REKLAMA

Ceny mieszkań zaczynają rosnąć

2013-04-08 15:29
publikacja
2013-04-08 15:29
Pierwszy kwartał br. był najlepszym w ponad pięcioletniej historii indeksu cen transakcyjnych mieszkań Open Finance i Home Broker. W trzy miesiące zyskał 6,8 proc. Ceny mieszkań zaczynają rosnąć
Źródło: iStockphoto/Thinkstock

Trzeci miesiąc z rzędu rosną jak na drożdżach ceny po jakich klienci Open Finance i Home Broker dokonują transakcji na rynku mieszkaniowym. Obliczany na ich podstawie indeks cen transakcyjnych, po wzroście o 1,18 proc. w marcu, zakończył pierwszy kwartał na 6,8-proc. plusie. To najlepsze trzy kolejne miesiące w jego ponad pięcioletniej historii. Tym samym w ekspresowym tempie odrobił już niemal połowę straty odnotowanej w całym ubiegłym roku, wynoszącej 13,3 proc.

width="125"» Kupno mieszkania od dewelopera - krok po kroku

Rosnącym cenom mieszkań towarzyszy systematyczny spadek liczby zawieranych transakcji. Marzec był czwartym kolejnym miesiącem, w którym liczba transakcji uwzględnionych przy obliczaniu wartości indeksu (2400) była niższa niż miesiąc wcześniej. Tym razem miesięczny spadek wyniósł niespełna 6,8 proc. Warto jednak pamiętać, że pierwszy kwartał jest zazwyczaj słabszym okresem pod względem obrotów na rynku nieruchomości. Tegoroczny jest o 2,4 proc. lepszy od I kw. 2012.

Indeks cen transakcyjnych


Źródło: Open Finance

W porównaniu z lutym ceny wzrosły w większości monitorowanych przez nas miast. Najbardziej w Gdańsku (3,6 proc.), Białymstoku (3,4 proc.), Warszawie(2,8 proc.) i Krakowie (2,3 proc.). W jednej trzeciej przypadków ceny spadły - najwięcej w Katowicach (minus 2,7 proc.) i Olsztynie (minus 2,3 proc.). Przybywa miast, które mogą się pochwalić wzrostem cen mieszkań w skali roku. Pod tym względem przodują Katowice, gdzie wzrost średniej ceny metra kwadratowego podliczyliśmy na 12,8 proc. Na plus wyszły także Bydgoszcz (5,4 proc.), Gdańsk (1,8 proc.) i Olsztyn (1,2 proc.). Z kolei na największym minusie są Lublin (-7,7 proc.), oraz Szczecin i Warszawa (po -4,2 proc.).

Jak zmieniały się ceny transakcyjne metra kwadratowego w największych miastach Polski w ostatnich 12 miesiącach


miasto

mediana cen m2 w marcu 2013 r.

roczna zmiana ceny

miesięczna zmiana ceny

Białystok

4233 zł

-1,3%

3,4%

Bydgoszcz

4098 zł

5,4%

-1,1%

Gdańsk

5229 zł

1,8%

3,6%

Katowice

3679 zł

12,8%

-2,7%

Kraków

5976 zł

-1,6%

2,3%

Lublin

4409 zł

-7,7%

1,1%

Łódź

3671 zł

-3,0%

0,5%

Olsztyn

4347 zł

1,2%

-2,3%

Poznań

5269 zł

-0,2%

-0,8%

Szczecin

4209 zł

-4,2%

0,5%

Warszawa

6943 zł

-4,2%

2,8%

Wrocław

5272 zł

-2,8%

0,3%

Źródło: Open Finance i Home Broker; na podstawie transakcji przeprowadzonych przez klientów.

Dynamiczny wzrost cen transakcyjnych mieszkań od początku roku sugeruje, że rynek ten nie jest w tak słabej kondycji, jak mogło się wydawać. Ubiegłoroczne spadki cen w dużej mierze były konsekwencją działań deweloperów, dążących do sprzedania jak największej liczby lokali osobom chcącym skorzystać z wygasającego programu Rodzina na Swoim. W tym celu musieli dostosowywać ceny do limitów, które w nim obowiązywały, systematycznie je obniżając. Popytu generowanego przez beneficjentów programu RnS już nie ma, ale na rynku nie zapanowała wielka wyprzedaż tanich mieszkań. Wręcz przeciwnie, ceny rosną, a obroty utrzymują się na umiarkowanym poziomie, porównywalnym choćby z zeszłym rokiem.

kredyt hipoteczny » Kto ma szansę na kredyt hipoteczny w 2013 roku?
Być może lukę po osobach kupujących w ramach RnS płynnie wypełniają klienci bardziej majętni, których stać na większe i droższe mieszkanie, niekoniecznie posiłkując się przy tym kredytem. A przynajmniej na takich klientów zdają się teraz nastawiać deweloperzy. Obniżka stóp procentowych wpłynęła bowiem nie tylko na spadek oprocentowania kredytów hipotecznych, ale także na rentowność takich instrumentów finansowych jak obligacje czy depozyty bankowe. Dla osób dysponujących większymi oszczędnościami może to zatem być dobry moment na inwestycję właśnie na rynku nieruchomości mieszkaniowych. Dołek cenowy najprawdopodobniej już za nami, oferta rynkowa spora, a pozostający pod presją sprzedający skłonni do negocjacji. Jeśli tak jest w istocie, to kolejne miesiące powinny przynieść dalszy wzrost indeksu cen transakcyjnych, a przynajmniej jego ustabilizowanie.

Bernard Waszczyk
Open Finance

Marcowy odczyt indeksu cen mieszkań przyniósł już trzeci z kolei wzrost. Tym razem był on na poziomie 1,2 proc. (m/m). Co ciekawe względem grudnia ubiegłego roku, kiedy indeks był na historycznie niskim poziomie, progres wynosi już 6,8 proc.

Należy jednak uspokoić potencjalnych nabywców, że nie musi to wcale świadczyć o szybkim wzroście wartości mieszkań. Po prostu mniej sprzedaje się dziś lokali tańszych, co odbija się na średniej. W dużej mierze prezentowany wzrost jest więc pokłosiem zakończenia się programu Rodzina na Swoim. Zaburzył on odczyt indeksu i naturalną sezonowość na rynku nieruchomości. Możliwość otrzymania dofinansowania rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych powodowała, że ostatnie miesiące ubiegłego roku stały pod znakiem wzmożonego popytu na tanie lokale (przeważnie tylko te kwalifikowały się do dopłat). Zaniżało to przeciętną cenę transakcyjną w ostatnich miesiącach ubiegłego roku, czego odreagowanie obserwujemy dziś. Hipotezę tę potwierdza fakt, że w pierwszym kwartale br. liczba zawartych transakcji stopniała wg danych Home Broker i Open Finance o 29,4 proc. Sezonowa korekta w tym okresie w ostatnich latach nigdy nie była aż rak daleko idąca.

Ponadto w perspektywie 12 miesięcy ceny mieszkań obniżyły się o około 3,5 proc., a od szczytu hossy (na przełomie roku 2007 i 2008) wyceny obcięto mniej więcej o jedną czwartą. Idąc o krok dalej należałoby ponadto uwzględnić w odczytach zmian cen także inflację. Jest to o tyle ważne, że ogólny poziom cen dóbr i usług na przykład w ostatnich siedmiu latach wzrósł o około jedną czwartą. W efekcie realnie ceny mieszkań spadły daleko mocniej, niż sugerowałyby to odczyty indeksów prezentujących nominalne ceny nieruchomości. Odpowiednio przetworzone dane pokazują, że od szczytu hossy doszło do przeceny na poziomie nie 22,5 proc., ale prawie 35 proc. W efekcie można zaryzykować stwierdzenie, że dziś realna wartość mieszkań jest na poziomie nienotowanym od drugiego półrocza 2006 roku. Warto w tym miejscu zauważyć ponadto, że realny poziom cen mieszkań spadł w trakcie trwającego ponad pięciu lat trendu spadkowego mniej więcej o tyle ile wzrósł w niewiele ponad rok, czyli od drugiego półrocza 2006 roku do szczytu hossy z przełomu 2007 i 2008 roku. Pokazuje to jak nienaturalny był panujący wtedy spekulacyjny wzrost cen mieszkań.

Bartosz Turek
analityk rynku nieruchomości
Home Broker

Raport przygotowany wspólnie przez Open Finance i Home Broker

Źródło:Informacja prasowa
Tematy
Teraz Twoje oszczędności mogą więcej – aż 8% w skali roku!

Teraz Twoje oszczędności mogą więcej – aż 8% w skali roku!

Komentarze (69)

dodaj komentarz
~Cash Flow
zapraszam na moja stronke!
~XYZ
Papież kiedy umarł miał 85 lat - 8 5=13 Godzina śmierci: 21:37 - 2 1 3 7=13 Data śmierci: 02.04.2005 - 0 2 0 4 2 0 0 5=13 Postrzelony 13 Maja 9301 dni pontyfikatu - 9 3 0 1=13 Zmarł w 13 tygodniu roku. JAN PAWEŁ DRUGI - 13 liter czy to zbieg okoliczności ? prześlij to dalej niech inni myślą... Sorry, ale musi się spełnić. ... Pomysł Papież kiedy umarł miał 85 lat - 8 5=13 Godzina śmierci: 21:37 - 2 1 3 7=13 Data śmierci: 02.04.2005 - 0 2 0 4 2 0 0 5=13 Postrzelony 13 Maja 9301 dni pontyfikatu - 9 3 0 1=13 Zmarł w 13 tygodniu roku. JAN PAWEŁ DRUGI - 13 liter czy to zbieg okoliczności ? prześlij to dalej niech inni myślą... Sorry, ale musi się spełnić. ... Pomysł sobie życzenie a zobaczysz co sie stanie... Zacznij myśleć o czymś czego naprawdę pragniesz, To funkcjonuje. Osoba, która mi wysłała ta wiadomość powiedziała, ze jej życzenie spełniło sie w 2 dni po odczytaniu tej wiadomości. Wypowiedz życzenie jak skończy sie odliczanie: 10... 09... 08... 07... 06... 05... 04... 03... 02... 01... *Wypowiedz życzenie* Wklej te wiadomość w ciągu 10 minut do 10 komentarzy Jeśli tego nie zrobisz stanie się przeciwność Twojego życzenia
~Dobir
Zgadzam się w pełni z przedmówczynią (ala3), Ceny mieszkań już raczej osiągnęły swój najniższy poziom. Zresztą deweloperzy już od dobrego roku zwolnili z inwestycjami, co było widoczne choćby na targach wiosennych. Prezentowali stare inwestycje, a nowych na palcach możnaby wyliczyć. Stopy procentowe pospadały, łatwiej kredyt dostać,Zgadzam się w pełni z przedmówczynią (ala3), Ceny mieszkań już raczej osiągnęły swój najniższy poziom. Zresztą deweloperzy już od dobrego roku zwolnili z inwestycjami, co było widoczne choćby na targach wiosennych. Prezentowali stare inwestycje, a nowych na palcach możnaby wyliczyć. Stopy procentowe pospadały, łatwiej kredyt dostać, toteż większy jest dostęp kredytów i co za tym idzie do mieszkań. Po co ceny mieszkań mają spadać, gdy de facto jest ich mało a ludzi poszukujących znacznie więcej.
Ja bym się raczej skłaniała ku tendencji wzrostowej cen i raczej nie łudziłabym się, że spadną, bo się można lekko przejechać jak już je znacznie wywindują.
Znam gościa, który kupuje takie mieszkania na wynajem i już nakręcił sobie sporo przez ostatnie 2 miesiące (m.in. Osiedle Graniczna, City Island, Osiedle Literackie, itp.)
~adaś
ha, ha, ha. Deweloperze, zapomnij. Nic to nie da, ludzie zmądrzeli troszkę. Przynajmniej Ci co mają trochę pieniędzy. Będziecie padać w tym roku jak kawki. Trzeba było sprzedać w zeszłym roku po minimalnej marży albo po kosztach to byście przeżyli jakość, Chcieliście się nachapać to zdychajcie.
Jeśli nakupiłeś mieszkań na zysk,
ha, ha, ha. Deweloperze, zapomnij. Nic to nie da, ludzie zmądrzeli troszkę. Przynajmniej Ci co mają trochę pieniędzy. Będziecie padać w tym roku jak kawki. Trzeba było sprzedać w zeszłym roku po minimalnej marży albo po kosztach to byście przeżyli jakość, Chcieliście się nachapać to zdychajcie.
Jeśli nakupiłeś mieszkań na zysk, to niestety nie zarobisz. Ludzie już mają po kilka mieszkań, bo miały cały czas iść w górę hahahahah.....
~Caesar
A te ceny to wzrosły u devoloperów czy na licytacjach komorniczych ????
~Sol
Turek, Twoje brednie zaczynam rozpoznać po tytułach. Już myślałem że jesteś na jakimś przymusowym zwolnieniu a tu proszę, takie brednie:-D
~Tofik
Ciekawe co by było, gdyby ktoś stworzył profil "Anty HB" na FB?? Ciekawe czy to by nie poszło w eter jak Anty NC+ ? To by moim zdaniem zmieniło wiele... Nagle ceny zaczęły by spadać w artykułach... Ktoś mógłby się nieźle wykreować w mediach...
~I wszystko jasne
Nie tylko ceny mieszkan poszybuja w gore ale ziemia dzialki itp. Jest to alternatywa dla inwestorow 200mld zł tyle jest na rachunkach przedsiebiorcow plus rachunki osobiste. Te pieniadze pujda na zakup mieszkan w dobrej lokalizacji dzialek itp. Teraz to jedyna alternatywa Donald z kolegami o tym dobrze wie obnizaja stopy a ludzie Nie tylko ceny mieszkan poszybuja w gore ale ziemia dzialki itp. Jest to alternatywa dla inwestorow 200mld zł tyle jest na rachunkach przedsiebiorcow plus rachunki osobiste. Te pieniadze pujda na zakup mieszkan w dobrej lokalizacji dzialek itp. Teraz to jedyna alternatywa Donald z kolegami o tym dobrze wie obnizaja stopy a ludzie majacy na kontach od 100tys w gore pobudza troche deweloperke. Doni pochwali sie jak to u nas dobrze debile na niego zaglosuja i na pare lat spokuj tak to dziala nie inaczej !!!!!!!!!!!
~bertsi
Może szanowny autor przeczyta artykuł w Gazecie: http://wyborcza.biz/finanse/1,108340,13705433,Prawdziwe_ceny_mieszkan_sa_znacznie_nizsze__niz_pokazuja.html#BoxBizTxt

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki