REKLAMA

Cała wstecz na WIG20. Mocne spadki CCC i JSW

2019-08-02 17:13
publikacja
2019-08-02 17:13
Cała wstecz na WIG20. Mocne spadki CCC i JSW
Cała wstecz na WIG20. Mocne spadki CCC i JSW
fot. leungchopan / / YAY Foto

WIG20 znów czerwony. Po wczorajszej fatalnej sesji także i dziś indeks największych polskich spółek zaliczył spory spadek. Statystyki ostatnich dni wyglądają fatalnie.

Aż 1,1 proc. stracił na piątkowej sesji WIG20. I to mimo faktu, iż wczoraj był najgorszym indeksem w Europie i stracił 1,6 proc. Wówczas polski indeks dużo mocniej zareagował na mniejszą, niż oczekiwała Wall Street obniżkę stóp procentowych. Dzisiaj sygnał do spadków znów napłynął ze Stanów i tym razem dał go Donald Trump, który ogłosił nałożenie nowych ceł na towary z Chin. Amerykański prezydent tym samym popsuł czwartkową sesję na Wall Street, co przełożyło się zaś na ciężki start handlu w Europie. Ta bowiem tym razem zareagowała mocniej, niż w przypadku Fedu i DAX dzień kończył w okolicach aż 3 proc. pod kreską. 

fot. / / Bankier.pl

W takim otoczeniu nawet mający zaległości z wczoraj WIG20 nie wzbił się ponad kreskę. Polską giełdę, podobnie jak te europejskie, zalała czerwień. Dodatkowo nie pomógł fakt, że Amerykanie po powrocie na rynek, handel rozpoczęli od przeszło 1-proc. spadków. Nie pomogły zgodne z oczekiwaniami payrollsy, oliwy do ognia dodała zaś zapowiedź chińskiego odwetu za cła. Efekt jest taki, że dwa dni po cięciu stóp przez Fed giełdy zalały się czerwienią. I to, mimo że owo cięcie stóp procentowych miało miejsce w okresie „solidnego” wzrostu gospodarczego i najniższej od 50 lat stopy bezrobocia. 

Dla WIG20 w ostatnim czasie spadki to jednak chleb powszedni. Z 10 ostatnich sesji indeks wzrostami zakończył ledwie jedną. Pozostałe 9 to czerwień, z czego 3 razy skala spadków przewyższyła 1 proc. W sumie przez ostatnie dwa tygodnie WIG20 stracił 5,5 proc.

Dziś na czele spadkowego peletonu jechały w indeksie WIG20 akcje CCC. Spółka to jeden z symboli problemów WIG20. W ciągu ostatnich 4 miesięcy straciła bowiem 42 proc., zaś tylko dziś potaniała 5,3 proc. Nowa cena jest bliska tej z nowego raportu DM BOŚ, który obniżył cenę docelową akcji CCC do 137,5 zł.

W odwrocie od dłuższego czasu znajdują się również akcje spółek górniczych. Dziś KGHM i JSW straciły odpowiednio 3,9 i 3,4 proc., zaś cały WIG-Górnictwo dołował o 3,7 proc. Indeks ten "dzięki" ostatnim spadkom znalazł się zresztą na poziomach najniższych od 2016 roku, a nie pomagają mu ceny miedzi i węgla oraz polityka. 

Ponad 2-proc. spadki zanotowały jeszcze akcje mBanku, LPP, Lotosu, Aliora oraz PGNiG. Ponad 2 proc. zyskały zaś tylko akcje Dino. Ponad kreską utrzymały się również papiery Play, Tauronu, Pekao, PGE oraz PZU.

Na szerokim rynku uwagę przyciągał dziś przede wszystkim LiveChat. Spółka poinformowała dziś, że liczba klientów LiveChat Software wzrosła w lipcu o 456 netto. Jej kurs poszedł w górę aż o 11 proc. i wspiął się na tegoroczne maksima.

Zapowiedź kolejnej emisji zbiła z kolei o 5,1 proc. kurs Elektrobudowy. Po zakończeniu czwartkowej sesji spółka poinformowała, że zarząd planuje zwołać WZA, które zdecyduje o podwyższeniu kapitału zakładowego w drodze emisji akcji w przedziale 32-66 proc. udziału w podwyższonym o emisję kapitale.

Adam Torchała

Źródło:
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (6)

dodaj komentarz
langdon25
A mnie to sie wydaje że rok 2019 wig20 pożegna z poziomu 1650.
PiS , ofe , cienki Mateusz, opalony Donald już o to zadbają .
428ustka
tylko nie mowcie ze znowu marazm o jej i co teraz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
misafi
PiS dosłownie zmasakrował cały polski rynek kapitałowy. I ilość pieniędzy, która w szczycie światowej koniunktury ominęła Polskę, musi być ogromna. Nie licząc jakiegoś % tych setek miliardów złotych, którzy zwykli Polacy trzymają w skarpecie a kiedyś wkładali na giełdę.To mógł być prawdziwy kop dla polskiej PiS dosłownie zmasakrował cały polski rynek kapitałowy. I ilość pieniędzy, która w szczycie światowej koniunktury ominęła Polskę, musi być ogromna. Nie licząc jakiegoś % tych setek miliardów złotych, którzy zwykli Polacy trzymają w skarpecie a kiedyś wkładali na giełdę.To mógł być prawdziwy kop dla polskiej gospodarki. Ale lepsze jest 500+, drukowanie kasy i udawanie, że jest świetnie gdy jednocześnie mamy najniższy poziom inwestycji od lat, najniższy PMI od lat i najwyższą (nawet GUS-owską) inflację od lat. Ale w TVP już tego nie powiedzą.
pomorzaninm
to ze PISowcy mowia to co mowia to jeszcze rozumie ...ale ze maja po 40% w sondazach to juz jest wina samych wyborców ... w koncu sami sie nie wybierają Ci w sejmie ktos na nich glosuje ... i to jest prawdziwy dramat...

Powiązane: Sesja na GPW

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki