REKLAMA

Centrum im. Adama Smitha: nawet 200 tys. zł w 2017 r. może kosztować wychowanie dziecka

2017-06-01 14:50
publikacja
2017-06-01 14:50

Od 176 tys. do 200 tys. zł kosztuje w Polsce wychowanie jednego dziecka w Polsce (do 18. roku życia), koszt wychowania dwójki potomków to od 317 tys. do 368 tys. zł - szacuje Centrum im. Adama Smitha.

fot. / / YAY Foto

Z szacunków Centrum im. Adama Smitha koszt wychowania trójki dzieci w 2017 r. wynosi od 422 tys. zł do 484, a dla rodziny z czwórką dzieci - od ok. 528 tys. do 582 tys. zł.

Zdaniem szefa Centrum Andrzeja Sadowskiego, koszty wychowania dzieci w Polsce rosną, ponieważ rosną koszty życia. "Rosną ceny urzędowe, m.in. energii, innych składników, które mają wpływ na wzrost kosztów utrzymania dzieci. Różne sektory: (...) służba zdrowia czy edukacja, okazują się na niewystarczającym poziomie. Coraz więcej płacimy za edukację pozaszkolną i ochronę zdrowia, bo kolejki w publicznej służbie zdrowia są zbyt długie" - powiedział.

W opinii Sadowskiego w Polsce należy obniżyć opodatkowanie pracy. "Przyniesie to prawdziwe zmiany cywilizacyjne, których Polacy mogą doświadczać, chociażby żyjąc i pracując w Wielkiej Brytanii" - mówił. Jak zaznaczył, dostępność godziwie opłacanej pracy zapewni trwały dobrobyt rodzinom i zwiększy chęć do posiadania dzieci.

Przypomniał, że w Centrum im. Adama Smitha przygotowano projekt ustawy, która zakłada obniżenie niektórych podatków. "Będziemy przekonywać rząd razem z posłami partii rządzącej i innych partii w parlamencie, aby polskiej rodzinie mniej zabierać i dzięki temu zwiększać jej zamożność" - podkreślił Sadowski. Jego zdaniem, obniżenie opodatkowania pracy zwiększy wynagrodzenia o blisko 25 proc. netto.

10 sprawdzonych sposobów, jak polepszyć zdolność kredytową

Poradnik

10 sprawdzonych sposobów, jak polepszyć zdolność kredytową

Pobierz poradnik bezpłatnie lub kup za 10 zł.
Masz pytanie? Napisz na [email protected]

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Sadowski odniósł się do programu "Rodzina 500+". Jego zdaniem program pozwolił niektórym rodzinom obniżyć poziom stresu związanego z utrzymaniem rodziny. "Niektórzy żyli w sytuacji zagrożenia materialnego i też pod groźbą odebrania dzieci. Polskie sądy karały za biedę, odbierając dziecko. Ten problem na moment zniknął. Natomiast nadal problemem jest utrzymanie się rodziny na godziwym poziomie" - stwierdził.

Dr Marcin Masny, współpracownik Centrum im. Adama Smitha, zwrócił uwagę, że chociaż program "Rodzina 500+" wspiera polskie rodziny, to jest jednak "finansowany długiem". "Tymczasem ponad 40 mld rocznie wydajemy na nieskuteczną lub szkodliwą biurokrację. Ponadto ok. 8 mld zł tracimy, bo od zagranicy pożyczamy na wysoki procent. NBP, natomiast kupując obligacje (aktywa rezerwowe) pożycza podobną kwotę na niski procent Amerykanom i Europejczykom. Trzeba wynegocjować wzajemną kompensatę tych zobowiązań" - uważa.

Według niego głównym źródłem bezrobocia w Polsce jest wysokie opodatkowanie pracy, m.in. ZUS-em. "Opodatkowanie minimalnego wynagrodzenia wynosi ponad 64,5 proc., czyli 39-40 proc. od kosztu pracy dla przedsiębiorcy. Tak wysokie opodatkowanie pracy jest barierą dla wychodzenia z szarej strefy i upodabnia Polskę do niektórych krajów afrykańskich, gdzie ok. połowa PKB powstaje w gospodarce nierejestrowanej" - stwierdził Masny.

Również prezes Fundacji Narodowego Dnia Życia Jacek Sapa uważa, że niektóre podatki w Polsce są zbyt wysokie. "Dla ponad 90 proc. polskich podatników 23 proc. stawka VAT jest większym obciążeniem niż 18 proc. stawka od dochodów osobistych. Przy trójce dzieci wydatki rodziny na utrzymanie są obciążone podatkiem VAT w wysokości ok. 140 tys. zł" - ocenił.

pż/ malk/

Źródło:PAP
Tematy
Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Komentarze (39)

dodaj komentarz
~ola
Sąsiad wychowuje czwórke i jeszcze sami sie utrzymają z zasiłków z GOPS-u, i 500+, i wcale żle nie żyją, na wszystko im starcza, dzieci najedzone w szkole za darmo, żywnoś przywożą z GOPS-u wózkiem, dostaja dodatek mieszkaniowy, odzież za stypendium socjalne, za to na alkohol im zostaje, nie pracują bo i po co jak dobrze da sie Sąsiad wychowuje czwórke i jeszcze sami sie utrzymają z zasiłków z GOPS-u, i 500+, i wcale żle nie żyją, na wszystko im starcza, dzieci najedzone w szkole za darmo, żywnoś przywożą z GOPS-u wózkiem, dostaja dodatek mieszkaniowy, odzież za stypendium socjalne, za to na alkohol im zostaje, nie pracują bo i po co jak dobrze da sie życ, my oboje z mężem tyle nie zarobimy co im sie należy
~ola
Wychowaliśmy troje dzieci, nic nie dostając, niech teraz dadzą nam rekompensate za wychowanie, wprost żądamy, takich pieniędzy to my z mężem przez całe życie nie zarobiliśmy,
a dzieci są wychowane i wykształcone,
~wiech
To dlaczego aż tyle kosztuje, niech te rządzące osły spróbują to zmienić ,a nie jadą podwyższając tylko ceny,
~Iwona
"Przy trójce dzieci wydatki rodziny na utrzymanie są obciążone podatkiem VAT w wysokości ok. 140 tys. zł" - ocenił.
I dlatego 500+ ja postrzegam jako rodzaj zwrotu podatku Vat. To bardzo, bardzo złe, że wcześniej rządzący tego nie zrobili.
~Leming
Dlatego ja te pieniądze wolę wydać na kawę w starbuniu, ciuchy i podróże.
~wredny
proszę oszacować straty Polski związane z emigracją 3 mln ludzi , kto zarobił a kto traci w UE!!! od wejścia do UE nasze długi wzrosły 3 krotnie bo projekt UE to nowoczesny podbój Europy przez 1 kraj !!! mamy około połowy bankowości (po odkupie PEKAO) zabity/przejęty handel polski zlikwidowane lub przejęte zakłady polskie >>>>>>>>>>>>>>>>ale proszę oszacować straty Polski związane z emigracją 3 mln ludzi , kto zarobił a kto traci w UE!!! od wejścia do UE nasze długi wzrosły 3 krotnie bo projekt UE to nowoczesny podbój Europy przez 1 kraj !!! mamy około połowy bankowości (po odkupie PEKAO) zabity/przejęty handel polski zlikwidowane lub przejęte zakłady polskie >>>>>>>>>>>>>>>>ale jesteśmy montownią zachodnich koncernów ---- fakt same korzyści
~Michał_
Ta kwota to nie jest wychowanie dziecka tylko wychodowanie jest to osoba
Słabo wykształcona nie znająca języka obcego, kadra fizyczna. Aby było màdre to kwota minimum 1 milion do 20 roku może braknąć i nie jest to wyssane z palca
Tylko fakty ale są efekty.
~Alex
Ty nawet nie znasz zbyt dobrze języka ojczystego (?) o czym świadczy Twój niechlujny i niestylistyczny wpis, a oczekujesz, że ktoś się przejmie Twoimi osądami.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~cedrik
Nie popieram 500+, ale ten program ma jedna zasadnicza zalete: jako ze panstwo bierze na siebie POLOWE kosztow utrzymania dziecka, automatycznie znika argument ze "nie mam dzieci bo mnie nie stac". Jesli ktos tak mowi teraz, w erze 500+, to znaczy ze po prostu jest wygodnicki, wcale dzieci miec nie chce i jedynie szuka Nie popieram 500+, ale ten program ma jedna zasadnicza zalete: jako ze panstwo bierze na siebie POLOWE kosztow utrzymania dziecka, automatycznie znika argument ze "nie mam dzieci bo mnie nie stac". Jesli ktos tak mowi teraz, w erze 500+, to znaczy ze po prostu jest wygodnicki, wcale dzieci miec nie chce i jedynie szuka (kiepskiego) usprawiedliwienia.

Powiązane: Budżet rodziny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki