CBA zatrzymało rzeczoznawcę w śledztwie dotyczącym kupna Elektrociepłowni Przeworsk

2019-06-27 08:47
publikacja
2019-06-27 08:47
CBA

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało w czwartek rzeczoznawcę majątkowego podejrzewanego o zawyżenie wartości niedziałającej Elektrociepłowni Przeworsk - dowiedziała się PAP. Śledztwo w sprawie nieprawidłowości przy jej zakupie, to jeden z wątków tzw. afery podkarpackiej.

Naczelnik wydziału komunikacji społecznej Biura Temistokles Brodowski potwierdził w rozmowie z PAP w czwartek, że zatrzymany przez agentów z rzeszowskiej delegatury CBA rzeczoznawca działał na Podkarpaciu. "Mężczyzna usłyszy zarzuty w prokuraturze. Wszystko wskazuje na to, że przygotowywane przez niego operaty szacunkowe miały znaczenie dla określenia zawyżonej wartości elektrociepłowni przed jego sprzedażą PGE Energia Odnawialna" - powiedział PAP Brodowski.

Przypomniał, że transakcja z 2010 r. opiewała na 22 mln zł, a poprzedni prywatny właściciel kupił budynki za 2,5 mln zł.

Według ustaleń śledztwa transakcja, którą wyceniał zatrzymany, nie miała żadnych podstaw ekonomicznych - zakupiony sprzęt miał bardzo niską sprawność, wysoką awaryjność i nie nadawał się do ciągłej pracy. Nieprawdziwe były też dane dotyczące sprzedaży energii elektrycznej i cieplnej, stanu technicznego. Od momentu zakupu elektrociepłowni, nie była ona włączona do użytkowania, a jej wartość tuż po zakupie była szacowana jako wartość złomu.

Brodowski zaznaczył, że śledztwo CBA prowadzone jest pod nadzorem Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. przestępczości zorganizowanej i korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach i tam trafi zatrzymany. "Śledztwo jest w toku. Niewykluczone są kolejne zarzuty i zatrzymania" - podkreślił.

W kwietniu 2018 r. CBA zatrzymało w tej sprawie siedem osób, później kolejne trzy. W tle sprawy jest spółka powiązana z "Panama Papers". Zatrzymano i postawiono zarzuty m.in. byłym członkom zarządu PGE Energia Odnawialna - prezesowi Wojciechowi A., Jackowi P., Krzysztofowi K. i Marzannie Ch., byłemu dyrektorowi departamentu w PGE Energia Odnawialna SA Bogdanowi Z. oraz prezesowi zarządu spółki E. z branży energetycznej Piotrowi M.(PAP)

autor: Aleksander Główczewski

ago/ par/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki