REKLAMA

CBA zatrzymało adwokata z Warszawy za wystawianie fikcyjnych faktur na 500 mln zł

2019-09-30 06:43
publikacja
2019-09-30 06:43

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało w poniedziałek dwie osoby w związku z wyłudzeniami podatków i wystawianiem fikcyjnych faktur na blisko 500 mln zł - dowiedziała się PAP. Wśród zatrzymanych są warszawski adwokat i organizator całego procederu.

/ CBA

Naczelnik wydziału komunikacji społecznej CBA Temistokles Brodowski potwierdził w rozmowie z PAP w poniedziałek, że funkcjonariusze białostockiej delegatury Biura dokonali zatrzymań dwu osób. "Do zatrzymań doszło w śledztwie dotyczącym próby wyłudzenia nienależnego zwrotu podatku VAT na setki milionów złotych" - podkreślił Brodowski.

Zaznaczył, że kwota 500 mln zł to straty wynikające z działań tylko w tej części śledztw, w której zatrzymano w poniedziałek te osoby. "Trwają czynności z zatrzymanymi przez CBA osobami" - dodał.

Zatrzymany, który miał być organizatorem nielegalnego przedsięwzięcia i kierować działalnością grupy według śledczych sfinansował przejęcie spółki, która posiadała koncesję na obrót paliwami. Miał to zrobić by za jej pomocą wyłudzić wielomilionowy zwrot podatku VAT - wynika z informacji PAP. Według agentów CBA tylko w tym wątku śledztwa fikcyjne faktury opiewały na prawie pół miliarda złotych.

Brodowski zaznaczył, że faktury miały być przygotowywane przez wcześniej zatrzymane osoby i dokumentowały fikcyjny obrót setkami tysięcy telefonów komórkowych.

Według śledczych adwokat czuwał nad przejęciem spółki paliwowej i działał dla legalizacji bezprawnych działań grupy przestępczej i otrzymywał za to wynagrodzenie.

Brodowski przypomniał, że pierwszych zatrzymań trzech osób w tej sprawie dokonano w maju 2017 r. Zabezpieczono wówczas fałszywe faktury na ponad 300 tys. telefonów komórkowych.

Śledztwo CBA prowadzone jest wspólnie z podlaskim wydziałem zamiejscowym departamentu ds. przestępczości zorganizowanej i korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku i tam trafią osoby zatrzymane. Mają usłyszeć zarzut m.in. działania w grupie przestępczej.

autor: Aleksander Główczewski

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (2)

dodaj komentarz
2kbb
Koleś wystawił FV na 500 mln i dostał zwrot podatku VAT ??? !!! W czasie kiedy działa JPK i inne zabezpieczenia systemu ? Gdzie te wasze sukcesy PIS.??? Ile Państwo Polskie straciło kasy z naszych podatków wypłacając zwrot przekręciarzom ??? to są wasze sukcesy ? Popierałem was w wielu działaniach na korzyść Państwa Koleś wystawił FV na 500 mln i dostał zwrot podatku VAT ??? !!! W czasie kiedy działa JPK i inne zabezpieczenia systemu ? Gdzie te wasze sukcesy PIS.??? Ile Państwo Polskie straciło kasy z naszych podatków wypłacając zwrot przekręciarzom ??? to są wasze sukcesy ? Popierałem was w wielu działaniach na korzyść Państwa ale zaczynają mnie drażnić te wykłady z Power Point mówiące o rzekomych sukcesach kiedy tymczasem jesteśmy okradani... Tak chcecie budować silną Polskę i jej przyszłość ? Nieudacznicy !!!
mkx
Teraz mamy taki fajny czas - wysyp zatrzymań przekrętasów. Same sukcesy. No prawie: pewien deweloper nie może doczekać się wszczęcia postępowania. Pewien bankier, któremu chciano przejąć bank za 1zł też nie może doczekać się rzetelnego postępowania. Osoby, które wieszały podobizny polityków na szubienicy, beztrosko Teraz mamy taki fajny czas - wysyp zatrzymań przekrętasów. Same sukcesy. No prawie: pewien deweloper nie może doczekać się wszczęcia postępowania. Pewien bankier, któremu chciano przejąć bank za 1zł też nie może doczekać się rzetelnego postępowania. Osoby, które wieszały podobizny polityków na szubienicy, beztrosko wypowiadają się w mediach...

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki