REKLAMA

SONDAŻCeny maksymalne. Czy państwo powinno wpływać na ceny paliw? Większość Polaków za

2023-02-07 07:56
publikacja
2023-02-07 07:56

57,6 proc. badanych twierdzi, że państwo powinno wpływać na ceny paliw, 57,3 proc. uznało, że na ceny energii elektrycznej, a 55,1 proc. na gaz - wynika z sondażu IBRiS dla Radia Zet.

Ceny maksymalne. Czy państwo powinno wpływać na ceny paliw? Większość Polaków za
Ceny maksymalne. Czy państwo powinno wpływać na ceny paliw? Większość Polaków za
fot. Lutsenko_Oleksandr / / Shutterstock

IBRIS w sondażu na zlecenie Radia Zet, którego wyniki opublikowano we wtorek, zadano pytanie Polakom: w jakich obszarach Pana/Pani zdaniem państwo powinno wpływać na ceny usług lub produktów np. poprzez ustalanie cen maksymalnych? Ankietowani mogli zaznaczyć więcej niż jedną odpowiedź.

57,6 proc. badanych twierdzi, że państwo powinno wpływać na ceny paliw; 57,3 proc. wybrało odpowiedź "energia elektryczna", a 55,1 proc. "gaz".

"Na kolejnych miejscach najczęściej wybieranych odpowiedzi znalazły się: usługi komunalne – ciepło, woda, wywóz śmieci - 46,7 proc.; transport zbiorowy – pociągi i autobusy - 38,9 proc.; produkty spożywcze - 36,7 proc.; nawozy - 26,9 proc.; mieszkania i domy - 19,4 proc.; kultura – np. ceny biletów do kin i teatrów - 18,2 proc.; materiały budowlane - 16,8 proc." - napisano na stronie internetowej Radia Zet.

Według pytanych przez IBRIS dla Radia Zet państwo powinno też mieć wpływ na ceny transportu lotniczego (11,9 proc.), ubrań i obuwia (10,6 proc.), samochodów (8,8 proc.) oraz usługi turystyczne (8,5 proc.). Najmniej ankietowanych wybrało odpowiedzi: usługi rekreacyjne – np. basen, siłownia (8,2 proc.), usługi gastronomiczne (7,3 proc.), usługi hotelowe (6,6 proc.), dobra luksusowe (5,8 proc.), taksówki/Uber 4,5 proc.

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Od stycznia 2023 r. zmieniły się wskaźniki kadrowo-płacowe. Prezentujemy najważniejsze zmiany. I zachęcamy do pobrania pliku pdf. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

25,7 proc. badanych stwierdziło, że państwo nie powinno regulować żadnych cen. Nie ma w tej sprawie zdania 6,5 proc. ankietowanych.

"61 proc. wyborców Zjednoczonej Prawicy chce, żeby państwo mogło wpływać na ceny paliw i energii elektrycznej. Podobnie zdecydowali głosujący na opozycję (54 proc. chce, by regulowana była cena energii i gazu i 53 proc. - paliw). Najwięcej zwolenników regulowania cen energii elektrycznej (75 proc.) mieszka w małych miastach do 50 tys. mieszkańców" - czytamy.

Sondaż Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS dla Radia Zet został przeprowadzony w dniach 3-4.02.2023 r. metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI) na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1100 dorosłych osób. (PAP)

aop/ dki/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Komentarze (18)

dodaj komentarz
ddaamm
Brak logiki ;)
Problem w tym, ze Państwo teraz właśnie wpływa na ceny :D
Podobnie jak na służbę zdrowia, energetykę, edukacje, w skrócie na te obszary, gdzie jest największe dziadostwo :)
arzab
Pytanie na jakim poziomie ta cena. Ja pamiętam jak wybrańcy narodu uchwalili maksymalne ceny za parkowanie samochodów i teraz w 2023r. może to być nawet 16,20/godz ! Pazerność państwa, tego państwa jest niepohamowana !
zoomek
No przecież wpływa poprzez swoją politykę i jest drogo.
newsman
czlowiek moze wyjsc z socjalizmu,ale socjalizm nigdy nie wyjdzie z czlowieka ;pewnie ten co robil te badania kierowal je do okreslonej grupy ludzi w ten oto sposob cofnelismy sie do poprzedniej epoki dlatego nie jest zaskoczniem twierdzenie ze wt ym kraju nigdy dobrze nie bedzie, albo winni beda zydzi albo ekonomiczni idioci
zoomek
Jest prosty sposób aby zakwestionować wpływ Zydów - wysłać wszystkich do Izraela. Móglbyś się zdziwić ile wakatów w kluczowych miejscach by się pojawiło.
dmarch1
Państwo powinno wpływać na ceny paliw.
Już wpłynęło jak Omajtek rżnął nas pod koniec roku przed podwyżką VATu.
dididif
80% ceny paliw to podatki.
jeżeli to nie jest wpływem państwa na ceny, to nie wiem, co nim jest.
faramir_z_gondoru
Heh, a teraz niby jak jest? Monopole potworzone, by doić obywateli i by wysługiwać się partii. Konkurencji nie ma, ceny oderwane od czegokolwiek, rzucane z księżyca, a gawiedź drapie się w główkę, czemu tak drogo.
jas2
Mamy otwartą gospodarkę i swobodę podróżowania.
Nie narzekaj. Kupuj u konkurencji.
faramir_z_gondoru odpowiada jas2
Monopol = zero konkurencji. Wskaż mi konkurencję dla Orlenu na hurtowym rynku paliw w Polsce. Śmiało, nie krępuj się.

Powiązane: Paliwa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki