o wchodzącej w życie nowej rekomendacji S Komisji Nadzoru Finansowego, która wprowadzi obowiązkowy 5-proc. wkład własny do każdego kredytu. To może spowodować zastój na rynku i SPADEK CEN zwłaszcza w pierwszych miesiącach roku"

forsal.pl/artykuly/744854,ceny-mieszkan-zmieniaja-sie-ale-niewiele.html

HAHA, już nie wiadomo co pisać, aby zmusić ludzi do kupowania:

Kupujcie TERAZ, bo niskie stopy %, bo od stycznia 2014r. wkład władny 5%, a MdM - PODNIESIE wam ceny, szybko, szybko biegiem!

hola, hola!
Sprzedaż mieszkań po wciąż wyspekulowanych cenach po prostu LEŻY!
Ukryta prawda developerów to:

1. w miastach gdzie limity dopłat są niższe niż cena rynkowa, - trzeba będzie dostosować cenę do limitów - czyli marża w dół!
2. a w miastach gdzie limit dopłat jest wyższy niż rynek cen transakcyjnych - musi być jakiś powód tej sytuacji, po prostu w danym rejonie przyszli nabywcy nie są w stanie uzyskać takiej zdolności kredytowej jak wylobbowane limity dopłat, a co za tym idzie będzie można odrobinę podnieść ceny w kierunku wyższych limitów dopłat, ale nie na tyle, że nikt nie będzie w stanie wziąć kredytu - a to DOSTĘPNOŚĆ kredytu wciąż wyznacza kogo jest "STAĆ" na mieszkanie i ile developerka może wyłudzić z tego!

DOSTĘPNOŚĆ kredytu, nie jest na takim wysokim poziomie jak prezesi pieją, niemal najniższe stopy % w historii zaledwie wyrwały zdolność z zapaści, a wszystko na to wskazuje, że maks. w II połowie 2014r stopy % zaczną iść w górę...wiec muszą nagonić dzisiaj jelonków ile się da!

serwisy.gazetaprawna.pl/nieruchomosci/artykuly/744499,kredyty-hipoteczne-banki-kusza-promocjami-na-razie-sprzedaz-nie-rosnie.html

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~wawa

Rząd dopłaci z podatnika kieszeni .

! Odpowiedz
0 0 ~krrrrr

ekonomiści są chyba wróżkami już wiedzą że ceny będą rosnąć zmyślają i blefują i za fikcje biorą pieniądze do roboty się zabrać a nie ciągle spekulować

! Odpowiedz
0 0 ~Obywatel

Zdziwiłbym się gdyby "developerzy" mówili, że będą ceny mieszkań spadać.:) Na razie to lecą na dół, a skąd mają wzrastać jak ludzi coraz mniej w PL.

! Odpowiedz
0 0 ~phles

Ceny nieruchomości spadają w Warszawie od 2009, nawet w trendzie spadkowym są korekty i nieznacznie może coś wzrosnąć żeby później spać jeszcze niżej.

Dalszy kierunek wiadomo, dożynki od nowego roku na ryku wtórnym nawet jak będą te marne dopłaty do pierwotnego to wtórny będzie lecieć jeszcze szybciej

(czy te "fachowe zrosty" z artykułu to "ostatnie odbicie zdechłego kota przed upadkiem")?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~goldmna

wedlug tych samych zapowiedzi juz wtym roku mialy rosnac ceny mieszkan nie tylko u nas ale na ;marsie i ksiezycu rowniez i co ?jan chrystian andersen......[[[......

! Odpowiedz
0 0 ~Obiektywnie

"Przedstawiciele sektora deweloperskiego nie boją się mówić, że ceny wzrosną."

a

"Producenci frytek nie boja sie mowic, ze trzeba kupic u nich juz dzis, bo w przyszlym roku ziemniakow nie bedzie..."

! Odpowiedz
0 0 ~mk24

Wyższe ceny mogą pokrzyżować plany oczekującym na program „Mieszkanie dla młodych”, który – paradoksalnie – będzie jednym z powodów rynkowych podwyżek. – Program ten może stanowić czynnik hamujący wzrost cen w segmencie mieszkań o niższym standardzie.

czyli MDM=wyzsze ceny, ale jednoczesnie MDM=czynnik hamujacy ceny, buahahaha

rozumiem, ze chodzi o skrot myslowy, tam gdzie limity sa wysokie, ceny wzrosna, tam gdzie niskie, spadna, ale poniewaz w Wawie sa niskie, a to 50% rynku to ceny spadna

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~realista

Bzdury i " myślenie życzeniowe" prezesików firm deweloperskich! Równie szybko obniżą te ceny bo nie będzie popytu. Zaklinanie rzeczywistości i takie teksty nie pomogą.

! Odpowiedz
0 0 ~emeryt

ceny spadną bo rośnie bezrobocie a kto miał kupić to kupił ! nic lepiej nie będzie !

! Odpowiedz
0 0 ~raban

Ciekawa retoryka i wyższa matematyka jednocześnie. W jakiej to przestrzeni ceny będą rosnąć i jednocześnie statystycznie spadać? Bo w dziedzinie liczb rzeczywistych na pewno nie. Buahahahaha....

! Odpowiedz
0 0 ~W domach z betonu

Zuza, Słońce, weź nie podpisuj takich bzdetów własnym nazwiskiem ;)

Warszawscy deweloperzy, których czeka spotkanie z limitami MdM NIŻSZYMI o jakieś 20% od ich aktualnych cen, wieszczący wzrost właśnie z powodu MdM, to parodia do kwadratu (zbieżność z nazwami ich produktów przypadkowa).

Zuza... zapraszam do mnie, poczytaj:

http://wdomachzbetonu.blogspot.com/2013/11/czy-ceny-mieszkan-w-polsce-rosna-hmm.html

http://wdomachzbetonu.blogspot.com/2013/10/jak-rzad-nie-pomaga-mieszkaniowce.html

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~Presser

Ha ha ha!

! Odpowiedz
0 0 ~banc

Żałosne są te prognozy pisane przez deweloperów jeszcze parę dni temu czytałem że ceny na początku roku spadną, niby jaki wpływ mdm będzie miał na warwzawe ? gdzie metr średnio jest po 7300 a limit mdm to 5700 ?

! Odpowiedz
0 0 ~jcewco

A ja znam dwa dla których nie wzrosną, bezrobocie i myślenie.

! Odpowiedz
0 0 ~tess

Niech rosną, albo spadają i tak mnie nie stać, 9 grudnia wyjeżdżam do pracy do Niemiec (Dortmund). Raczej na stałe i raczej już tu nie wrócę .Będę pracował w warsztacie samochodowym , mam dyplom licencjata ale w Polsce to on warty jest mniej niż papier na którym go wydrukowano , w Niemczech za to bardzo mi się przydał .
Jak zarobię trochę pieniędzy to przeniosę się do Czech, mam tam kuzyna który mieszka już 9 lat a mnie też się tam podoba mili ludzie . Polska to nie jest miejsce do życia , moja siostra spłaca kredyt za dom 30 lat . Na nic poza tym ich nie stać , ja tak nie chcę .

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~zbig_wwl

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Hiszpania-przytloczona-popsutymi-kredytami-2991785.html - ten artykuł powinien znaleźć się w dziale nieruchomości

! Odpowiedz
0 0 ~Prawda

A prezes firmy sprzedającej pietruszkę powiedział że prawdopodobnie wzrosną ceny pietruszki, a prezes firmy sprzedającej wspaniałe garnki powiedział że wzrosną prawdopodobnie ceny wspaniałych garnków, należy też pamiętać, że prezes firmy sprzedającej majtki powiedział że prawdopodobnie wzrosną ceny sprzedawanych przez jego firmę majtek.
Tak, więc nie warto się zastanawiać, jak widać determinacja prezesów niektórych wzrasta, co jest oznaką braku przesłanek odwrócenia trendu. Jedziemy z cenami mieszkań w dół przez 2014.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~klocunia

jakos nie chce mi sie wierzyc ze ceny pojda w gore, moze ofertowe tak ale nie transakcyjne
zreszta ja mam czas i cierpliwosc poczekam az sie to unormuje

! Odpowiedz
0 0 ~bezrobotny

tusk jak ja cię nie nawidzę !

! Odpowiedz
0 0 ~Brombal

Kto to są ci deweloperzy, którzy przwiduja taki wzrost? Zaklinanie rzeczywistości poprzez samospełniająca sie prognozę? Chyba nie da rady ceny są zbyt wysokie. Dodatkowo rynek jest pełen ofert tych którzy utopili w kredycie frankowskim. Gdzie sie nie rusze to wiszę hasło SPRZEDAM i rozbabrana budowa. Wystarczy że frank podskoczy i będzieful wypas na rynku.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~demograf

Wrocław, 2013, listopad. W sądzie upadłość następujących deweloperów:
-GANT
-AS-Bau
-Wrobis

Z ważnych informacji, wrocławski Mastercook zbankrutował, 1300 osób na bruk, nie licząc poddostawców, czyli razem może nawet 2000 osób stracić pracę.

Ostatnio we wrocławskiej prasie artykuł, że we Wrocławiu ponad 140 000 osób przekroczyło 60 rok życia. A jeżeli chodzi o demografie, to czeka nas prawdziwa katastrofa i to już się zaczyna. Za 10 lat we Wrocławiu 1/3 mieszkańców przekroczy 60 rok życia, a ludność zmniejszy się o około 10 000.
A więc dla kogo te mieszkania, skoro społeczeństwo się zwija i nikt już tego nie może zmienić!!!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~szymon

aktualne ceny mieszkań We Wrocławiu
http://dompress.pl/187-szczegoly-wiadomosci/lang/pl-PL/id/101/list/167/default.aspx

! Odpowiedz
0 0 ~Obiektywnie

Tak, jasne, wszyscy sie rzuca, bo dostana kilka lat doplaty do odsetek w wysokosci 10% kredytu... Zapomnieliscie, ze jelonki juz dawno tkwia po uszy w kredytach z boom'u... Ja sobie jeszcze zaczekam nim kupie kolejna nieruchomosc, a ten program mnie nie rusza... We wroclawiu juz nawet w centrum ceny zaczynaja spadac...

!
Polecane
Najnowsze
Popularne