REKLAMA

CD Projekt zdominował handel na GPW. Wzrosty WIG20

2020-01-17 17:01
publikacja
2020-01-17 17:01
fot. Tomasz Ras / Puls Biznesu

Rzadko handel na GPW zdominowany bywa przez jedną spółkę tak, jak miało to miejsce dzisiaj. Problemy CD Projektu były głównym tematem dzisiejszej sesji, nie zatopiły jednak indeksów.

Gdy w czwartek wieczorem pojawiła się informacja, że CD Projekt przekłada premierę "Cyberpunka 2077" na wrzesień, inwestorzy szybko zaczęli się zastanawiać, o ile akcje studia potanieją w piątek. Rano skala przecen przekraczała 10 proc., później CD Projekt zaczął jednak odrabiać straty. Skończyło się na 5,6 proc., czyli ubytkiem 1,5 mld zł z kapitalizacji CD Projektu. Na tyle inwestorzy wycenili nie tylko opóźnienie "Cyberpunka 2077", ale także fakt, że w końcu ogłoszono temat kolejnej gry, którą wyda na świat studio. To "Cyberpunk Online". Więcej gier w ramach obecnej strategii (do 2021 roku) nie będzie.

Najbardziej imponującą statystyka dzisiejszej sesji była jednak nie tyle zmiana wyceny CD Projektu, co aktywność inwestorów na akcjach spółki. Obroty na CD Projekcie sięgnęły 712 mln zł, podczas gdy na całym szerokim rynku wyniosły 1,3 mld zł. Oznacza to, że wartość akcji CD Projektu, która zmieniła dziś właściciela, była większa, niż w przypadku wszystkich innych spółek z GPW razem wziętych. 

Kliknij, by przejść do notowań / Bankier.pl

Mimo zdominowania sesji pod względem obrotów i mocnych spadków, CD Projektowi nie udało się "zatopić" głównych indeksów. WIG20 zdołał urosnąć o 0,1 proc., WIG podobnie. mWIG i sWIG, będące teoretycznie poza strefą oddziaływania CD Projektu, wzrosły dziś o 0,2 proc. Warto jednak dodać, że słabo radziła sobie dziś cała branża gier. Lekkie spadki notowały papiery PlayWay'a, 11bit i Ten Square Games, aż 6 proc. straciło CI Games.

Nie brakowało jednak przykładów spółek ciągnących indeksy w górę. W składzie WIG20 o ponad 1 proc. podrożały akcje PZU, Santandera, Dino, KGHM-u i Orange. W górę - o 0,8 proc. - szły także duże banki: Pekao i PKO BP. Co ciekawe sektorowi nie przeszkodziły wieści o przymusowej restrukturyzacji PBS z Sanoka. W mWIG-u najmocniejsze wzrosty notowali z kolei BNP Paribas (+3,8 proc.) oraz InterCars (+4,8 proc.).

Choć polskie indeksy uniknęły dziś spadków, to jednak wyraźnie odstawały na tle Europy. W momencie zakończenia handlu na GPW giełdy w Paryżu, Madrycie, czy Moskwie rosły o ponad 1 proc., Frankfurt i Mediolan zyskiwały zaś ponad 0,5 proc. W Ameryce skala wzrostów nieco mniejsza, jednak S&P500 bije tam rekordy już ósmą sesję z rzędu. Globalnym inwestorom do gustu przypadły m.in. dane z Chin, gdzie produkcja przemysłu wzrosła w XII 2019 rdr o 6,9 proc., a oczekiwano jej wzrostu o 5,9 proc. Sprzedaż detaliczna w XII wzrosła zaś o 8,0 proc. rdr wobec prognoz wzrostu o 7,9 proc.

Adam Torchała

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (7)

dodaj komentarz
silvio_gesell
Trzeba było trochę obniżyć WIG20 na dzisiejsze rolowanie opcji. Wystawca miałby ciepło gdyby rozliczyli powyżej 2200.
darekkk
Ten dzisiejszy przypadek - ( Obroty na CD Projekcie sięgnęły 712 mln zł, podczas gdy na całym szerokim rynku wyniosły 1,3 mld zł) - to może być temat na co najmniej prace magisterską. Firma która produkuje coś bez czego można żyć, wzbudza większe zainteresowanie niż huta produkująca miedź i srebro na światową Ten dzisiejszy przypadek - ( Obroty na CD Projekcie sięgnęły 712 mln zł, podczas gdy na całym szerokim rynku wyniosły 1,3 mld zł) - to może być temat na co najmniej prace magisterską. Firma która produkuje coś bez czego można żyć, wzbudza większe zainteresowanie niż huta produkująca miedź i srebro na światową skalę, niż banki nawet te "narodowe' od których jesteśmy uzależnieni na co dzień, niż energetyka bez której stanął by cały kraj, nie napisałbym tego postu a dodatkowo, d**y by nam zmarzły.
Pozdrawiam
P.S. Nie mam nic przeciwko CD Projekt a wręcz przeciwnie.
eresan
Bo CD Project to jedyna firma w WIG20 w jakimkolwiek stopniu rozpoznawalna dla inwestora zagranicznego i bez udziału Skarbu Państwa. Pozostałe są tylko bezimiennymi ułamkami procentów w zdywersyfikowanym portfelu inwestycyjnym TFI
januszbizensu
Bez giełdy też można życ a jakoś pompujecie te baloniki jak leci.
terrainahead
Po zamiatane na W20. Takie naganianie jak to w tym roku ach i och, a że niedoważeni względem EM, a to Tuejdeu 210 , a to Albercik..... a za kwarttał to będzie 1800.
dlu05234
Ktoś zmalwersował kupe pienedzy kupując tego balona

Powiązane: Sesja na GPW

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki