REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Cena gazu poniżej 40 euro za MWh. Jest najniższa od sierpnia 2021 roku

2023-03-20 15:23
publikacja
2023-03-20 15:23

Cena gazu na holenderskim rynku kontraktów krótkoterminowych (TTF) spadła w poniedziałek do najniższego poziomu od sierpnia 2021 r.; megawatogodzina surowca kosztowała poniżej 40 euro. Profesor ekonomii na uniwersytecie w Groningen Machiel Mulder spodziewa się, że cena spadnie nawet do 30 euro za MWh.

Cena gazu poniżej 40 euro za MWh. Jest najniższa od sierpnia 2021 roku
Cena gazu poniżej 40 euro za MWh. Jest najniższa od sierpnia 2021 roku
fot. Galushko Sergey / / Shutterstock

W ubiegłym roku ceny gazu gwałtownie wzrosły w wyniku rosyjskiej agresji na Ukrainie. W sierpniu ubiegłego roku 1 megawatogodzina gazu kosztowała nawet ponad 300 euro. Od czego czasu cena stopniowo spada.

W poniedziałek cena surowca na giełdzie gazu w Amsterdamie spadła poniżej 40 euro za megawatogodzinę. Analitycy wiążą to z korzystnymi informacjami o dostawach gazu w krajach europejskich. Okazuje się, że pod koniec zimy magazyny z gazem są nadal wypełnione w ponad połowie.

„Obecnie nie ma zagrożenia niedoborem, a firmy energetyczne i rządy nie muszą znowu kupować gazu +jak szalone+, aby w przyszłym roku zapełnić magazyny” – komentuje portal RTL Nieuws.

Przed rosyjską agresją na Ukrainę cena megawatogodziny gazu oscylowała wokół 20 euro - przypomina profesor Mulder. „Uwzględniając koszt przetworzenia skroplonego gazu, który obecnie sprowadzamy do Europy, spodziewam się, że niedługo tego cena surowca spadnie nawet do 30 euro za megawatogodzinę” – twierdzi wykładowca uniwersytetu w Groningen, cytowany przez portal NOS.

Konsumenci będą musieli uzbroić się jeszcze w cierpliwość, zanim zauważą niższe kwoty na swoich rachunkach. „Dostawcy energii kupują gaz z wyprzedzeniem, a ceny konsumenckie zawsze reagują na ceny hurtowe z opóźnieniem” - dodaje Mulder.

Z Amsterdamu Andrzej Pawluszek

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (14)

dodaj komentarz
ministerprawdy
Gaz jest super tani a my miliardy dopłacamy żeby był drogi. CUD gospodarczy. Gaz pomiżej 20 groszy/kW (a dostawcy mają upusty od tych cen)
mohel
nasz rząd przezornie nakupił na górce gazu na 4 lata … to nic że w magazynach miejsca na 2 m-ce, nasi przyjście z UKR nam przechowują oczywiście nie za darmo … stad cena taka wysoka :)
wizytator
Widział ktoś żeby ceny za prąd, gaz czy wodę na rachunkach domowych spadły? I nie chodzi mi o mniejsze zużycie tylko o taryfę.
Proszę napisać kiedy.
andregru
Już swoim pracownikom i dyrektorom dali podwyżki a konto wzrostu cen to jak maja teraz obniżyć ceny za gaz . To samo będzie z górnikami którzy dostali gigantyczne podwyżki 42% a jak ceny węgla spadną to społeczeństwo będzie im dotować wypłaty .
tubak
I tak jest wieksza o 100 proc niż w marcu 2021 i poprzednie lata gdzie oscylowała latami wokół 25. Cena 40 sie nie utrzymai nie spadnie nizej. A jak spadnie to gazu z łupów USA nie dostaniemy bo usiakom sie nie opłaci go eksportować i jesteśmy w duuu. Pozostaje nam Katar. Drogi Katar. Rynek spot to loteria.
bha
To kiedy spadki ceny na wewnętrznym rynku w detalu pewnie na święty nigdy!!!!!. Brak słów na ten coraz zachłanniejszy bez umiaru na Mamonę i Zyski przepadziste zyski udający jarząbka nie bez celu od dawna już rynek i nie tylko.Niestety
efg
I po co komu Rosja? Tylko tlen marnuje......
wizytator
„Dostawcy energii kupują gaz z wyprzedzeniem"
Oj joj! Smuteczek!
Szkoda że rok temu tak się zadziało, że akurat wszystkim przed wojną skończyły sie kontrakty po starej cenie.
maxykaz
co z tego.? Polaka dalej bedzie rżnąć obajtek na rachunku za gaz.
niederfurzdorf
Spoko. No wyborach Donek z szybkim Waldkiem wrócą do biznesu as usual z Rosją taką jaka ona jest a gaz się dobrze pało i wtedy będzie już super ! Gaz za pół darmo , pokój w świecie i stabilność rynków na jakieś 100 lat. A świstak siedzi i zawija te sreberka …

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki