REKLAMA

RECYKLINGCarrefour zapłaci klientom za plastik i aluminium

2023-01-11 14:25
publikacja
2023-01-11 14:25

W dziewięciu sklepach sieci Carrefour w woj. śląskim i jednym na Opolszczyźnie pilotażowo uruchomiono w środę automaty przyjmujące do recyklingu plastikowe butelki PET oraz aluminiowe puszki. Za każdą z nich klienci otrzymują kupon o wartości 15 groszy do wykorzystania w sklepie.

Carrefour zapłaci klientom za plastik i aluminium
Carrefour zapłaci klientom za plastik i aluminium
/ Sosnowiec.pl

Pilotaż poprzedza upowszechnienie takiego rozwiązania w całej Polsce.

„Liczymy na to, że tego typu urządzenia szybko staną się rzeczą powszechną i normalną. Jako samorządy oczekujemy jak najszybszego wprowadzenia systemu kaucyjnego - wówczas automaty na butelki i puszki będą pojawiać się jak grzyby po deszczu” – mówił prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński, który podczas uroczystej inauguracji systemu w tym mieście wrzucił do maszyny pierwszą plastikową butelkę.

W Sosnowcu jest obecnie osiem automatów na aluminiowe puszki i plastikowe butelki. To maszyny stawiane od ponad czterech lat z inicjatywy władz miasta. Za każde oddane do recyklingu zużyte opakowanie mieszkańcy dostają wirtualne 20 groszy, co wspomaga sosnowiecki sport: hokej, koszykówkę lub piłkę nożną. Dotąd zebrano w ten sposób prawie 500 tys. butelek PET i ponad 3 tys. puszek. Sosnowiec zrezygnował też z plastikowych opakowań w urzędzie miasta; to samo ma dotyczyć miejskich imprez.

Zainaugurowany w środę w Sosnowcu pilotaż sieci Carrefour jest pierwszym, w którym osoby oddające butelki lub puszki otrzymują - w postaci kuponu - realne środki do wydania w sklepie. Oddawane plastikowe butelki i aluminiowe puszki muszą posiadać kod kreskowy, być czyste i niezgniecione – automat sam czterokrotnie zmniejsza ich objętość.

Wcześniej, w 2021 roku, Carrefour na podobnej zasadzie wprowadził już skup szklanych butelek – dotychczas wydano za nie kupony warte w sumie ponad 3 mln zł.

W środę w dziewięciu sklepach francuskiej sieci w woj. śląskim i jednym na Opolszczyźnie uruchomiono urządzenia na puszki i plastikowe butelki pod nazwą PETfur. Maszyny stanęły w ośmiu hipermarketach: w Sosnowcu, Rybniku, Kędzierzynie Koźlu, Jastrzębiu Zdroju, Jaworznie, Chorzowie, Gliwicach i Katowicach, a także w dwóch supermarketach: w Pszczynie i Zabrzu.

Pilotaż ma przetestować rozwiązanie pod względem procedur oraz rozwiązań technicznych. Jeżeli się sprawdzą – pomysł ma być wdrażany również w innych regionach, być może jeszcze przed formalnym wejściem w życie systemu kaucyjnego, nad którym trwają prace.

Jak mówił w środę prezydent Sosnowca, butelki PET to ok. 20 proc. wszystkich plastikowych śmieci w odpadach komunalnych. Zgodnie z przepisami, do 2030 roku przetwarzanych powinno być co najmniej 90 proc. butelek PET oraz minimum 60 proc. aluminiowych puszek.

Każda puszka i każda butelka ma znaczenie – przekonują autorzy pilotażu, zachęcając mieszkańców do korzystania z urządzeń na butelki i puszki. Partnerem przedsięwzięcia w woj. śląskim jest spółka Eko-Punkt Organizacja Odzysku Opakowań SA - firma, która w ub. roku zebrała i przekazała do recyklingu ponad 200 tys. ton. odpadów opakowaniowych.

Według danych GUS w minionych kilku latach statystyczny Polak wytwarzał średnio ponad 350 kg odpadów rocznie. Część z nich trafiła do ponownego przetworzenia, ale większość wylądowała na składowiskach odpadów. Szacuje się, że w Polsce do recyklingu trafiła mniej więcej jedna czwarta śmieci. System kaucyjny ma przyczynić się do zwiększenia ilości odpadów poddawanych recyklingowi, przynosząc jednocześnie korzyści osobom przynoszącym butelki i puszki do automatów.(PAP)

mab/ mk/

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
darius19
hoho. Narod lubi jak mu kto "zaplaci". Moze zadziala. Przydaloby sie tak z butelkami szklanymi. Ale trza by narzucic standard butelek
zoomek
W sumie to mogliby jakieś kilka standardowych butek zrobić z kaucjami. W róznych rozmiarach i kształtach do różnych zastosowań. Bo są też np rozpuszczalniki typu aceton itp. Te do rozpuszczalników powinny mieć inny kształt niż do piwa czy wódki itp. Jeśli kaucja byłaby jakaś względnie wysoka np ze 3 zł sztuka to rowy "same" W sumie to mogliby jakieś kilka standardowych butek zrobić z kaucjami. W róznych rozmiarach i kształtach do różnych zastosowań. Bo są też np rozpuszczalniki typu aceton itp. Te do rozpuszczalników powinny mieć inny kształt niż do piwa czy wódki itp. Jeśli kaucja byłaby jakaś względnie wysoka np ze 3 zł sztuka to rowy "same" się oczyszczą.

Powiązane: Śmieci - segregacja, recykling

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki