REKLAMA

Cena benzyny bezołowiowej w Wielkiej Brytanii na najwyższym poziomie w historii

2021-10-25 15:41
publikacja
2021-10-25 15:41
Cena benzyny bezołowiowej w Wielkiej Brytanii na najwyższym poziomie w historii
Cena benzyny bezołowiowej w Wielkiej Brytanii na najwyższym poziomie w historii
/ Pexels

Średnia cena benzyny bezołowiowej w Wielkiej Brytanii wzrosła w niedzielę do 142,94 pensa, co jest najwyższym poziomem w historii - podała w poniedziałek firma RAC, która świadczy pomoc drogową i inne usługi dla kierowców.

Dotychczasowy rekord - 142,48 pensa - ustanowiony został w kwietniu 2012 r. W ciągu ostatniego roku cena litra benzyny bezołowiowej w Wielkiej Brytanii wzrosła o ponad 28 pensów, co oznacza, że koszt zatankowania 55-litrowego zbiornika paliwa wynosi obecnie 78,61 funta - o ponad 15,6 funta więcej niż rok temu - informuje RAC.

Natomiast średnia cena litra oleju napędowego wynosiła w niedzielę 146,50 pensa, czyli była o 1,43 pensa poniżej rekordowego poziomu z kwietnia 2012 r., ale i tak koszty zatankowania samochodu z silnikiem Diesla są wyższe niż z benzynowym.

"To naprawdę czarny dzień dla kierowców, który - jak mieliśmy nadzieję po wysokich cenach z kwietnia 2012 roku - nie powtórzy się. Uderzy to w budżety wielu gospodarstw domowych i bez wątpienia będzie miało wpływ na całą gospodarkę. Pytanie brzmi: gdzie to się skończy i jaka będzie cena benzyny? Jeśli ropa osiągnie cenę 100 dolarów za baryłkę, możemy bardzo łatwo zobaczyć, że średnia cena wzrośnie do 150 pensów za litr" - oświadczył rzecznik RAC Simon Williams.

"Nawet jeśli z powodu pandemii wiele osób nie jeździ już tyle, ile wcześniej, kierowcy mówią nam, że są bardziej zależni od swoich samochodów niż przez ostatnie lata, a wielu z nich po prostu nie ma wyboru i musi jeździć" - dodaje.

RAC zwraca uwagę, że 67 proc. ceny paliwa, którą kierowcy muszą zapłacić na stacjach benzynowych, stanowią podatki.

W poniedziałek cena baryłki ropy typu Brent oscylowała koło poziomu 86 dolarów i zdaniem analityków jeszcze przed końcem toku może przekroczyć 90 dolarów.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński

Źródło:PAP
Tematy
Szukasz kierowcy? Opublikuj ogłoszenie za 89,28 zł

Szukasz kierowcy? Opublikuj ogłoszenie za 89,28 zł

Advertisement

Komentarze (9)

dodaj komentarz
dididif
"Pytanie brzmi: gdzie to się skończy" - a tam gdzie wasz komunistyczny, zielony s-raj.
marekpoznan
To przez Glapińskiego czy Kaczora..?
obiektywny_komentator
Jak spojrzeć na wykresy cen ropy od powiedzmy 2005 roku to jest to średnia cena. Tylko, przy takiej inflacji światowej jaką mamy i ujemnych realnych stopach procentowych oraz koncepcją banków centralnych, że inflacja jest przejściowa, zaczyna robić się niebezpiecznie.
demeryt_69
Nawet dzieci trybią, że cena surowca ma relatywnie niewielki wpływ na cenę paliwa w detalu.

demeryt_69 odpowiada (usunięty)
Zapomniałeś czegoś wkleić :)

pozhoga
Co ten Glapiński wyprawia? Na stos z nim!

Powiązane: Paliwa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki