CBOS: 62 proc. Polaków przeciwnych wakacyjnej pracy dzieci

62 proc. Polaków uważa, że dzieci poniżej 15 roku życia nie powinny pracować w wakacje; jednocześnie ankietowani deklarują, że wakacyjna praca jest dobra dla uczniów w wieku od 16 do 19 lat - wynika z sondaż Centrum Badania Opinii Społecznej.

(fot. Piotr Mecik / FORUM)

Zasięg akceptacji wakacyjnej pracy dzieci jest tym większy, im starszy jest wiek uczniów, których dotyczy pytanie. Jak podaje CBOS, większość dorosłych Polaków (87 proc.) uważa, że uczniowie w wieku od 16 do 19 lat powinni podczas wakacji szkolnych pracować zarobkowo. Przeciwnego zdania jest jedynie 8 proc. ankietowanych.

Co trzeci badany uważa, że poświęcić część wakacji na pracę powinni również uczniowie w wieku od 13 do 15. Większość ankietowanych (62 proc.), uważa jednak, że młodzież w tym wieku nie powinna tego robić.

Sprzeciw niemal wszystkich badanych (94 proc.) wzbudza ewentualna wakacyjna praca zarobkowa najmłodszych dzieci, mających od 7 do 12 lat (94 proc.), i tylko nieliczni oczekują, że uczniowie w tym wieku będą podejmować taką aktywność (4 proc.).

Jak podaje CBOS, stosunek do podejmowania wakacyjnej pracy przez uczniów do 15 roku życia różnicuje przede wszystkim miejsce zamieszkania respondentów - najwięcej zwolenników takiego rozwiązania jest wśród mieszkańców wsi i miast poniżej 20 tysięcy. Mimo to, w niemal wszystkich grupach społecznych dominują przeciwnicy zarobkowej pracy uczniów poniżej 16 roku życia.

Wyjątek stanowią rolnicy indywidualni, wśród których tyle samo badanych uważa, że uczniowie w wieku 1315 lat powinni pracować zarobkowo podczas wakacji, ile wyraża pogląd przeciwny (po 47 proc.).

Sondażownia informuje, że w porównaniu z ubiegłym rokiem, wśród gospodarstw domowych, w których są dzieci w wieku szkolnym, nieco zwiększył się odsetek tych, w których przynajmniej jedno z nich podczas ostatnich wakacji pracowało zarobkowo (wzrost z 20 proc. do 23 proc.).

Pracę zarobkową w czasie wakacji najczęściej podejmowali uczniowie z grupy wiekowej 1619 lat (31 proc. wskazań badanych z gospodarstw, w których są uczniowie z tej grupy, co odpowiada 21 proc. ogółu gospodarstw domowych, w których są dzieci w wieku szkolnym). Sporadycznie takie prace podejmowali uczniowie poniżej 16 roku życia.

Jak wynika z sondażu, w przypadku uczniów w wieku 712 lat oraz 1315 lat występuje związek między przekonaniami rodziny w kwestii podejmowania przez dzieci w tym wieku pracy zarobkowej, a faktycznym jej podejmowaniem, natomiast w przypadku młodzieży szkolnej w wieku 1619 przekonania rodziny nie wykazują takiego związku.

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI), w dniach 714 września, na liczącej 985 osób, reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski. (PAP)

autor: Iwona żurek

iżu/ js/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Rozlicz PIT za 2017
szybko i bez błędów

lub uruchom online teraz

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl