REKLAMA

Ceny miedzi w Londynie rosną po złagodzeniu polityki monetarnej w Chinach

2022-01-20 08:20
publikacja
2022-01-20 08:20
Ceny miedzi w Londynie rosną po złagodzeniu polityki monetarnej w Chinach
Ceny miedzi w Londynie rosną po złagodzeniu polityki monetarnej w Chinach
fot. nemehaya / / Shutterstock

Miedź na giełdzie metali w Londynie drożeje po złagodzeniu polityki monetarnej w Chinach. Metal na LME w dostawach 3-miesięcznych jest wyceniany wyżej wobec 9842,00 USD za tonę, notowanych na zakończenie poprzedniej sesji - podają maklerzy.

Na Comex miedź zyskuje 0,54 proc. i jest po 4,4940 USD za funt.

Chiński bank centralny luzuje w tym tygodniu swoją politykę monetarną - w czwartek Ludowy Bank Chin obniżył stopy procentowe: 1-roczna stopa oprocentowania kredytów bankowych dla firm została obniżona do 3,70 proc. z 3,80 proc., a 5-letnia stopa referencyjna kredytów hipotecznych spadła do 4,60 proc. z 4,65 proc.

Wcześniej w tym tygodniu bank, po raz pierwszy od prawie 2 lat, obniżył też stopę procentową 1-rocznych kredytów MLF do 2,85 proc. z 2,95 proc., a 7-dniowa stopa reverse repo została obniżona do 2,10 proc. z 2,20 proc.

Bank zapowiedział też dalsze łagodzenie polityki pieniężnej w związku ze spowolnieniem wzrostu gospodarczego w Chinach.

Z kolei chińscy regulatorzy - m.in. Ministerstwo Mieszkalnictwa i nadzór bankowy - rozważają pakiet działań, w tym ułatwienia w dostępie firm deweloperskich do gotówki, co złagodziłoby kryzys płynności w tej branży i zapobiegło pogłębianiu zapaści w chińskim sektorze nieruchomości.

Analitycy wskazują, że poluzowanie polityki pieniężnej w Chinach wyraźnie poprawiło nastroje wśród rynkowych graczy i wsparło perspektywy popytu m.in. na metale przemysłowe, w tym miedź.

"Oprócz ostatniego złagodzenia płynności w Chinach, również napięta podaż metali przemysłowych jest kluczowym czynnikiem dla wzrostu cen" - wskazuje Wang Yue, analityk Shanghai East Asia Futures Co.

Na zakończenie poprzedniej sesji miedź na LME w Londynie zyskała 166 USD i była wyceniana po 9842 USD za tonę. (PAP Biznes)

aj/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki