REKLAMA

Cena ropy na światowych giełdach jest najniższa od dziewięciu miesięcy

2022-09-27 11:35
publikacja
2022-09-27 11:35

W poniedziałek cena ropy naftowej Brent na giełdzie w Londynie wynosiła na zamknięciu 84,06 dol. za baryłkę. To najniższa cena od 14 stycznia. 24 lutego w dniu inwazji Rosji na Ukrainę baryłka ropy Brent kosztowała 99 dol. Jej cena później rosła, osiągając w kulminacyjnym momencie poziom blisko 130 dol.

Cena ropy na światowych giełdach jest najniższa od dziewięciu miesięcy
Cena ropy na światowych giełdach jest najniższa od dziewięciu miesięcy
fot. Polina Petrenko / / Shutterstock

Spada również cena ropy naftowej WTI notowana na giełdzie w Nowym Jorku. W poniedziałek wynosiła 76,71 dol. i była najniższa od 6 stycznia.

Największy wpływ na spadającą cenę ropy ma umacnianie się amerykańskiego dolara, w którym wyceniany jest ten surowiec - zauważa agencja Reutera.

Trudno oczekiwać, by ceny ropy wzrastały przy tak wysokiej cenie dolara - wyjaśnia dyrektor ds. kontraktów terminowych na energię w banku Mizuho, Bob Yawger.

W wielu krajach importujących ropę banki centralne podnoszą też stopy procentowe, co wzbudza obawę o spowolnienie gospodarcze, które może ograniczyć popyt na ropę naftową - ocenia Reuters.

Na cenę ropy wpływa też agresja Rosji na Ukrainę oraz reakcje społeczności międzynarodowej na tę inwazję - zaznacza agencja Reutera. W grudniu wejdzie w życie zakaz importu do Unii Europejskiej ropy z Rosji szlakami morskimi. Grupa G7 zawarła też porozumienie dotyczące ustalenia limitu cen na rosyjską ropę.

Agencja zwraca uwagę na zaplanowane na 5 października spotkanie OPEC+, czyli państw zrzeszonych w Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) i grupy ich kierowanych przez Rosję sojuszników.

Na poprzednim szycie zdecydowano o umiarkowanym ograniczeniu wydobycia, jednak państwa zrzeszone w OPEC+ wydobywają znacznie mniej, niż ustalone w ramach organizacji limity. Kolejne obniżenie dopuszczalnych kwot produkcji surowca może więc nie wpłynąć znacząco na zmniejszenie podaży na światowych rynkach - ocenia Reuters. (PAP)

adj/ tebe/

arch.

Źródło:PAP
Tematy
Szukasz pracownika? Znajdź go na Pracuj.pl

Szukasz pracownika? Znajdź go na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
ebm242
To się dziadek Putin za głowę złapie. Cofnął Rosję w rozwoju o dekady i doprowadził do skrajnego ubóstwa. Zniszczył gospodarkę, relacje międzynarodowe i ma tysiące zabitych na sumieniu zarówno po stronie Ukrainy jak i po stronie Rosji. Tysiące młodych ludzi, dzieci zostało rozszarpanych od bomb i rakiet w imię obłędu mafii z Kremla To się dziadek Putin za głowę złapie. Cofnął Rosję w rozwoju o dekady i doprowadził do skrajnego ubóstwa. Zniszczył gospodarkę, relacje międzynarodowe i ma tysiące zabitych na sumieniu zarówno po stronie Ukrainy jak i po stronie Rosji. Tysiące młodych ludzi, dzieci zostało rozszarpanych od bomb i rakiet w imię obłędu mafii z Kremla na której czele stoi ten stary dziad.
ketevan
Spowolnienie gospodarcze będzie wieloletnie. Gdyby nie te wszystkie "wycieki" "pandemie" i "wojny" to rzeczywisty kryzys popchnąłby zwykłych ludzie do niemal natychmiastowego skrajnego ubóstwa i walki. Czekam tylko na informacji o "eksplozji" w kopalni lub elektrowni.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki