CBOS: rekordowy odsetek Polaków miał oszczędności przed epidemią

Ponad 60 proc. gospodarstw domowych posiadało w połowie marca 2020 r. oszczędności. To najwyższy odsetek odnotowany w historii badań domowych budżetów przez CBOS. Trzy czwarte zaopatrzonych w rezerwy było w stanie utrzymać się z nich przez co najmniej 2 miesiące.

W komunikacie CBOS pt. „Oszczędności i długi Polaków w pierwszej połowie marca” podsumowano sytuację finansową gospodarstw domowych w przededniu zamknięcia gospodarki. Obraz tuż przed pandemią był optymistyczny - odsetek gospodarstw domowych posiadających oszczędności w formie pieniężnej wzrósł znacząco przez ostatnie lata. Sięgnął 61 proc., podczas gdy 10 lat wcześniej wynosił 37 proc.

(fot. diy13 / Shutterstock)

„Szczególnie często posiadanie oszczędności deklarują ludzi młodzi – do 24 roku życia (78 proc.) i w wieku od 25 do 34 lat (73 proc.), mieszkańcy dużych miast – liczących od 100 tys. do 500 tys. ludności (80 proc.) i większych (72 proc.), a także osoby z wykształceniem średnim (68 proc.) i – przede wszystkim – wyższym (79 proc.)” – podkreślono w opracowaniu.

Chociaż posiadających rezerwy finansowe wyraźnie przybyło, to rozmiary zasobów w grupie oszczędzających nie uległy znaczącym zmianom. W marcu 2020 r. 78 proc. osób, które odłożyły pieniądze było w stanie utrzymać się ze zgromadzonych oszczędności bez obniżenia dotychczasowego poziomu życia przez co najmniej 2 miesiące. Podobny wynik, przy przypomnijmy niższym odsetku oszczędzających, odnotowano w poprzednich latach.

(CBOS)

62 proc. respondentów w badaniu CBOS wskazało, że ich gospodarstwo domowe nie posiada żadnych kredytów i innych zobowiązań do spłaty. 36 proc. posiadało długi, ale spłacało je regularnie. Odsetek zadłużonych i mających kłopoty ze spłatą wyniósł 2 proc. i był najniższy od 2007 r.

(CBOS)

W porównaniu z marcem 2019 r. zmniejszyła się grupa gospodarstw domowych, które nie posiadają oszczędności i mają długi (o 3 pp.) oraz nieposiadających oszczędności ani zadłużenia (o 3 pp.). 39 proc. gospodarstw nie miało długów i jednocześnie posiadało oszczędności.

„W takiej sytuacji stosunkowo najczęściej znajdują się ludzie młodzi: do 24 roku życia (53 proc.), osoby względnie dobrze sytuowane – o miesięcznych dochodach per capita od 2000 do 2999 zł (45 proc.) i więcej (53 proc.)” – wskazano w raporcie.

MK

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 1 mikser-1980

Oficjalną inflacją to może 1 rok.

! Odpowiedz
19 13 degrengolada

już nie ma co pytać czy pieniądz papierowy zostanie wycofany tylko kiedy.

! Odpowiedz
28 27 jaca86

Na chwilę obecną mógłbym żyć 3 lata z oszczędności na obecnym poziomie

! Odpowiedz
2 12 r4k

Skąd wiesz co planuje NBP?

! Odpowiedz
12 11 jes

Z obecną inflacja to raczej 2 lata

! Odpowiedz
12 14 bha

Czyli mamy,dobrobyt" po .........

! Odpowiedz
66 66 zenonn

2 miesiace mogą wegetować? Czyli bieda w narodzie
Niewielu ma na wkład do kredytu hipotecznego.
Niewielu może żyć z oszczeęności, być rentierem
Nied*ijeb*ne anale myślą już jak ukraść te ochłapy, by rzadzacy ban dyci mieli wiecej?
Każdy $%* widzący bilion na kontach Polaków, analizujący jak je "zagospodarować" powinien zostać wyeliminowany, "powieszony za jaja albo gorzej"

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
106 107 jes

Już "tengie" głowy jak Morawiecki, Sasin, Suski a zwłaszcza Łon postarają się by więcej nie było takiej skandalicznej sytuacji. Trzeba oszczędności skonfiskować i oddać biednym - czytaj nierobom. Jak taki człowiek nie jest na garnuszku państwa to gotów jeszcze zagłosować na niewłaściwą partię lub kandydata.

! Odpowiedz
16 70 and00

Ty rozumiesz te skomplikowane rysunki i tabelki?
Bo wyraźnie wychodzi na to że w ostatnie kilka lat sytuacja znacznie się poprawiła, znacznie szybciej niż za POprzedniej władzy i PSL też
A ostatnie lata właśnie ci hejtowani przez ciebie i wymienieni z nazwiska są u władzy..

! Odpowiedz
52 22 jes odpowiada and00

No co ty nie powiesz. Ja widzę co innego, że twoi "zbafcy" jadą na dokonaniach poprzedników i przejadają, jak i rozkradają to wszystko co zostało zbudowane. Tak złodziejskiej i zakłamanej władzy, jaka teraz jest nie było od socjalizmu.

! Odpowiedz
17 70 1as

I dlatego jakoś to przetrwamy, zupełnie inaczej sprawa ma się w USA.
Tam po tygodniu były dramaty rodzinne i kolejka po darmowe żarcie z pomocy społecznej.
Ale chata i SUV na hipotece musi być.

! Odpowiedz
76 31 talmud

rasa rządząca tak tych biedaków w jusa załatwiła ze strachu przed rewolucja dostali $600 dodatku do głodowych zasiłków......bez makulatury $ czytaj przerzucania kosztów inflacji & utrzymania na inne kraje.....cala ta piramida finansowa wali sie jak domek z kart......LMFAO

! Odpowiedz
62 30 jes

Jakie to szczęście, że żyjemy w tak silnym i prężnym kraju jak PRL-PiS bo nie musimy się obawiać tak jak biedniejsze kraje np. USA. Gdyby USA mieli taka gospodarkę i walutę jak my to nie musieliby stać po darmowe żarcie?

1as - czytałeś sam siebie? Czy na spółkę z talmudzikiem i ajajwajkiem będziesz nam wypisywał jaka to nędza panuje na zgniłym zachodzie. Kiedy artykuł o stonce?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
16 47 1as odpowiada jes

To teraz Ty przeczytaj siebie.
Co im po wspaniałej walucie, jak muszą stać po darmowe żarcie?
Ja wolę tą naszą, niespecjalnie prestiżową, której mam pod dostatkiem (oby tak dalej, jak jest teraz).
No chyba, że oni się karmią swoją dumą z bycia mocarstwem. To jak w Rosji.

! Odpowiedz
3 31 1as odpowiada jes

I żeby było jasne, nie równaj mnie z ajwajem itp. antyamerykanistom, on atakują USA z przyczyn ideowych, ja po prostu wytykam życie ponad stan.
Poza tym aspektem, nie czuję niechęci do USA, lepszy taki kumpel niż wielki brat ze wszchodu.

! Odpowiedz
33 14 talmud odpowiada 1as

jusa to nie ten sam kraj co 50- 60 lat temu .....reszte mozna sobie wyszukać na internecie......:)

! Odpowiedz
23 6 sammler

Rozumiem, że już szykujesz dla nich paczki? Jak Pawlak w "Kochaj albo rzuć"... Bo przecież u nich "recesja" (jak twierdziła ówczesna propaganda).

! Odpowiedz
24 3 jes odpowiada 1as

Znam tam trochę ludzi i nikt po żarcie nie stoi. To twoja propaganda na miarę socjalistycznej stonki. Tak jak było podczas poprzedniego kryzysu - zachodowi braknie na kawior i szampana a nam na chleb i smalec.
Naprawdę podoba mi się to twoje porównanie, że jesteśmy bogatszym krajem i z mocniejszą walutą niż USA. Nawet za Urbana nie pisano takich bzdur. Naród aż tak zgłupiał?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
64 30 marxs

Trzy czwarte zaopatrzonych w rezerwy było w stanie utrzymać się z nich przez co najmniej 2 miesiąc
hahaha czy PISowski CBOS robi juz konkurencje kabaretom

! Odpowiedz
24 7 and-owc

Państwo na garnuszku Obywatela, czy Obywatel na garnuszku państwa, co wybrać sam nie wiem (pomyślał złodziej i dalej kradnie). Nie widzę różnicy (a jeść trzeba).

! Odpowiedz
50 45 sammler

Czym wy mi tu zawracacie głowę? "Oszczędności" na przetrwanie 2 miesięcy??

! Odpowiedz
27 53 igła

Ha !
A politycy kombinują z tymi oszczędnościami jak pies, który chodzi dookoła miski z gorącą zupą.

! Odpowiedz
65 78 smallsaver

I dlatego trzeba Polaków okraść najniższymi w naszej historii stopami procentowymi i inflacją. Bo jak powiadał klasyk: Jak ktoś ma pieniądze, to skądś je ma.

! Odpowiedz
23 8 sammler

Bo przecież jeszcze gotowi pomyśleć, że rząd i RPP jest tu dla nich.

! Odpowiedz
1 1 jas2

Oby jak najszybciej wprowadzili ujemne stopy procentowe.

! Odpowiedz
64 66 ractaros96

No, ostrożnie z tymi oszczędnościami, bo z coraz bardziej zadłużonym państwem rośnie pokusa rządu do zabrania tych oszczędności w ten czy inny sposób.

! Odpowiedz
95 81 przemoo_zg

Trudno nie mieć oszczędności i naprawdę trzeba być wyjątkowym tłumokiem aby ich nie zrobić mając taki socjal jaki stworzyła Partia PISU.

Niektórzy dostają po 2-3 tyś miesięcznie z 500+ a w dodatku socjal, zapomogę i jeszcze zasiłek dla bezrobotnych + bezpiecznie zdrowotne.

Jak rodzice nie byli niedorajdami i pracowali zamiast żyć z zasiłku. to spokojnie mogli mieć przychód rodzinny 7-8 k miesięcznie.

Nie bez powodu mamy inflacje na poziomie 9-12%.. taki socjal musi się odbić na cenach.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
93 78 przemoo_zg

Przy okazji widać nieudolność Pisowskiego socjalu... Miał być wybuch demograficzny, dzietności a przy okazji zwiększenie konsumpcji (ludzie mieli więcej wydawać i więcej miało wracać do budżetu)..

jakie skutki:
- demografia nawet nie drgnęła
- konsumpcja nie wzrosła
- promowanie nieróbstwa i patologi +
- ogromna inflacja
- przekupienie ludzi, którzy teraz mają klapki na oczach i przyzwolenie na zniszczenie konstytucji.
- podział społeczeństwa i skłócenie ludzi
- kolesiostwo

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 jas2

"Jak rodzice nie byli niedorajdami" to sprzeczność sama w sobie.
Niedorajdy nie mają dzieci, więc nie są rodzicami.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne