CBOS: Polacy niechętni do pracy za granicą

Co piąty pytany przez CBOS deklaruje, że ma doświadczenie pracy za granicą i jest to wynik podobny do rezultatów sprzed dwóch lat. Jednak zauważa się niewielki wzrost odsetka wyjeżdżających tylko raz, a spadek tych, którzy postanowili wyjechać dwa lub trzy razy w ciągu ostatnich kilku lat. Krajem docelowym są natomiast Niemcy lub Wielka Brytania. 

(YAY Foto)

20 proc. respondentów CBOS przyznaje, że ma za sobą doświadczenie pracy za granicą. Częściej taką odpowiedź deklarują mężczyźni niż kobiety oraz osoby młodsze (od 18 do 40 lat). Większość z nich wyjechała za granicę po 2004 roku, czyli po wejściu Polski do Unii Europejskiej. 

Wśród osób, które zdecydowały się na wyjazd w ciągu ostatnich dziesięciu lat, 54 proc. pytanych zrobiło to raz, 15 proc. dwa razy, a 9 proc. trzy razy. 19 proc. zadeklarowało cztery i więcej wyjazdy w ciągu Prawie połowa badanych, którzy zdecydowali się na wyjazd, przebywała tam co najmniej kilka miesięcy. 

- Wyniki tegoroczne są zbliżone do uzyskanych przed dwoma i czterema laty. Można jednak wskazać na pewien wzrost odsetka wyjeżdżających tylko raz, a spadek – wyjeżdżających dwa lub trzy razy. Może to świadczyć, że dla znacznej części Polaków wyjazd jest jednorazowym doświadczeniem; jeśli jednak zdecydują się na ponowną czasową emigrację, istnieje duża szansa, że będą powtarzać wyjazdy zarobkowe wielokrotnie - podają autorzy badania. 

Najpopularniejszymi kierunkami emigracji zarobkowej pozostają niezmiennie Niemcy i Wielka Brytania. 29 proc. zapytanych wybrało Niemcy, a Zjednoczone Królestwo 27 proc. Na kolejnych miejscach znalazły się: Holandia (12 proc.) i inne kraje (9 proc.).  –  Porównując uzyskane wyniki z danymi GUS warto zwrócić uwagę na konsekwentnie dość niską pozycję Irlandii w naszym rankingu docelowych kierunków wyjazdów zarobkowych. Tymczasem według szacunków GUS jest to jeden z głównych celów czasowej emigracji Polaków, porównywalny z Holandią. Ta rozbieżność może wskazywać na charakterystykę wyjazdów do tego państwa – w porównaniu z innymi krajami większa część wyjeżdżających nie wróciła do Polski  – podaje Antoni Głowacki w opracowaniu CBOS. 

86 proc. respondentów nie jest zainteresowana wyjazdem za granicę. Wśród tych natomiast, którzy myślą o emigracji, głównym powodem są niskie zarobki w Polsce. Taką motywację wskazało 72 proc. zapytanych, więcej o 10 proc. w porównaniu do poprzedniej edycji badania. 

(CBOS)

Wśród państw, do których pytani chcieliby emigrować, na pierwszym miejscu pojawiły się Niemcy (41 proc.), następnie: Wielka Brytania (11 proc.), Stany Zjednoczone (9 proc.), Holandia i Norwegia - po 7 proc. 

WSZ

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 dagmaradobosz

Nie wiem skąd CBOS czerpie te informacje wśród moich znajomych większość chetne wybiera pracę za granicą bo oferowane warunki np przez otto są o niebo korzystniejsze niż w kraju

! Odpowiedz
0 1 agentromek

niechętni? Czyżby? mam szukać przykładów? siostra ze szwagrem siedzą w Norwegii moja matula pracuje w promedica w Niemczech nie wspominam ile znajomych siedzi zagranicą. owszem ktoś tam wraca ale ciągle nowi wyjeźdżają.

! Odpowiedz
0 0 karol__79

Wspólnie ze znajomymi jeździliśmy przez całe studia z otto za granicę. Część sie po studiach odważyła wyjechać na stałe, inni wciąż korzystają z możliwosci sprawdzonych agenci pracy

! Odpowiedz
0 1 mapli

moi znajomi jeżdżą, ja czasem też, ale mamy sprawdzoną agencję otto i nie musimy się o nic martwić.

! Odpowiedz
0 2 do_niczego

Za to większość Ukraińców wyjedzie na zachód po nowym roku jak poczują EURO gdy Niemcy otworzą im rynek pracy. A panowie Dyrektorzy w Polsce będą musieli sami pracować na swoje inwestycje.Lepiej zarobić 2 tyś EURO niż 2 tyś zł np.

! Odpowiedz
0 0 caesar_m

Teoretycznie tak.. Ale w praktyce diabeł tkwi w szczegółach. Po pierwsze dla większosći tych co to w Polsce dostają 2 tys PLN raczej praca za 2 tys Euro nie czeka, po drugie - jak ktoś ma mieszkanie po dziadkach i płaci 400 zł czynszu to za mieszkanie w Kopenhadze zapłacić będzie musiał 1000 Euro...

! Odpowiedz
0 4 specjalnie_zarejstrowany1

Czy ja dobrze widze ze to "badanie" zostalo przeprowadzone na 69 osobach? Ten kto je przeprowadzal to wyszedl w ogole poza prog urzedu?

! Odpowiedz
0 8 h-b

Cóż...Niechętni bo coraz więcej cwanych ,chytrych tzw.pośredników pracy coraz więcej chcą na nich zarobić ,rolując ich na czym się tylko da....Więc coraz więcej osób wstrzymuje się lub rezygnuje z wyjazdów do pracy dla samej idei...Brak słów na to coraz większe i szersze dno zaczynające panować na rynku pracy i zatrudniania niestety nie tylko u nas.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
27 26 grzegorzkubik

No to trzeba na PIS głosować a pracy w Polsce będzie w brud. Inaczej czeka nas bezrobocie i stagnacja.

! Odpowiedz
36 34 pomorzaninm

a najlepiej zapisać sie do Partii PIS... stanowisko pracy gwarantowane w spolkach skarbu panstwa.

! Odpowiedz

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.