Capital Economics: dobre wyniki budżetu Polski i Czech pozwolą na wsparcie fiskalne gosp. w '19

Dobre wyniki budżetu Polski i Czech pozwolą rządom obu państw wspierać fiskalnie gospodarkę w 2019 r. - ocenili we wtorkowym raporcie analitycy Capital Economics.

"Mocne pozycje budżetowe Polski i Czech pozwolą rządom zwiększyć wydatki w przyszłym roku. Jest to kluczowy powód, dla którego oczekujemy, że wzrost PKB w 2019 r. w tych krajach będzie szybszy niż na Węgrzech i w Rumunii, gdzie polityka fiskalna będzie w mniejszym stopniu wspierająca (dla wzrostu - PAP)" - napisano w raporcie.

"W Polsce rząd PiS prawdopodobnie zwiększy wydatki socjalne przed wyborami zaplanowanymi na końcówkę 2019 r. Poparcie dla PiSu spada, a wyniki wyborów samorządowych były rozczarowujące (dla tej partii - PAP). PiS prawdopodobnie użyje wszelkich narzędzi fiskalnych w celu wzmocnienia poparcia w swojej bazie (wyborczej - PAP)" - dodano.

Capital Economics ocenia, że deficyt sektora finansów publicznych w Polsce zwiększy się w 2019 r. do 2,8 proc. PKB z ok. 1,3 proc. w 2018 r.

Minister finansów Teresa Czerwińska poinformowała wcześniej w listopadzie, że wykonanie deficytu sektora finansów publicznych w 2018 roku nie powinno przekroczyć 0,5-0,6 proc. PKB.

Projekt ustawy budżetowej na 2019 r. zakłada deficyt sektora finansów publicznych na poziomie 1,8 proc. PKB. (PAP Biznes)

tus/ asa/

Źródło: PAP Biznes

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil