CHEMIA NIE BOI SIĘ PRYWATYZACJI, ALE NIEUCZCIWEGO IMPORTU

2000-10-05 00:00
publikacja
2000-10-05 00:00


CHEMIA NIE BOI SIĘ PRYWATYZACJI, ALE NIEUCZCIWEGO IMPORTU

Zmiany przemysłu-wizytówki

Choć sektor prywatny ma już 78-proc. udział w produkcji chemicznej, to największe zakłady branży dopiero będą prywatyzowane. Państwo powinno pomóc temu przemysłowi, utrudniając import - twierdzą działacze stowarzyszenia SITPChem.

Przemysły-wizytówki naszej gospodarki wymagają modernizacji i restrukturyzacji, a potem prywatyzacji. Zakłady te liczą, że podniosą konkurencyjność, gdy państwo ochroni je przed nadmierną presją zagranicy. Mówiono o tym wczoraj na konferencji Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego (SITPChem).

Wojciech Katner, wiceminister gospodarki, był zdania, że najważniejszą sprawą jest ratowanie jednostek naukowo-badawczych, gdyż to one będą decydować o randze przemysłu chemicznego i o rozwoju. Natomiast Jerzy Kropiwnicki, szef SITPChem, wskazywał na bardzo szybki wzrost importu wyrobów chemii, co utrudnia przemiany. O ile chemia ma 9,5 proc. udział w produkcji przemysłu (w krajach rozwiniętych - ponad 20 proc.) i 9,4 proc. w eksporcie, to jej artykuły mają aż 19,6-proc. udział w imporcie przemysłowym i odpowiada ona u nas za 30,8 proc. ujemnego salda handlowego (w półroczu br.). Niedawno rząd wprowadził nareszcie bariery celne na saletrę amonową, gdyż jej import z Rosji, kosztem interesów naszych producentów nawozów, wzrósł 107-krotnie.

Do przemysłu chemicznego trafiło 1.755 mln USD inwestycji zagranicznych (ok. 4,5 proc. tych kapitałów). Lecz na prywatyzację czekają największe z ok. 12 tys. fabryk branży. W zakładach chemicznych pracuje ponad 220 tys. osób i choć zatrudnienie spada (w ub.r. o 1,3 proc.), to wydajnością wyraźnie odbiegają one od konkurentów. Chemia ma u nas znakomite jednak perspektywy, gdyż jej produkcja jest wielokrotnie mniejsza (na głowę), niż w krajach rozwiniętych (niemal 10 razy w stosunku do Niemiec). Wyniki ma ona lepsze niż cały przemysł - rentowność netto spadła tylko do 2,9 proc., gdy ten miał ujemną (ok. minus 0,6 proc.). Rosną już w chemii nakłady, o 23,1 proc. w I półroczu br.

GRZEGORZ SZULC

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki