REKLAMA

CBOS: oceny aktualnej sytuacji w zakładach pracy praktycznie się nie zmieniły

2022-01-28 10:29
publikacja
2022-01-28 10:29
CBOS: oceny aktualnej sytuacji w zakładach pracy praktycznie się nie zmieniły
CBOS: oceny aktualnej sytuacji w zakładach pracy praktycznie się nie zmieniły
fot. Monkey Business Images / / Shutterstock

W porównaniu z pierwszą dekadą grudnia oceny aktualnej sytuacji w zakładach pracy praktycznie się nie zmieniły, natomiast mniej optymistyczne są prognozy na nadchodzący rok, a wśród pracujących zarobkowo wzrosły obawy o możliwość utraty pracy - wynika z opublikowanego w piątek badania CBOS.

Jak informuje CBOS, w pierwszej połowie stycznia większość pracujących zarobkowo (57 proc.) pozytywnie oceniła obecną sytuację w swoich zakładach pracy, przy czym połowa opisała ją jako "dobrą", 7 proc. uznało ją za "bardzo dobrą".

30 proc. pracujących określiło sytuację w swoim miejscu pracy jako "ani dobrą, ani złą". Co dziesiąty respondent stwierdził, że sytuacja ta jest "zła", a co setny ocenił ją jako "bardzo złą"; 9 proc. uznało ją za po prostu "złą". 3 proc. pytanych nie potrafiło zająć jednoznacznego stanowiska w tej kwestii.

Od pierwszej dekady grudnia oceny sytuacji w zakładach pracy praktycznie się nie zmieniły. Nieznacznie ubyło pracujących zarobkowo oceniających ją pozytywnie (spadek z 58 proc. do 57 proc.) i negatywnie (spadek z 11 proc. do 10 proc.). Przybyło natomiast twierdzących, że sytuacja w ich zakładach pracy jest "ani dobra, ani zła" (wzrost z 28 proc. do 30 proc.).

W pierwszej połowie stycznia blisko dwie trzecie (63 proc.) pracujących zarobkowo przewidywało, że w ciągu najbliższego roku sytuacja w ich zakładach pracy się nie zmieni. Wśród pozostałych nieznacznie więcej osób spodziewało się jej poprawy (14 proc.) niż pogorszenia (13 proc.).

CBOS podaje, że w stosunku do poprzedniego badania zmniejszył się optymizm w przewidywaniach dotyczących sytuacji w zakładach pracy w ciągu najbliższych 12 miesięcy. O 4 punkty procentowe ubyło pracujących zarobkowo uważających, że w ciągu najbliższego roku sytuacja w ich zakładach pracy się poprawi, a o 3 p.p. przybyło przekonanych, że sytuacja się nie zmieni.

W porównaniu z pierwszą dekadą grudnia nieznacznie (o 1 p.p.) zmniejszył się odsetek spodziewających się pogorszenia, a więcej (wzrost o 2 p.p.) badanych nie potrafiło ocenić, jak w ciągu najbliższego roku będzie wyglądała sytuacja w ich miejscu pracy.

Według CBOS w pierwszej połowie stycznia możliwość utraty obecnej pracy brała pod uwagę blisko jedna czwarta (24 proc.) pracujących zarobkowo. Co dwudziesta badana osoba deklarowała, że bardzo poważnie się z tym liczy. Ponad jedna trzecia (35 proc.) pytanych uznała to za mało prawdopodobne, a 38 proc. respondentów raczej nie brało tego pod uwagę. 3 proc. nie potrafiło jednoznacznie określić się w tej kwestii.

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski wylosowanej z rejestru PESEL. Badanie zrealizowano w dniach od 3 do 13 stycznia 2022 r. na próbie liczącej 1135 osób.(PAP)

autor: Łukasz Pawłowski

pif/ mk/

Źródło:PAP
Tematy
Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki