REKLAMA

Cameron zachęca do gazu łupkowego

2014-01-13 19:05
publikacja
2014-01-13 19:05

Brytyjski premier David Cameron zachęca do eksploatacji gazu łupkowego. Każdy lokalny samorząd, który wyda zezwolenie na wiercenia otrzyma 1% zysków z wydobycia i całość wpływów z podatku lokalnego wnoszonego przez firmy energetyczne - zamiast oddać państwu połowę.

"Gaz łupkowy jest ważny dla naszego kraju. Stworzy 74 tysiące miejsc pracy, ściągnie ponad 3 miliardy funtów inwestycji, da nam na przyszłość tańszą energię i zwiększy nasze bezpieczeństwo energetyczne" - zapewniał dziś we wszystkich brytyjskich mediach premier David Cameron. Ale to posunięcie brytyjskiego rządu spotkało się z natychmiastowym potępieniem przez lobby przeciwników eksploatacji gazu łupkowego i metody szczelinowania.

"To dowodzi, że rząd musi się uciec do nadzwyczajnych środków, aby przekonac ludzi do szczelinowania. I daje to lokalnym społecznościom na osłodę" - powiedziała BBC rzeczniczka organizacji Friends of the Earth, Jane Thomas.

Szczelinowanie ma w Europie złą prasę. W Wielkiej Brytanii zmobilizowało opór lokalnej społeczności w hrabstwie Sussex, gdzie gdzie w zeszłym roku zaczęto prowadzić próbne odwierty. Protest został jednak rychło zdominowany przez przybyłych z zewnątrz działaczy ruchów ekologicznych i anarchistów, a potem zlikwidowany przez policję.

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)Grzegorz Drymer/Londyn/mcm/

Źródło:IAR
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Gaz łupkowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki