REKLAMA

CBRE: Podwyżka stóp procentowych może mieć stabilizujący wpływ na rynek mieszkaniowy

2021-10-12 14:09
publikacja
2021-10-12 14:09
CBRE: Podwyżka stóp procentowych może mieć stabilizujący wpływ na rynek mieszkaniowy
CBRE: Podwyżka stóp procentowych może mieć stabilizujący wpływ na rynek mieszkaniowy
fot. PIXEL to the PEOPLE / / Shutterstock

Podniesienie stóp procentowych może mieć stabilizujący wpływ na rynek mieszkaniowy; ograniczy zakupy mieszkań motywowane rekordowo niskimi stopami, pozostaną jednak inne fundamenty popytu, jak rosnące wynagrodzenia czy brak bezpiecznej alternatywy lokowania środków - ocenia firma CBRE.

 

W ub. tyg. Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopy procentowe, w tym główną stopę referencyjną z 0,1 proc. do 0,5 proc.

Jak podkreśliła ekspertka rynku mieszkaniowego CBRE Agnieszka Mikulska, niskie stopy procentowe i towarzysząca im rosnąca inflacja napędzały w ostatnich kwartałach rynek mieszkaniowy. "Chęć ochrony wartości posiadanych aktywów była do tej pory głównym motywem zakupu mieszkania. Teraz ten entuzjazm może być stopniowo wygaszany. Po podniesieniu stóp procentowych część osób planujących zaciągnięcie kredytu ostrożniej oszacuje swoje możliwości i uważniej zapozna się ze scenariuszami wzrostu raty kredytowej" - oceniła ekspertka. Zastrzegła, że obecna podwyżka oddziałuje raczej w strefie nastrojów, niż powoduje realną zmianę sytuacji nabywców mieszkań.

Ekspertka podkreśliła, że według danych NBP, w pierwszym kwartale br. w największych miastach nawet 70 proc. wartości transakcji na rynku pierwotnym było finansowane gotówką, zatem decyzja o zakupie nieruchomości tylko w części zależała od dostępności kredytu. „Dla tych, którzy już mają kredyty hipoteczne, rata wzrosła przeciętnie o kilkadziesiąt złotych, co często nie jest istotnym obciążeniem dla budżetu domowego. Dodatkowo, realny wzrost oprocentowania kredytów był już dostrzegalny wcześniej - WIBOR 3M zaczął rosnąć już na przełomie sierpnia i września br.” - zauważyła Mikulska.

Jej zdaniem, w warunkach dużego popytu na rynku mieszkaniowym i ograniczonej podaży, decyzja RPP może mieć stabilizujący wpływ na rynek. "Ograniczone zostaną zakupy dokonywane z chęci wykorzystania rekordowo niskich stóp procentowych lub z obawy przed wymknięciem się inflacji spod kontroli. Jednocześnie zostają utrzymane inne fundamenty popytu, takie jak m.in. rosnące wynagrodzenia, relatywnie niskie bezrobocie czy brak bezpiecznej alternatywy lokowania posiadanych środków" - stwierdziła Mikulska.

Zwróciła uwagę, że podwyżka stóp procentowych oznacza także wzrost kosztów finansowania inwestycji dla deweloperów, zarówno w przypadku kredytu deweloperskiego, jak i obligacji zmiennokuponowych opartych o WIBOR. "Z kolei od tego jak na wzrost stóp procentowych zareagują w dłuższym okresie inflacja oraz kurs złotego, zależeć będą np. wysokość funduszu płac i koszty części materiałów budowlanych" - dodała.

W ocenie ekspertki dla przyszłej sytuacji na rynku dużo większe znaczenie będzie miało tempo i skala ewentualnych kolejnych podwyżek stóp procentowych oraz oczekiwania rynku niż docelowy poziom stóp procentowych. "Obecnie stopa referencyjna nie wróciła nawet do poziomu sprzed pandemii. A można przypomnieć, że przed pandemią, od marca 2015 roku, stopa referencyjna wynosiła 1,5 proc. i wysokość ta nie zatrzymała boomu na rynku mieszkaniowym. Istotna będzie również reakcja stopy inflacji na wprowadzoną zmianę i listopadowa projekcja inflacji przedstawiona przez NBP" - wskazała Mikulska. (PAP)

Autor: Karolina Mózgowiec

kmz/ mmu/

Źródło:PAP
Tematy
Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Komentarze (10)

dodaj komentarz
trolley
Będzie wysyp "ynwestorów w nieruchy" którzy pokupili na górce i teraz będą naganiać na wzrosty hehe. I to w momencie kiedy nieruchy się już potkneły i już lecą mordą do ziemi. I to z wysokiego konia buehehe. Podziękujcie Glapie "ynwestory" :)
jpelerj
Kolejna dyletantka zwana "ekspertką". Te zybertoły o 60% zakupów finansowanych gotówką, to przecież bzdura, wystarczy przeczytać (w raporcie) jak to jest liczone. Bo nawet wkład własny liczony jest jako "zakup gotówkowy". Wystarczy dobrze sobie obejrzeć załączone w raporcie tabelki. Jak widzę takie Kolejna dyletantka zwana "ekspertką". Te zybertoły o 60% zakupów finansowanych gotówką, to przecież bzdura, wystarczy przeczytać (w raporcie) jak to jest liczone. Bo nawet wkład własny liczony jest jako "zakup gotówkowy". Wystarczy dobrze sobie obejrzeć załączone w raporcie tabelki. Jak widzę takie rewelacje, to od razu wiadomo - nie warto czytać dalej. Ale sam raport - jak najbardziej. Najciekawsze są dane ilościowe, nie procentowe, bo widać wyraźnie, jak spadła sprzedaż i jaka jest różnica między ceną transakcyjną a ofertową (nawet na rynku pierwotnym, na którym podobno klienci się mieli bić o mieszkania).
valveval
Tak na pewno. Większość zakupów za gotówkę, inflacja 6 - 8% jakaś podwyżka sobie może stabilizować - za rok mieszkania kolejne +10% minimum.
Ludzie czy wy naprawdę nie rozumiecie, że jest inflacja, któej poddwyżki stóp nie zatrzymają
valveval
Pod bankami kolejki - ludzie w reklamówkach czekają z kasą, którą wpłacą na lokaty buachachacha.
jpelerj odpowiada valveval
Nie, te kolejki to przed biurami deweloperów, prawda?
valveval odpowiada jpelerj
Nie ma kolejek. Po prostu schodzą mieszkania w tempie np 5 -10 na tydzień z puli 100 jak wchodzi nowa inwestycha i po dwóch miesiącach zostaje 10 najgorszych lub najdroższych, potem i one schodzą, kolejny etap wchodzi 10% drożej za pół roku lub rok. Z tego wraca na rynek z 5%, zostaje kupionych i NIE MA już w tych cenach.
andregru
Dawno , dawno temu NBP działał w celu obrony wartości złotego dziś potrafił go celowo osłabiać . Dawniej stopy % tez były powyżej inflacji .
wtomek
"Dawniej stopy % tez były powyżej inflacji ."- Nigdy tak nie było i nie będzie nigdzie na świecie. Chory postulat. Na specjalnych kontach, przy blokadzie na dłuższy czas i przy umowie, że nadrabiamy odsetki w stosunku do rzetelnie wyliczonej inflacji. Nigdy nie była liczona prawdziwie.
ketevan
Wibor 6M to już niemal 0,8. Podwyżka o 0,25-0,5 w listopadzie/grudniu jest niemal pewna.

Powiązane: Mieszkanie na kredyt

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki