Carrefour zapowiada

Carrefour zapowiada

inwestycje za 1,7 mld zł

Francuski potentat uruchomi w 2001 r. dwa hipermarkety i 10 supermarketów

Paweł Janas

Sieć handlowa Carrefour zaplanowała na lata 2001-2002 inwestycje warte 1,7 mld zł. W przyszłym roku uruchomione zostaną dwa nowe hipermarkety i 10 supermarketów pod nazwą Champion.

Według Guy Yraety, dyrektora generalnego Carrefour Polska, francuski gigant handlowy planuje zrealizować w Polsce w latach 2001-2002 inwestycje o łącznej wartości 1,7 mld zł. Środki te przeznaczone zostaną na dalszą budowę sieci hipermarketów oraz rozwój sieci supermarketów Champion. Fundusze na rozwój mają będą pochodzić ze środków własnych Carrefour Polska oraz jej francuskiej centrali. Równolegle z rozwojem sieci, oczekiwane jest również zwiększenie obrotów koncernu z około 1 mld w 1999 r. do 1,7 mld w 2000 roku i 2,5 mld zł w roku 2001.

Będą nowe giganty...
Francuzi, którzy dysponują obecnie w Polsce siedmioma hipermarketami. W tym roku oddadzą do użytku jeszcze jeden obiekt o pow. 8,5 tys. mkw. zlokalizowany w Bytomiu. Znajdzie się on na terenie centrum handlowego o pow. 40 tys. mkw, w którego skład wejdzie również galeria handlowa z 70 sklepami. Całość inwestycji realizuje firma deweloperska TK Development, a sklepami zarządzać będzie spółka Steen&Strom.
Zdaniem Floriana Hungera, wiceprezesa TK Development, łączny koszt realizacji pierwszego etapu bytomskiego projektu wyniesie około 40 mln USD (170 mln zł).
- W 2001 roku Carrrefour odda do użytku co najmniej dwa hipermarkety. W grę wchodzą lokalizacje w Szczecinie, Gdańsku oraz Warszawie przy Dworcu Wileńskim - mówi Guy Yraeta.
Prezes Carrefour Polska podkreśla, że firma dysponuje jeszcze wieloma terenami pod kolejne inwestycje. Kolejny obiekt Carrefour powstanie w Warszawie na terenie centrum handlowego Arkadia, które realizować będzie francuska firma Cefic. Guy Yraeta podkreśla, że w najbliższym czasie zostanie wydane pozwolenie na budowę. Jego zdaniem, realizacja całego kompleksu nastąpi w ciągu dwóch lat od otrzymania stosownych dokumentów.

Małe jest piękne
Do końca tego roku sieć planuje także uruchomienie około 15 supermarketów pod nazwą Champion. Pod koniec roku 2001 w nowych barwach powinno już działać około 30 obiektów tego typu. Carrefour na razie dysponuje w Polsce pięcioma supermarketami Champion: w Łodzi, Warszawie-Białołęce, Inowrocławiu, Zduńskiej Woli i Skierniewicach. W tym tygodniu rusza placówka na warszawskiej Sadybie oraz w Jaworznie.
- W kolejnych latach zamierzamy otwierać 10 supermarketów Champion rocznie. Koszt uruchomienia jednego takiego obiektu wynosi 10-12 mln zł - podkreśla Guy Yraeta.
Do francuskiego koncernu należą obecnie również 4 sklepy Miko, przejęte w październiku 1999 r. od firmy Axem. Dwa z nich znajdują się w Toruniu i dwa w Bydgoszczy. Ponadto w sieci działają jeszcze dwa supermarkety Stoc. Stopniowo jednak wszystkie sklepy z tej sieci będą nosiły nazwę Champion.
Pod koniec lipca grupa Carrefour kupiła sieć handlową belgijskiej firmy GB. Fuzja czeka jeszcze tylko na akceptację ze strony Komisji Europejskiej. Oznacza to, że przejmie ona również 28 supermarketów Globi w Polsce. Zgodnie ze strategią koncernu wszystkie supermarkety Carrefour na świecie będą działały w barwach Championa. Guy Yraeta nie chciał jednak potwierdzić, czy marka Globi w Polsce zostanie zlikwidowana.
Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 1,4% XI 2019

Znajdź profil