REKLAMA

Ceny nieruchomości rosną nie tylko w Polsce. Warszawa daleko za podium [Raport]

2022-06-13 16:28
publikacja
2022-06-13 16:28
Ceny nieruchomości rosną nie tylko w Polsce. Warszawa daleko za podium [Raport]
Ceny nieruchomości rosną nie tylko w Polsce. Warszawa daleko za podium [Raport]
fot. AlexAnton / / Shutterstock

Średni roczny wzrost cen domów i mieszkań w 150 miastach w I kw. br. wyniósł 11,5 proc. i jest najwyższy od III kw. 2004 roku - wynika z kwartalnego Global Residential Cities Index. W br. w Stambule wzrost ten przekroczył 120 proc., w Warszawie wyniósł prawie 12 proc.

Z opublikowanego przez firmę Knight Frank kwartalnego indeksu śledzącego ceny nieruchomości w 150 miastach na świecie - Global Residential Cities Index, wynika, że w ujęciu rocznym na koniec I kwartału 2022 r. średni wzrost cen wyniósł 11,5 proc. i jest najwyższy od III kwartału 2004 roku.

Najwyższy (o 122 proc.) wzrost cen rdr odnotował Stambuł. Warszawa znalazła się na 54. miejscu w zestawieniu ze wzrostem cen na poziomie 11,8 proc. - podano.

Jak wskazano, 43 proc. badanych miast zanotowało dwucyfrowy wzrost cen nieruchomości mieszkaniowych, a w 9 miastach średnie ceny spadły, w tym m.in. we włoskim Turynie (spadek o 1 proc.); w Limie, w Peru (3 proc. mniej rdr); w Wenecji (-3 proc.), w Genui (spadek o 3,4 proc.), największy spadek cen o 6,3 proc. zanotowała stolica Maroka - miasto Rabat.

Z raportu wynika ponadto, że ceny domów w 150 badanych miastach przewyższają wzrost cen na rynkach krajowych, które odnotowały wzrost cen o 10,3 proc. w tym samym okresie.

Według autorów raportu rosnąca inflacja i rosnący koszt zadłużenia wraz z podnoszonymi stopami procentowymi połączone z regulacjami w nabywaniu nieruchomości przez obcokrajowców (np. w Kanadzie) przyczynią się do ograniczenia dynamiki wzrostu cen nieruchomości mieszkaniowych. "Nie oczekujemy jednak znaczących spadków cen" - wskazali.

autorka: Longina Grzegórska-Szpyt

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Komentarze (8)

dodaj komentarz
demeryt_69
Nawet Tadla, Hyży, Kret, i Zaorsky kupują - zaorane i pozamiatane!
demeryt_69
Szpyt ma nawet 200% racji :)
valveval
Nawet w Turcji gdzie inflacja chyba z 60% nieruchomości rosną wyżej od inflacji. Niech to będzie wskazówką dla zaklinaczy spadków. Ludzie muszą mieć gdzie mieszkać, jak nie kupią to wynajmą jak nie wynajmą to kupią. Mieszkań nie można wydrukować jednym kliknięciem - dlatego rosną, albo inaczej, papierowy pieniądz spada.
edimerc
A dotychczas ci ludzie to nie mieszkali? Kupują (lub wynajmują) żeby do sobie poprawić warunki mieszkaniowe. W kryzysie będą myśleć aby tylko utrzymać dotychczasowe warunki, o poprawie nie ma mowy. Zresztą o czym mówić, wystarczy sprawdzić co było po 2008 roku.
zgadujzgadula
Wszystko drozeje nieruchomosci tez takie to proste. Pytanie tylko czy rosna ponad inflacje ? Jezeli np 5-7%r/r ponad inflacje to ciekawe aktywo . Jezeli nie to gniot inwestycyjny.
demeryt_69
Nieruchy drożeją? Politolog pisze, że mieszkania zaczęły tanieć, a podobno im większe, tym łatwiej o przecenę - komu tu wierzyć?

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Ceny-transakcyjne-mieszkan-I-kw-2022-r-Raport-8352837.html
warszawyak odpowiada demeryt_69
Logice!
Kto zamienia nieruchomość na piniądze bez pokrycia przy galopującej inflacji. Pewnie dziecko nie wiesz jak było pod koniec lat 80-tych. Rolnik sprzedał ziemię myśląc, że jutro będzie taka sama cena za kawalerkę w Warszawie a okazalo się , że wystarczyło tylko na balkon z piwnicą. Nie słyszałeś ile osób jest obecnie milionerami
Logice!
Kto zamienia nieruchomość na piniądze bez pokrycia przy galopującej inflacji. Pewnie dziecko nie wiesz jak było pod koniec lat 80-tych. Rolnik sprzedał ziemię myśląc, że jutro będzie taka sama cena za kawalerkę w Warszawie a okazalo się , że wystarczyło tylko na balkon z piwnicą. Nie słyszałeś ile osób jest obecnie milionerami kupując w tamtych czasach ziemie , która z 5 zł za metr kosztuje obecnie 300 zł/m2 i nikt nie chce w tej chwili sprzedawać ! Piniądz traci na wartości bo produkują go bez ograniczenia 24 godz na dobę na trzy zmiany w systemie czterobrygadowym , na całym świecie .

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki