REKLAMA

CREA: od początku wojny Rosja zarobiła na eksporcie paliw kopalnych 93 mld euro

2022-06-13 14:31
publikacja
2022-06-13 14:31
CREA: od początku wojny Rosja zarobiła na eksporcie paliw kopalnych 93 mld euro
CREA: od początku wojny Rosja zarobiła na eksporcie paliw kopalnych 93 mld euro
fot. Frederic Legrand - COMEO / / Shutterstock

Od czasu inwazji na Ukrainę Rosja zarobiła prawie 100 mld euro na eksporcie ropy, węgla i gazu - informuje w poniedziałek Centrum Badawcze ds. Energii i Czystego Powietrza (CREA). Większość eksportu trafiła do krajów Unii Europejskiej po cenie średnio o 60 proc. wyższej niż rok wcześniej.

Z informacji centrum wynika, że do UE trafiło 61 proc. rosyjskiego eksportu gazu ziemnego i ropy naftowej. Krajem, który kupił najwięcej paliw kopalnych z Rosji, były Chiny (12,6 mld euro), a tuż za nimi uplasowały się Niemcy (12,1 mld euro). Trzecie miejsce zajęły Włochy (7,8 mld euro), a zaraz za nimi Holandia z prawie taką samą kwotą.

Jak wskazuje CREA, największy zysk przyniósł Moskwie eksport ropy naftowej – 46 mld euro. Następnie gazu ziemnego (24 mld euro), innych produktów naftowych (13 mld euro), LNG (5,1 mld euro) i węgla (4,8 mld euro).

Autorzy raportu wskazują, że od czasu agresji na Ukrainę kilka krajów zwiększyło import z Rosji, m.in. Chiny, Indie, Arabia saudyjska oraz Emiraty Arabskie. Na tej liście znajduje się także Francja.

„Podczas gdy UE pracuje nad ostrzejszymi sankcjami wobec Rosji, Francja zwiększyła swój import” – napisał w raporcie analityk CREA Lauri Myllyvirta.

Jak podkreśla ekspert centrum, ponieważ nie chodzi tu o długoterminowe kontrakty, ale o indywidualne, nowe zakupy, Paryż świadomie decyduje się na zakup rosyjskiej energii podczas wojny.

autor: Andrzej Pawluszek

Źródło:PAP
Tematy
Konto firmowe z gwarancją 0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym.  Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Konto firmowe z gwarancją 0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym. Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Komentarze (12)

dodaj komentarz
polonu
ruskim nie potrzeba żadnych mld , sami sobie poradzą bez drukowanych dolarów . papierów nie będą jeść ,a Chiny towar dostarczą , jeszcze w rączkę pocałują . wszystko na temat ,zresztą mają własny przemysł i rolnictwo ,
endes
Od dawna wiadomo, że Europą rządzą hipokryci, durnie i z góry narzucone układy… wystarczy popatrzeć jak np odbywa się głosowanie w PE i wszystko jasne
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
nonnn
93mld buu...wyglada na to ze Car jest wykwalikowanym politykiem i strategiem.. nasi politycy zas chca czy nie chca ale robia jak narazie z Polakow bydlo rzezne i dojne.
faramir_z_gondoru
Putin modli się o kolejne sankcje i embarga, by zarobić jeszcze więcej. Europa wpuściła się w kanał i nie ma pomysłu jak się wydostać. Przy każdej próbie dostaje kopniaka amerykańskim butem.
boris-vodka
I po co te embargo weglowe na Polaków? Morawiecki czy leci z nami pilot?
wontuskom
bardzo prosze tow. pawluszka z czerownego tuskowego bankiera aby fote z POutinem uozdobił jakims małym dzieckiem lub białym gołabkiem i tak jak opluwa prof. Glapińskiego czy Polske aby jeszcze bardziej ocieplił wizerunek swojego mocodawcy z moskwy... oj tow. pawluszku za slabo sie starcie
niederfurzdorf
Praworządność! Konstytuacja! Praworządność! Konstytucja! Jak to? Przecież i im i mnie chodzi wyłącznie o dobro naszego klubu!!! Cóż za niespodzianka , że najbardziej praworządni w UE przelali najwięcej na konta Putlera....Może polskie naiwne dzieci w końcu zaczną się uczyć życia. Najważniejsze w prawach człowieka i praworządności Praworządność! Konstytuacja! Praworządność! Konstytucja! Jak to? Przecież i im i mnie chodzi wyłącznie o dobro naszego klubu!!! Cóż za niespodzianka , że najbardziej praworządni w UE przelali najwięcej na konta Putlera....Może polskie naiwne dzieci w końcu zaczną się uczyć życia. Najważniejsze w prawach człowieka i praworządności jest aby w kraju niepraworządnego wzrosły ceny nośników energii generalnie media konieczne do produkcji. I dlatego pani Makrela najbardziej przed podpisaniem umowy stowarzyszeniowej Ukraina-UE domagała się od Janukovycza ...wolnych sądów, wolności słowa, uczciwych wyborów? Nie, podniesienia cen energii na Ukrainie do poziomów europejskich. Tylko tego jednego puktu!
innowierca
Niemcy biora prawie tyle samo co Chiny :) To jak Rosja od sankcji sie bogaci, to sankcje nie sa naciskiem. Cos poszlo nie tak chyba???
samsza
Wystarczy pozbyć się NS1 i NS2.
Bum i po kłopocie, także wojna się skończy, bo Ukraina i Polska z rurami będą potrzebne do transferowania ropy i gazu.

Powiązane: Gospodarcze skutki inwazji Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki