REKLAMA

Celon Pharma zakłada dalszy wzrost eksportu w '21; rozmowy ws. partneringu trwają (wywiad)

2020-12-02 16:24
publikacja
2020-12-02 16:24

Celon Pharma zakłada dalszy wzrost sprzedaży eksportowej w 2021 r. Przychody krajowe będą stanowiły coraz mniejszą część sprzedaży - poinformował PAP Biznes zarząd spółki. Wśród priorytetów na przyszły rok są odczyty kolejnych faz klinicznych leków i związane z nimi plany partneringowe. Spółka podtrzymuje, że III faza badań leku na depresję rozpocznie się w II kw. Rozmowy ws. partneringu trwają.

"Utrzymanie dobrych dynamik sprzedaży naszych produktów, systematyczne zwiększanie prezencji międzynarodowej Salmexu, ważne dla nas odczyty kolejnych faz klinicznych naszych leków: Falkieri, CPL'280, CPL'36, CPL'116 oraz związane z nimi plany partneringowe" - poinformował prezes Maciej Wieczorek, pytany o priorytety Celonu na 2021 rok.

Celon Pharma jest firmą biofarmaceutyczną zajmującą się badaniami, rozwojem, wytwarzaniem oraz sprzedażą produktów farmaceutycznych. Zysk netto spółki po trzech kwartałach 2020 roku wzrósł do 24,7 mln zł z 10,3 mln zł rok wcześniej. Przychody wzrosły w tym czasie do 100,4 mln zł z 75,3 mln zł przed rokiem, w tym sprzedaż eksportowa zwiększyła się do 22,8 mln zł z 8,5 mln zł przed rokiem.

"Zakładamy utrzymanie pozytywnego trendu sprzedaży eksportowej. Na rynkach, gdzie jesteśmy obecni, dynamika wzrostu w procentach będzie oczywiście malejąca. Na nowych rynkach wzrost ten będzie dynamiczny, lecz są małe szanse na uruchomienie sprzedaży jeszcze w 2021 roku" - poinformował PAP Biznes wiceprezes Jacek Glinka.

"Sprzedaż krajowa, która jest raczej stabilna, będzie więc stanowiła coraz mniejszą część sprzedaży spółki, do czasu wprowadzenia na rynek polski nowych produktów, nad którymi pracujemy zarówno we własnym R&D, jak i w drodze pozyskania licencji" - dodał.

Glinka wskazał, że w efekcie pandemii COVID-19 zapotrzebowanie na leki stosowane w terapii depresji i schizofrenii utrzymuje się na wysokim poziomie.

"Rośnie również kategoria leków alergologicznych i pulmonologicznych. Dlatego zakładane przez nas cele są ambitne: stabilną pozycję na rynku polskim zamierzamy systematycznie wzmacniać przychodami z rynków zagranicznych" - powiedział wiceprezes.

Głównym produktem Celonu jest lek inhalacyjny Salmex - stanowi on ponad 60-proc. udział w strukturze sprzedaży leków własnych. Produkt ten odpowiada też za przeważającą część sprzedaży eksportowej. Salmex sprzedawany jest obecnie w kilkunastu krajach europejskich i wybranych krajach Ameryki Południowej.

Jak poinformował wiceprezes Glinka, spółka jest obecnie w trakcie negocjowania umów licencyjnych na rynkach m.in. Zatoki Perskiej, Azji Południowo-Wschodniej, Ameryki Środkowej, Australii czy Nowej Zelandii.

"W przypadku pozytywnego zakończenia negocjacji, możemy oczekiwać wprowadzenia Salmexu na te rynki w perspektywie 1,5 roku do 3 lat od podpisania umowy, w zależności od rynku" - poinformował.

"W najbliższym czasie (najprawdopodobniej w IV kw. tego roku) wprowadzamy Salmex do sprzedaży we Włoszech i Portugalii, na podstawie wcześniej zawartych porozumień. Jesteśmy na dobrej drodze do uczynienia z tego produktu pierwszego, polskiego globalnego produktu farmaceutycznego" - dodał.

Poza sprzedażą leków, Celon prowadzi działalność badawczo-rozwojową. Najbardziej zaawansowanym projektem spółki jest lek oparty o esketaminę, który ma być stosowany w depresji lekoopornej. Spółka podtrzymuje, że III faza badań klinicznych rozpocznie się w drugim kwartale 2021 roku. Rozmowy w sprawie partneringu trwają.

"Rozmowy trwają, a my czekamy na wyniki II fazy w depresji lekoopornej dwubiegunowej, by dołożyć do nich ważny wątek, z punktu widzenia efektywności i bezpieczeństwa naszej terapii, jak również projektowanej przez nas III fazy klinicznej" - poinformował prezes Wieczorek.

Według raportu spółki, ukończenie III fazy badań i i złożenie wniosków rejestracyjnych do FDA oraz EMA planowane jest na 2023 rok.

Drugim najbardziej zaawansowanym projektem jest lek oparty o inhibitor PDE10A rozwijany w leczeniu zaburzeń psychotycznych i neuromotorycznych. Spółka otrzymała już zgodę regulatora na rozpoczęcie II fazy badania klinicznego, która powinna potrwać ok. 18-20 miesięcy. W 2021 roku spółka zamierza rozpocząć II fazę badań także w innym projekcie - FGFR we wskazaniu guzów litych. Obecnie lek znajduje się I fazie klinicznej i jest testowany w trzech wskazaniach.

"W drugiej połowie 2021 roku powinniśmy rozpocząć II fazę w dwóch wybranych typach nowotworów. Do końca II fazy projekt ma zapewnione finansowanie, ale jest to również projekt objęty strategią globalnej komercjalizacji w ramach naszego porfolio i coraz częściej pojawia się w rozmowach z potencjalnymi partnerami" - poinformował prezes Wieczorek.

Celon Pharma pracuje także nad wdrożeniem do badań klinicznych terapeutyku przeciwwirusowego w terapii COVID-19 i infekcji grypowych.

"Tworzymy już biblioteki związków o aktywności przeciwwirusowej. Są to związki syntetyczne w 2 klasach. Jedna to inhibitory polimerazy RNA, analogicznie do leku remdesivir, druga to biblioteka inhibitorów kluczowej proteazy dla wirusa, tzw. „klamki do drzwi” przez który wirus wchodzi do komórek ludzkich" - poinformował prezes Wieczorek.

"Od początku przyszłego roku będziemy testować związki biologicznie i wybierać związki o największym potencjale do eksperymentów na zwierzętach. Podtrzymujemy naszą gotowość rozpoczęcia testów klinicznych w ramach tego projektu w połowie 2022 roku" - dodał.

Jednocześnie spółka przygotowuje się do testowania odkrytego kilka lat wcześniej dualnego inhibitora JAK/ROCK - związku o symbolu CPL’116 - u pacjentów z COVID-19.

"CPL’116 jest pierwszym w świecie dualnym inhibitorem kinaz JAK i ROCK mającym działanie przeciwzapalne i przeciwfibrotyczne, a więc idealnie nadającym się do stosowania u pacjentów w tzw. fazie sztormu cytokinowego. Działanie antyfibrotyczne może być wyjątkowo korzystne u pacjentów z ryzykiem zmian w płucach. CPL’116 jest testowany już w I fazie klinicznej na zdrowych osobach" - poinformował prezes Celonu.

Jak wskazał, wszystkie projekty R&D mają zapewnione finansowanie na poziomie ok. 60 proc. z dofinansowań, jak również ze środków operacyjnych.

"Źródłem pozyskiwania środków dla takiej spółki jak nasza, są przyszłe umowy partneringowe. Jako spółka o dobrej kondycji finansowej, mamy możliwość sięgania po finansowanie dłużne, jeśli pojawiłaby się taka potrzeba. Będąc uczestnikiem rynku kapitałowego możemy pozyskiwać środki i tam. Mamy bardzo dużo możliwości, czujemy komfort w tym zakresie" - poinformował prezes.

Spółka podała w raporcie finansowym, że w horyzoncie do 2024 roku planuje podpisać co najmniej 3 duże umowy partneringowe. (PAP Biznes)

sar/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki