CBŚP zatrzymało pięciu mężczyzn zajmujących się praniem pieniędzy

Pięciu mieszkańców woj. warmińsko-mazurskiego, członków zorganizowanej grupy przestępczej, którzy "wyprali" od 1,5 do 6,5 mln zł pochodzących z nielegalnej sprzedaży sterydów zatrzymali policjanci olsztyńskiego Centralnego Biura Śledczego Policji - dowiedziała się PAP w CBŚP.

Anaboliki były wysyłane do Ameryki Północnej, a pieniądze pochodzące z tego przestępstwa były legalizowane w Polsce.

Zatrzymani usłyszeli już zarzuty udziału w grupie przestępczej oraz zarzuty prania pieniędzy. Wobec dwóch zatrzymanych osób sąd zastosował 3 miesięczny areszt, natomiast wobec pozostałych 3 osób - inne środki zapobiegawcze. Podejrzanym grozi od 8 do 10 lat pozbawienia wolności.

Według ustaleń śledczych mężczyźni w ramach zorganizowanej grupy przestępczej w latach 2010-2012 zajmowali się legalizacją pieniędzy pochodzących z obrotu sterydami. Ich zadaniem było werbowanie i zatrudnianie tzw. słupów, czyli osób, których zadaniem było wypłacenie pieniędzy nadanych zagranicznymi przekazami pieniężnymi z USA. Funkcjonariusze ustalili, że w nielegalnym procederze brało udział blisko 100 osób.

W ramach prowadzonego postępowania, nadzorowanego przez Prokuraturę Okręgową w Olsztynie, 100 osób, które były zatrudnione, jako tzw. słupy zostały już oddzielnie skazane przez Sąd Okręgowy w Olsztynie na kary do 2 lat pozbawienia wolności, kary grzywny i orzeczenie przepadku korzyści pochodzącej z przestępstwa.

"Policjanci nie wykluczają dalszych zatrzymań" - powiedziała PAP rzeczniczka CBŚP kom. Agnieszka Hamelusz.

Sprawa swój początek miała w 2012 r., kiedy to policjanci CBŚP przy współpracy funkcjonariuszy Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej i amerykańskiej agencji DEA zabezpieczyli kilka tysięcy anabolików o wartości ok. 6 mln zł. Anaboliki, znajdowały się w mieszkaniu i w samochodzie 30-latka, który został wówczas zatrzymany w warszawskim urzędzie pocztowym, w trakcie ich wysyłania do USA i Kanady. Zabezpieczone środki farmaceutyczne służy m.in. do przyrostu masy mięśniowej, leczenia chorób tarczycy, chorób nowotworowych czy nawet bezpłodności.(PAP)

krm/ gdyj/ mhr/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~kolo

A miedzy Opocznem i Tomaszowem Mazowieckim jest zagłębie podrabianych papierosow bez akcyzy o tym CBS wie ?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil