REKLAMA

Ceny mieszkań na świecie rosną najszybciej od I kw. 2005 roku

2021-09-14 10:54
publikacja
2021-09-14 10:54
Ceny mieszkań na świecie rosną najszybciej od I kw. 2005 roku
Ceny mieszkań na świecie rosną najszybciej od I kw. 2005 roku
fot. Free Belarus / / Shutterstock

Wywołany pandemią boom mieszkaniowy trwa. W czerwcu 2021 roku został zanotowany wzrost cen nieruchomości średnio o 9,2 proc. w 55 krajach i regionach w ujęciu rok do roku – wynika z opublikowanego we wtorek kwartalnego Global House Price Index Q2 2021, obliczanego przez firmę Knight Frank.

W czerwcu 2021 roku został zanotowany wzrost cen nieruchomości średnio o 9,2 proc. w 55 krajach i regionach w ujęciu rok do roku – wynika z opublikowanego we wtorek kwartalnego Global House Price Index Q2 2021, obliczanego przez firmę Knight Frank. Jak dodaje firma, indeks rośnie obecnie w najszybszym tempie od pierwszego kwartału 2005 r.

Z wyliczeń firmy Knight Frank wynika, że Polska pod względem wzrostu cen znalazła się na 27 miejscu spośród 55 krajów. Wzrost cen w naszym kraju wyniósł 7,2 proc., licząc rok do roku.

„W czerwcu 2021 r. na 18 (33 proc.) rynkach zanotowano wzrost cen o 10 proc. i więcej w stosunku do czerwca 2020 r.” – wskazano w raporcie Knight Frank.

Jak wynika z danych tej firmy, najwyższy wzrost cen na świecie zanotowano w czerwcu 2021 r. w Turcji, gdzie ceny wzrosły o 29,2 proc. w stosunku do czerwca 2020 r.

„Tylko dwa kraje na świecie zanotowały spadek cen – Indie (-0,5 proc.) i Hiszpania (-0,2proc.)” – wskazano w raporcie.

Wzrost cen mieszkań przyspieszył. „Bańka narasta, ale jeszcze przez chwilę nie powinna pęknąć”

Szukający własnego „M” w II kw. 2021 r. musieli mierzyć się z przyspieszonym wzrostem cen mieszkań – wynika z danych Bankier.pl udostępnionych przez Cenatorium. Na podwyżki trzeba być gotowym także w drugie połowie roku. Ostudzić rozgrzany popyt i galopujące ceny może dopiero podniesienie stóp procentowych. Choć zdaniem ekspertów mityczna bańka wciąż rośnie, na razie nie powinniśmy spodziewać się jej pęknięcia.

autor: Marek Siudaj

ms/ skr/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1300 zł premii!

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1300 zł premii!

Advertisement

Komentarze (24)

dodaj komentarz
nostsherlock
Najśmieszniejsze jest to, że jak rozmawiałem ze znajomymi, że scenariusz z wyglądał tak samo 2007/2008, to spora część z nich twierdzi że "tym razem będzie inaczej" albo że "ale to była inna sytuacja". Ludzie się nigdy nie nauczą...
waran666
Co za zaskoczenie no no no :) Dodrukowanym pieniądzem napędzili inflacje i się dziwią.
Zauważcie, że to dopiero początek. Cała dodrukowana kasa poszła w giełde i nie mamy hiperinflacji tylko dlatego, że dopóki wyceny spółek rosną to nikt tej kasy nie wyciąga ale jak zaczną się poważne spadki to będzie wielki
Co za zaskoczenie no no no :) Dodrukowanym pieniądzem napędzili inflacje i się dziwią.
Zauważcie, że to dopiero początek. Cała dodrukowana kasa poszła w giełde i nie mamy hiperinflacji tylko dlatego, że dopóki wyceny spółek rosną to nikt tej kasy nie wyciąga ale jak zaczną się poważne spadki to będzie wielki wysyp kasy na rynek lub do innych aktywów, które zabezpieczą kapitał. Może franki to dobra opcja teraz ?
Tak czy tak będzie się działo :)
marekpoznan
Tymczasem w Chinach...

https://www.youtube.com/watch?v=fn9OOMZA9l4&t
marekpoznan
Oj tam oj tam, podobno tym razem jest inaczej. Tym razem ceny nieruchomości będą rosły do nieba i wyżej.
bankster-kreator
Im szybciej coś rośnie tym później szybciej spada. Taka jest odwieczna prawda parabolicznych wzrostów inwestycji.
distefano
"Wywołany pandemią boom mieszkaniowy trwa" - najgłupsze zdanie kiedykolwiek napisane na bankierze. Co ma pandemia do boomu mieszkaniowego?
_mietek_
pandemia ma cięcie stóp procentowych do boomu mieszkaniowego
the_mind_renewed
Drodzy inwestorzy inwestujcie inwestujcie a na koniec kordony policji odgrodzą was od waszych inwestycji tak jak obecnie w Chinach od Evergrande Group...
michal1678
Dziwne że tylko zdrożało jednocyfrowo rok do roku. Biorąc pod uwagę ceny składowych to powinno być 50% a nie 7 czy 10.

Powiązane: Mieszkanie na kredyt

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki