REKLAMA

CCC zakłada bazowo dwucyfrowy wzrost sprzedaży w 2021/22 i powrót do wyników z '19

2021-02-23 12:18
publikacja
2021-02-23 12:18

Grupa CCC zakłada w scenariuszu bazowym dwucyfrowy wzrost sprzedaży w 2021/22 roku i powrót do wyników z 2019 r., ale widzi szanse na przebicie tych założeń. Spółka planuje zainwestować 250-300 mln zł. Widzi potencjał do wyższej dynamiki e-commerce niż średnia w branży - poinformował PAP Biznes prezes CCC Marcin Czyczerski.

"Mocno pracowaliśmy nad sprawnością operacyjną spółki, począwszy od dostawców, po relacje z klientem czy nowe technologie. Na tym fundamencie będziemy budować wyniki w 2021 roku i w kolejnych latach. Zakładamy dwucyfrowy wzrost sprzedaży w 2021/22 roku i powrót do wyników z 2019 r. To scenariusz bazowy, który chcemy zrealizować, jednocześnie widzimy szanse na jego przebicie" - powiedział PAP Biznes prezes Czyczerski.

"Będziemy chcieli przychodami z metra kwadratowego wrócić w okolice poziomów z 2019 roku. To są wyjściowe założenia, nasze ambicje są oczywiście wyższe. Myślimy jednak scenariuszowo. Jeśli tylko sytuacja pozwoli, nie będzie kolejnych lockdownów, to w kanale detalicznym jesteśmy w stanie osiągnąć znacznie więcej" - dodał.

Jak poinformował, spółka może nadal dynamicznie rosnąć w kanale e-commerce i notować wzrosty wyższe niż rynek.

"W e-commerce, przy tym jak rozwija się ten kanał przy otwartych sklepach stacjonarnych, jakie mamy plany rozwoju na ten rok (20 nowych platform), wciąż mamy paliwo, by utrzymywać przez najbliższe dwa lata wysokie dynamiki segmentu online. W naszym przypadku bardzo dobra sprzedaż nie wynika tylko z przesunięcia ruchu do internetu w czasie pandemii, my na e-commerce postawiliśmy mocno już kilka lat temu, a teraz wyciągamy korzyści z działań, decyzji i inwestycji podejmowanych wcześniej. Właśnie dlatego widzimy potencjał, by utrzymywać dynamiki wyższe niż średnia dla branży" - powiedział Czyczerski.

E-commerce jest najważniejszym obszarem, który grupa CCC chce rozwijać.

"Jesteśmy dobrze przygotowani i zaawansowani pod względem technologii, ale i siły zespołów. Co roku będziemy dodawać kolejne rozwiązania i kolejne rynki dla poszczególnych szyldów e-commerce. W tym roku w planach jest m.in. uruchomienie Modivo w Słowenii, wejście internetowego CCC do Grecji, Bułgarii, Słowenii, Chorwacji, na Ukrainę. Na nowe cztery rynki wejdzie także DeeZee. Rozwijamy też sprzedaż produktów CCC na platformach marketplace w kilku krajach" - powiedział prezes CCC.

Grupa skupia się, by spółka eobuwie rozwijała się zgodnie z planem. Cel 230-250 mln zł EBITDA w tym roku jest do osiągnięcia.

"Luty rozpoczął się bardzo dobrze, powyżej naszych oczekiwań. Widząc bieżące wyniki, czujemy się komfortowo ze wskazywanym wcześniej celem 230-250 mln zł EBITDA w tym roku. Wyniki eobuwia i Modivo znacznie przekraczają dynamiki notowane przez rynek i wciąż widzimy potencjał na dalsze zwiększanie udziałów rynkowych" - powiedział prezes.

W segmencie detalicznym CCC stawia na rozwój omnichannel i zwiększenie poziomu cyfryzacji sklepów, np. poprzez zwiększenie dostępności tabletów w salonach.

"Spinamy sklepy i e-commerce w jedną całość - sprzedażowo i logistycznie. Transformujemy też sieć stacjonarną, zamieniając większe sklepy na docelowy format 500-600 m kw." - powiedział Czyczerski.

Grupa zdecydowała o zamknięciu stacjonarnej sieci salonów Gino Rossi.

"Będziemy kontynuowali finalizowanie procesu transformacji sprzedaży detalicznej Gino Rossi z butikowych sklepów, w kierunku sprzedaży w kanałach cyfrowych CCC i eobuwia oraz w sklepach stacjonarnych CCC. Proces ten rozpoczęliśmy w momencie włączenia marki do naszej grupy i jest on spójny ze strategią GO.22. Nie widzimy przyszłości dla działalności stacjonarnej butikowych sklepów, takiego monobrandowego formatu salonów" - powiedział prezes CCC.

"Znacząco powiększyliśmy ofertę Gino Rossi, poprawiliśmy kolekcje, przychody ze sprzedaży produktów tej marki w kanałach internetowych i w sklepach CCC bardzo dynamicznie rosną. Sprzedaż Gino Rossi na eobuwie. pl wzrosła rdr o 75 proc., a w 2020 roku była to 7. najpopularniejsza marka spośród ponad 500 dostępnych na platformie. Natomiast na ccc. eu sprzedaż Gino Rossi wynosi już ponad 10 proc. i dynamicznie rośnie – jej wolumen rdr wzrósł aż 13-krotnie" - dodał.

Grupa CCC planuje w tym roku wydać na inwestycje około 250-300 mln zł. Spółka zapowiadała wcześniej, że większość nakładów będzie przeznaczona na rozwój e-commerce.

"Jesteśmy w lepszej sytuacji finansowej niż rok temu, pomimo trzech lockdownów za nami. W trudnym czwartym kwartale udało się obniżyć zadłużenie netto w porównaniu do trzeciego kwartału. Przygotowujemy się na trudne czasy, mając nadzieję, że nie nadejdą" - powiedział Czyczerski.

Spółka pracuje nad refinansowaniem zadłużenia.

"Planujemy zakończenie prac w najbliższych miesiącach. Jestem spokojny o finał rozmów. Chcemy, by finansowanie miało długoterminowy charakter. Instytucje finansowe dostrzegają, że rozwiązaliśmy problemy przeszłości, a model biznesowy grupy się zmienił, opiera się na omnikanałowości i cyfryzacji sprzedaży oraz silnym produkcie" - powiedział prezes CCC.

W roku obrotowym 2020/21 (13-miesięcznym) przychody grupy CCC wyniosły 5,6 mld zł, z czego 48 proc. stanowiła sprzedaż e-commerce (+71 proc. rdr). W porównaniu z rokiem 2019/20 spadek sprzedaży wyniósł 3 proc. W 2019 roku przychody grupy wynosiły ok. 5,4 mld zł, a marża brutto na sprzedaży 49 proc.

Anna Pełka (PAP Biznes)

pel/ pr/

Źródło:PAP Biznes
Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki