REKLAMA

Minister finansów: CIT dla spółek komandytowych dopiero od maja 2021 r.

2020-10-14 19:00
publikacja
2020-10-14 19:00
Minister finansów: CIT dla spółek komandytowych dopiero od maja 2021 r.
Minister finansów: CIT dla spółek komandytowych dopiero od maja 2021 r.
fot. Rafał Zambrzycki / / FORUM

Objęcie spółek komandytowych CIT zacznie obowiązywać od maja 2021 r. - zadeklarował w środę minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński. Projekt zmian w tej sprawie wzbudził liczne kontrowersje.

"Jesteśmy w stałym kontakcie z przedstawicielami biznesu. Ich zdanie się dla nas liczy. Rozumiemy trudności, z jakimi muszą się mierzyć w związku ze zmieniająca się sytuacją epidemiczną. Dlatego dajemy im więcej czasu na przygotowanie się do zmian w prawie - objęcie CIT spółek komandytowych zacznie obowiązywać od maja 2021 r." - napisał na Twitterze resortu finansów Kościński.

W ubiegłym tygodniu do prac w sejmowej komisji finansów trafił projekt przewidujący m.in. objęcie spółek komandytowych podatkiem CIT. Według jego zapisów nowe rozwiązania miałyby w większości wejść w życie od 1 stycznia 2021 r.

Chodzi o projekt noweli ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych usta. Jego celem jest m.in. walka z unikaniem opodatkowania, gdyż - według resortu finansów - wyniki kontroli wskazują, iż spółki komandytowe są coraz częściej wykorzystywane jako "wehikuły do wyprowadzania środków do rajów podatkowych".

Projekt był krytykowany m.in. przez partie opozycyjne, które przekonywały, że nowe przepisy doprowadzą do bankructwa wiele polskich spółek komandytowych, a przedsiębiorcy będą mieli zbyt mało czasu na dostosowanie się do nowych przepisów, które nie zostały poddane wystarczającym konsultacjom.

Obok nadania spółce komandytowej statusu podatnika podatku dochodowego i rozszerzenia zakresu szacowania wartości transakcji, projekt przewiduje też m.in., że limit przychodów z bieżącego roku podatkowego uprawniających do korzystania z obniżonej 9 proc. stawki podatku CIT zostanie podniesiony z 1,2 do 2 mln euro.

Podatnicy, których przychody w roku poprzednim przekroczyły równowartości 50 mln euro, będą musieli publikować informacje o realizowanej strategii podatkowej. Obowiązek taki będzie dotyczył również podatników działających w formie podatkowej grupy kapitałowej (PGK), niezależnie od wysokości osiąganych przez taką grupę przychodów.

Proponuje się też wprowadzenie limitu odliczenia tzw. ulgi abolicyjnej do wysokości 1360 zł. Zdaniem MF, obecne stosowanie tzw. ulgi abolicyjnej nie realizuje polityki podatkowej, jeśli chodzi o eliminowanie podwójnego opodatkowania dochodów, a także nie zachęca do osiągania dochodów w Polsce - wskazuje CIR. Ograniczenie ulgi abolicyjnej nie dotyczy dochodów osiąganych z tytułu pracy lub usług wykonywanych poza terytorium lądowym państw.

W ustawie o ryczałcie podniesiony ma zostać limit przychodów – z 250 tys. do 2 mln euro – warunkujący wybór ryczałtu. Zmniejszeniu ma ulec także wysokość niektórych stawek ryczałtu. (PAP)

autor: Michał Boroń

mick/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź jak zyskać 350 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać 350 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (19)

dodaj komentarz
rysiek58
Ustawa została wprowadzona by chronić konkurencyjność Polskich producentów. Jak mają konkurować cenowo i jakościowo ze spółkami komandytowymi zarejestrowanymi w rajach podatkowych. Polscy podatnicy nie zobaczą nawet złotówki z zysków takiej firmy a muszą płacić za całą infrastrukturę którą wykorzystuje takowa Ustawa została wprowadzona by chronić konkurencyjność Polskich producentów. Jak mają konkurować cenowo i jakościowo ze spółkami komandytowymi zarejestrowanymi w rajach podatkowych. Polscy podatnicy nie zobaczą nawet złotówki z zysków takiej firmy a muszą płacić za całą infrastrukturę którą wykorzystuje takowa firma. W końcu Polskie firmy rozliczające się w Polsce będą mogły zaproponować produkty po takich cenach jak firmy z rajów podatkowych kpiących z Polskich podatników. Jeśli firma z raju będzie musiała zamknąć firmę z uwagi że będzie traktowana jak wszystkie inne firmy to już nie wina Władzy ale jej biznesu który najwidoczniej opierał się wyłącznie o kreatywną księgowość a nie innowacyjny produkt który jest atrakcyjny dla konsumentów.
anty12
Laskawy szyt ;) Szytek przesunal po prostu swoja egzekucje a nie poszedl nikomu na reke. Tak bedzie, ze wszyscy zamkan firmy i zaloza za granica.
demeryt_69
Toczno Antyk, pewnie tam u was na Białorusi :)
bankster-kreator
Przecież za PiS nie miałoby być nowych podatków ? To jak to się stało? Chyba jakaś pomyłka w tym artykule. Na pewno nie będzie nowych podatków. Przecież by mnie tak nie oszukali ...
bankster-kreator
LISTA 34 PODWYŻEK PODATKÓW RZĄDU PiS:

1. podatek bankowy, czyli od kredytów
2. podatek handlowy, czyli od zakupów
3. danina solidarnościowa
4. opłata emisyjną od paliw
5. opłata przejściową
6. i tzw. opłata mocowa za prąd
7. podatek „galeryjny" - początkowo od galerii handlowych i biurowców
8.
LISTA 34 PODWYŻEK PODATKÓW RZĄDU PiS:

1. podatek bankowy, czyli od kredytów
2. podatek handlowy, czyli od zakupów
3. danina solidarnościowa
4. opłata emisyjną od paliw
5. opłata przejściową
6. i tzw. opłata mocowa za prąd
7. podatek „galeryjny" - początkowo od galerii handlowych i biurowców
8. następnie od wszelkich nieruchomości komercyjnych
9. w tym nawet od budynków z mieszkaniami na wynajem
10. opłata za wpis do rejestru BDO
11. opłata recyklingowa
12. podwyższenie i rozszerzenie zakresu obowiązywania opłaty recyklingowej
13. opłata denna od przystani
14. opłata wodna
15. opodatkowanie wkładów pieniężnych wnoszonych do firm
16. i przychodów z dziedziczonego majątku/otrzymanego jako darowizna, (nie będzie można amortyzować)
17. opłata jakościowa za badanie techniczne pojazdów
18. podwyżka VAT na wiele produktów spożywczych
19. utrzymanie stawek VAT 23%
20. a następnie na czas nieokreślony
21. podwyżka podatku akcyzowego o 10 proc. na alkohole
22. na wyroby tytoniowe
23. i na e-papierosy
24. podwyżka opłat za wywóz niesegregowanych śmieci
25. zamrożenie progów PIT
26. likwidacja liniowego PIT dla przedsiębiorców których dochody roczne przekraczają 1 milion złotych
27. obniżenia do zera kwoty wolnej od podatku od wysokich zarobków
28. pozbawienie wiele grup podatników możliwości korzystania z 50% kosztów uzyskania przychodów
29. likwidacja możliwość pomniejszania przychodów z działalności operacyjnej o koszty uzyskania przychodów kapitałowych
30. ograniczenie możliwość zaliczania do kosztów podatkowych wydatków poniesionych na usługi świadczone przez podmioty powiązane, na odsetki, opłaty, premie, czy prowizje od pożyczek i kredytów, jak również na znaki towarowe, czy licencje
31. zaostrzenie sposobu opodatkowania farm wiatrowych
32. zaostrzenie sposobu naliczania akcyzy od samochodów sprowadzanych z zagranicy
33. podwyżka opłaty paliwowej
34. podatek od serwisów VOD


Oraz w planach:

Opłata reprograficzna (podwyżka podatku na sprzęt elektroniczny oraz wprowadzenie jej na tablety, smartfony i smart TV)

oraz 3 nowe podatki, których M. Morawiecki domaga się od UE:

- podatek od śladu węglowego,
- podatek cyfrowy
- podatek od jednolitego rynku.


konradcz
Och !! co za wspaniałomyślność !! :DDD

Dziękujemy Ci za łaskę !!

Dziękujemy, że nie opodatkujesz nas wcześniej !!

Zamknę firmę 5 miesięcy później ... pracownicy będą mieli więcej czasu na znalezienie pracy, choć przy tym absurdalnym blokowaniu gospodarki ... no cóż ... Dziękujemy wam za
Och !! co za wspaniałomyślność !! :DDD

Dziękujemy Ci za łaskę !!

Dziękujemy, że nie opodatkujesz nas wcześniej !!

Zamknę firmę 5 miesięcy później ... pracownicy będą mieli więcej czasu na znalezienie pracy, choć przy tym absurdalnym blokowaniu gospodarki ... no cóż ... Dziękujemy wam za "łaskę" ... :D
rysiek58
teraz pozostaje czekać czy Konfederacja doceni ten gest ze strony PiSu czy dalej będą iść w zaparte. Wspaniale ich pogonił ze sceny Rolnik, zrozumiał że politycy wykorzystują marsz, nomen omen, w zupełnie innej sprawie dla własnych celów i darmowej promocji politycznej.
qart
Bawią mnie wypowiedzi osób nie mających pojęcia o podatkach. Spółki komandytowe były wykorzystywane przez cwaniaków do oszustw podatkowych tak jak do 2013r. spółki komandytowo-akcyjne.
bechas
A mnie bawią takie cwaniaczki, które widzą z w każdym przedsiębiorcy oszusta i krętacza, cwianiaczki którę chętnie żyłyby tylko na koszt inych, zwłaszcza tych którzy mogli by mieć coś więcej, oraz mają wyższe aspiracje niż dochód z 500+

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki