REKLAMA

Ceny mieszkań: Warszawa dwa razy droższa niż Łódź

2014-11-21 14:20
publikacja
2014-11-21 14:20
Ceny mieszkań: Warszawa dwa razy droższa niż Łódź
Ceny mieszkań: Warszawa dwa razy droższa niż Łódź
/ Materiały dla mediów

Choć w skali kraju obserwujemy cały czas stabilizację cen mieszkań, to na kilku rynkach zmiany są znaczące. W ciągu ostatnich 12 mies. najbardziej wzrosły ceny w Bydgoszczy, a spadły w Katowicach i Lublinie. Niezmiennie najdroższa spośród dużych miast jest Warszawa.

Ceny mieszkań: Warszawa dwa razy droższa niż Łódź (EastNews)O 1,88 proc. wzrosły przez ostatni rok przeciętne ceny mieszkań w Polsce. Najnowszy odczyt Indeksu Cen Transakcyjnych wynosi 814,23 pkt. To już 17. z rzędu miesiąc, w którym odczyt indeksu mieści się w zakresie 800-820 pkt. Wyliczany na podstawie transakcji dokonanych przez klientów Home Broker i Open Finance indeks pokazuje zmiany realnych (transakcyjnych) cen na rynku mieszkaniowym w największych polskich miastach.

Z analizy danych składowych indeksu wynika, że przez ostatnich 12 miesięcy mieszkania najbardziej podrożały w Bydgoszczy (o 7,9 proc. do 4194 zł za mkw.), a na plusie są także Gdańsk (o 0,5 proc.), Łódź (2 proc.), Poznań (0,4 proc.), Szczecin (0,1 proc.) i Warszawa (1 proc.). Największe spadki odnotowaliśmy z kolei w Lublinie, gdzie przeciętna cena metra kwadratowego mieszkania obniżyła się w ciągu 12 mies. o 8,2 proc. do 4316 zł za mkw. Tańsze mieszkania niż przed rokiem są także w Katowicach (spadek o 5,2 proc. do 3842 zł za mkw.) Białymstoku (o 3,8 proc.), Krakowie (o 1,5 proc.), Olsztynie (o 1,4 proc.) i Wrocławiu (o 1 proc.).

Zmiana cen mieszkań w sześciu największych miastach Polski w latach 2008-14

Źródło: Home Broker i Open Finance; na podstawie transakcji przeprowadzonych przez klientów firm.

Nominalnie z dużych miast najdroższe mieszkania są niezmiennie w Warszawie. Wg ostatniego odczytu Indeksu Cen Transakcyjnych Open Finance i Home Broker, za metr kwadratowy mieszkania w stolicy trzeba przeciętnie zapłacić 7239 zł. To o 20 proc. więcej niż w drugim najdroższym Krakowie i niemal dokładnie dwa razy tyle co w Łodzi, gdzie mieszkania są najtańsze spośród dużych polskich miast. Średnia niższa niż 4 tys. zł za metr kwadratowy jest jeszcze w Katowicach.

Przeciętne ceny metra kwadratowego mieszkania w największych miastach Polski i ich zmiana w czasie 

Miasto

Mediana
ceny mkw.

Zmiana
ceny r/r

Zmiana
ceny m/m
Białystok 4 088 zł -3,8% -1,3%
Bydgoszcz 4 194 zł 7,9% 0,1%
Gdańsk 5 131 zł 0,5% 3,3%
Katowice 3 842 zł -5,2% 3,8%
Kraków 6 009 zł -1,5% -1,9%
Lublin 4 316 zł -8,2% -3,2%
Łódź 3 613 zł 2,0% -4,6%
Olsztyn 4 279 zł -1,4% 0,7%
Poznań 5 391 zł 0,4% 0,1%
Szczecin 4 273 zł 0,1% 0,9%
Warszawa 7 239 zł 1,0% -0,9%
Wrocław 5 484 zł -1,0% -0,5%
Źródło: Home Broker i Open Finance; na podstawie transakcji przeprowadzonych przez klientów firm.

 Komentarz i prognoza:

Utrzymująca się od półtora roku ogólnokrajowa stabilizacja cen na rynku mieszkaniowym opiera się na kilku silnych nogach. Globalne czynniki wpływające na wzrost cen są tak samo mocne jak te ciągnące ceny w dół.

Pod koniec roku powinno wzrosnąć zainteresowanie zakupami, a to ze względu na perspektywę zmiany zasad udzielania kredytów hipotecznych - od początku stycznia by ubiegać się o kredyt trzeba będzie mieć 10-proc. wkład własny, obecnie jest to wartość o połowę mniejsza. W dłuższym terminie na wzrost popytu wpływają też podwyższone w październiku limity cenowe w programie Mieszkanie dla Młodych. Zwiększenie jego dostępności w kilku miastach (szczególnie w Warszawie) powinno przyśpieszyć decyzję zakupową niektórych klientów. Nie bez znaczenia są także rekordowo niskie stopy procentowe. Z jednej strony oznaczają one niskie oprocentowanie kredytów (co zachęca do ich zaciągnięcia), a z drugiej niewielką opłacalność zakładania lokat bankowych, czego efektem jest wzrost zainteresowania nieruchomościami inwestycyjnymi.

Indeks Cen Transakcyjnych Home Broker i Open Finance

Źródło: Home Broker i Open Finance; na podstawie transakcji przeprowadzonych przez klientów firm.

Ale to tylko jedna strona medalu. Na odwrocie znajdziemy rosnącą podaż (deweloperzy budują więcej niż w ostatnich latach) i niepewność sytuacji gospodarczej, która sprawia, że część osób rezygnuje na razie z zakupu. Do tego dochodzi zwiększony obowiązkowy wkład własny, który odetnie od możliwości zaciągnięcia kredytu część potencjalnych kupców. W efekcie może być tak, że na przełomie roku zanotujemy wzrost cen, ale już po kilku miesiącach wrócą one do poprzednich poziomów z prawdopodobnym lekkim spadkiem.

Marcin Krasoń, Home Broker

Źródło:
Tematy
Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Advertisement

Komentarze (5)

dodaj komentarz
~Anita
Warto rozglądać się za promocjami deweloperów, ciekawe oferty pojawiają się na stronie http://www.promocjedeweloperow.pl/
~bolo40
Lemingrad a szału w pensjach nie ma jak i na prowincji nieadekwatne zarobki do ceny metra.
~polak
Nieadekwatne ceny to były w 79 kiedy mój dziadek kupił kamienice za 1000 dolarów ziomek
~vp9
polecam przyjrzeniu się cenom w innych miastach Europy zachodniej - tam zobaczysz bardzo zbliżone proporcje między minimalną/średnią krajową a ceną metra. I jakoś nikt nie jęczy...
~Adam odpowiada ~vp9
Tylko, że w miastach Europy zachodniej kredyt jest znacznie tańszy. Euribor na poziomie 0,081%, a u nas przy 2% jęczą, że to mało.

Powiązane: Mieszkanie na kredyt

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki