Paliwa (jeszcze?) nie podrożały

Nie sprawdziły się prognozy zapowiadające wzrost cen paliw. Ceny przy dystrybutorach pozostały bez większych zmian, w czym pomogły delikatne obniżki stawek w hurcie.

(fot. Mateusz Włodarczyk / FORUM)

Tydzień temu analitycy oczekiwali wzrostu cen na stacjach, który miał być reakcją na zaobserwowane podwyżki w rafineriach. Jednak jak dotąd ten scenariusz się nie zmaterializował. Według najnowszych danych BM Reflex w ostatnich tygodniu września średnie detaliczne ceny paliw w Polsce pozostały praktycznie bez zmian.

(Bankier.pl)

Według stanu na 26 września litr benzyny bezołowiowej 95 kosztował średnio 4,97 zł/l, a więc o grosz mniej niż tydzień wcześniej i najmniej od pół roku. Przeciętna detaliczna cena oleju napędowego pozostała bez zmian na poziomie 5 zł za litr. Za autogaz płacono średnio 1,97 zł/l, czyli o grosz więcej niż w poprzednim tygodniu. Ceny tego ostatniego paliwa utrzymują się blisko 2-letniego minimum.

Trudno przesądzić, dlaczego ceny przy dystrybutorach nie poszły w górę. Po części pomogły nieco niższe stawki w hurcie. W ciągu ostatnich 7 dni benzyna w PKN Orlen potaniała o 33 zł/m3, czyli o jakieś 4 grosze brutto na litrze. Niemniej jednak implikowana marża detaliczna na tym paliwie wciąż pozostaje niska i wynosi ok. 8 gr/l przy wieloletniej średniej na poziomie 26 gr/l.

- Wzrosty cen z rynku hurtowego, które miały miejsce w ubiegłym tygodniu, w następstwie wzrostu cen surowca po atakach na instalacje naftowe w Arabii Saudyjskiej, zostały w tym tygodniu częściowo zniwelowane. Stało się tak między innymi dlatego, że potaniała ropa naftowa, ale także dlatego, że krajowe rafinerie zmieniły swoją politykę cenową - twierdzą analitycy BM Reflex.

Mocniej w dół poszła hurtowa cena oleju napędowego, która przez poprzedni tydzień obniżyła się (netto) o 64 zł/m3 , czyli ok. 8 gr/l brutto. Niemniej jednak cena hurtowa wciąż przewyższa średnią cenę detaliczną, co sugerowałoby, że stacje wciąż sprzedają to paliwo ze stratą. A taka sytuacja na dłuższą metę jest nie do utrzymania.

- W pierwszym tygodniu października spodziewamy się, że średnia cena benzyny 98-oktanowej ulokuje się w widełkach 5,26-5,37 zł/l. W przypadku benzyny Pb95 przewidujemy poziom cen w zakresie 4,94-5,05 zł/l. W cenie diesla spodziewać się należy korekty zwyżkowej, która spowodowałaby uplasowanie się jej w przedziale 4,99-5,10 zł/l. Autogaz na polskich stacjach w nadchodzącym tygodniu kosztować może 1,96-2,02 zł/l - prognozują eksperci e-petrol.pl

KK

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 5 kmierz

Do wyborów Orlen i Lotos będą generowały stratę jak stąd do Arabii Saudyjskiej, byle trawa była na zielono. Lepiej lejcie do kanistrów, bo na święta będzie furmankami do rodziców jeździć.

! Odpowiedz
2 7 bha

A co jest tak tanio ??? Ceny na zachodzie w najbogatszych krajach są wyższe tylko o około 30%niż u nas - tyle że zarabiają tam średnio 2-3 razy tyle co tu czyli 200-300 % ile mogą razy więcej kupić paliwa sporo więcej ...więc gdzie ta jeszcze niby taniość ???.

! Odpowiedz
3 5 eagleeye

@bingo71 widzisz myśleli że baryłka pójdzie w górę bo wieścili że arabowie rok będą naprawiać a tu bach już po awarii a tu cena idzie w dół

! Odpowiedz
3 24 bingo71

Pracuję na jednej z naftobaz takiej nawalnicy cystern w dzień po wzroscie ropy o 15 % nigdy nie widzialem.Wszyscy mysleli że zarobią na roznicy w hurcie a ceny stoją w miejscu.
'Odbiją sobie po wyborach jak zawsze

! Odpowiedz
4 53 oorim

Niezbyt to dobrzy analitycy, że nie wzięli pod uwagę uwarunkowań politycznych...

! Odpowiedz
21 99 shadow_xx

Magia przedwyborcza.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil