REKLAMA

Ceny miedzi na LME w górę po obniżce stóp procentowych w Chinach

2022-05-20 08:52
publikacja
2022-05-20 08:52
Ceny miedzi na LME w górę po obniżce stóp procentowych w Chinach
Ceny miedzi na LME w górę po obniżce stóp procentowych w Chinach
fot. Parilov / / Shutterstock

Ceny miedzi na giełdzie w Londynie rosną po decyzji banku centralnego Chin o obniżce długoterminowej stopy procentowej. Miedź na LME w dostawach 3-miesięcznych jest wyceniana wyżej o 0,4 proc. - po 9455 USD za tonę - informują maklerzy.

Miedź na LME może zaliczyć pierwszą tygodniową zwyżkę notowań w ciągu ostatnich 7 tygodni.

Na Comex miedź kosztuje w piątek 4,3055 USD za funt, wyżej o 0,53 proc.

Do poprawy nastrojów na rynkach metali bazowych przyczyniła się piątkowa decyzja chińskiego banku centralnego (PBOC), który obniżył 5-letnią stopę referencyjną kredytów hipotecznych do 4,45 proc. z 4,60 proc., wobec prognoz analityków 4,55 proc.

Działanie to może zwiększyć popyt na kredyty mieszkaniowe w obliczu załamania, jakie przeżywa chiński rynek nieruchomości, m.in z powodu wprowadzanych w kraju lockdownów w czasie epidemii Cocid-19, co osłabia popyt w branży budowlanej.

Analitycy wskazują jednak, że sytuacja na rynkach miedzi i innych metali przemysłowych jest niepewna.

"Miedź i inne metale bazowe są w niepewnej sytuacji, ponieważ obawy o globalną recesję nabierają +rozpędu+, oprócz i tak już słabego obrazu popytu na metale w Chinach, które zmagają się z epidemią koronawirusa i stosują zasadę zero tolerancji dla Covid" - piszą w rynkowej nocie stratedzy TD securities, cytowani przez agencję Bloomberg.

Na zakończenie poprzedniej sesji miedź na LME w Londynie zyskała 180 USD do 9416 USD za tonę. Metal na LME jest obecnie wyceniany o ok. 12 proc. poniżej maksimum, zanotowanego w marcu. (PAP Biznes)

aj/ ana/

Źródło:PAP
Tematy

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki