Cena m2 p.u. budynku mieszkalnego w IV kw. wyniosła 3964 zł

Główny Urząd Statystyczny poinformował, że cena 1m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego za IV kwartał 2009 r. wyniosła 3964 zł.

Podany wskaźnik służy celom określonym w ustawie o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych, udzielaniu premii gwarancyjnych oraz refundacji bankom wypłaconych premii gwarancyjnych - czytamy w komunikacie GUS.

Ustawa definiuje, że przez cenę 1 m2 powierzchni użytkowej budynku (mieszkalnego) rozumie się przeciętne dla całego kraju nakłady poniesione przez inwestorów na budowę wielomieszkaniowych budynków mieszkalnych w przeliczeniu na 1 m2 powierzchni użytkowej budynku, wyznaczone jako średnia ważona powierzchnią użytkową budynków mieszkalnych oddanych do użytkowania w poszczególnych województwach.

W ustalaniu wskaźnika uwzględnia się nakłady poniesione na budowę nowych budynków mieszkalnych (innych niż jednorodzinne) przez inwestorów innych niż indywidualni.

/ GUS
Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Adam

a wiesz co to jest powierzchnia uzytkowa?
Nie wliczna sa pomieszczenia typu: klatka schodowa, garderoba, kotłownia, garaż, piwnica, poddasze o wysokosci ponize 140 cm.
Wybudowałem dom ktory ma 210 m2 powierzchni całkowitej, ale odliczajac wszystkie te pomieszczenia powierzchni użytkowej jest 105 m2. Myslisz, ze jak jakis metraz nie wlicza sie do powierzchni uzytkowej to jego wybudowanie jest bezplatne?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~smmlr

Pojęcia związane

• Nakłady poniesione na budowę nowych budynków mieszkalnych oddawanych do użytkowania

Nakłady na budowę budynku dotyczą wszystkich kosztów poniesionych od momentu rozpoczęcia do momentu zakończenia budowy. Nakłady te winny obejmować wszystkie poniesione koszty kubaturowe i pozakubaturowe związane z realizacją budynku możliwe do rozliczenia w momencie przekazania do użytku. W przypadku przekazania budynku do wykończenia mieszkań przez przyszłych użytkowników, wykazuje się wartość kosztów poniesionych do momentu przekazania budynku. W kosztach budowy uwzględnia się: koszty nabycia działki budowlanej (tj. cenę nabycia, opłatę z tytułu wieczystego użytkowania poniesione przez inwestora, a także opłaty notarialne oraz wieczystoksięgowe), koszty przygotowania działki budowlanej i uzbrojenia zewnętrznego - koszty adiacenckie, koszty wzniesienia budynku - konstrukcji budowlanych, koszty urządzeń technicznych i instalacji budynku, urządzeń budowlanych związanych z budynkiem (urządzeń zapewniających możliwość użytkowania budynku zgodnie z jego przeznaczeniem, jak: przyłącza i urządzenia instalacyjne, w tym oczyszczania i gromadzenia ścieków, przejazdy, ogrodzenia, place postojowe i place pod śmietniki) - służących do ogólnego korzystania, dodatkowe koszty budowy, takie jak: inwestorskie, planowania przestrzennego, dokumentacji, ekspertyz i doradztwa projektowego, opłaty związane z zawarciem umów notarialnych i wpisów do księgi wieczystej, nadzoru, kierowania budową i rozliczania robót, koszty finansowania, tj. uzyskania kredytu i spłaty odsetek. W kosztach budowy uwzględnia się też podatek VAT naliczony i zapłacony w związku z realizacją danej inwestycji budowlanej w przypadku, gdy nie podlega on zwrotowi lub odliczeniu od podatku VAT należnego.

Do 2000 r. pojęcie określane jako "wartość kosztorysowa budynków mieszkalnych oddanych do użytkowania".

Reszta tutaj: http://www.stat.gov.pl/gus/5840_4671_PLK_HTML.htm

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~teszadam

nie, nie jest bezplatne, koszty wytworzenia tych powierzchni wlicza sie do kosztow lacznych ktore potem wlasnie dzieli sie na pum, tak wiec ten opublikowany koszt wytworzenia pum uwzglednia takze powierzchnie wspolne
a garderoby, garaze i piwnice to poki co w polsce deweloperzy sprzedaja za ekstra kaske

! Odpowiedz
0 0 ~dk

dobry wycena dla Urzędu Skarbowego i chłopców z Werhmachtu

! Odpowiedz
0 0 ~cyklotron

to jakim cudem mieszkania we wroclawiu po 7albo 8 za metr ?
nawet niech bedzie w warszawie koszt po 6 tausenow to w takim razie gdzies musialoby byc po 2
widac jaka nadal marze narzucaja sobie deweloperzy a open fajansiarze i home brokerzy tylko nawijaja makaron na uszy naiwnym....ale taik to jest jak sie ma psa to mozna nim szczuc...

Pokaż cały komentarz !
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl