CBA w siedzibie kierownictwa Służby Więziennej i dwóch zakładach karnych

[Aktualizacja 10:48] Agenci CBA weszli do siedziby kierownictwa Służby Więziennej, dwóch zakładów karnych: w Czarnem i Krzywańcu oraz kilku prywatnych firm; sprawa dotyczy m.in. nieprawidłowości przy inwestycjach w programie "Praca dla Więźniów" - podało w czwartek radio RMF FM.

(fot. Tomasz Adamowicz / FORUM)

CBA potwierdza zabezpieczanie dokumentacji

Agenci CBA zabezpieczyli dokumentację m.in. w zakładach karnych w Krzywańcu, Czarnem oraz Centralnym Zarządzie Służby Więziennictwa w Warszawie - poinformował PAP Piotr Kaczorek z Wydziału Komunikacji Społecznej CBA. Jak dodał, chodzi o umowy na dofinansowanie inwestycji z 2014 r.

"Delegatura Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Gdańsku pod nadzorem tamtejszej Prokuratury Regionalnej prowadzi śledztwo w sprawie inwestycji i rozliczeń wielomilionowego dofinansowania przyznanego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka na lata 2007-2013" - poinformował. Dodał, że chodzi o umowy podpisywane w połowie 2014 r. Poszkodowana ma być Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.

Dziś rano radio RMF FM poinformowało o sprawie i podało, że agenci CBA weszli w sumie do 55 miejsc w całym kraju.

"Agenci przeszukiwali biura, a także zabezpieczali dokumentację związaną z tworzeniem hal produkcyjnych w zakładach karnych, w których osadzeni mieli składać meble. Są podejrzenia, że doszło przy tych inwestycjach do nadużyć finansowych, a chodzi o publiczne pieniądze z jednego z programów Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości" - podaje radio.

RMF FM, powołując się na swoje nieoficjalne ustalenia informuje, że "inwestorzy mieli zawyżać kosztorysy na zakup maszyn i prace budowlane - i na tej podstawie dostali dofinansowanie". Według stacji, chodzi o prawie 50 milionów złotych - tyle wyniosło dofinansowanie dla dwóch znanych w kraju firm meblarskich.

Śledztwo w tej sprawie trwa od lipca zeszłego roku, a sprawa jest wielowątkowa. "Główne jej wątki dotyczą nieprawidłowości przy realizacji umów o dofinansowanie" - powiedział stacji Marcin Załęski z Prokuratury Regionalnej w Gdańsku. Dopytywany, czy można mówić tu o wyłudzeniu unijnych środków, odparł: "Na dzień dzisiejszy bierzemy pod uwagę taką kwalifikację".

Program "Praca dla więźniów" ogłoszono w kwietniu 2016 r. Jednym z jego założeń jest plan budowy w latach 2016-2023 40 hal produkcyjnych przy zakładach karnych i aresztach śledczych, w których osadzeni będą mogli pracować.

W 2016 r. otwarto hale produkcyjne w zakładach karnych w Krzywańcu (znalazło tam pracę 150 osadzonych, w tym 50 kobiet); w Potulicach (gdzie pracuje 84 osadzonych) oraz w oddziale zewnętrznym Aresztu Śledczego w Poznaniu (praca dla 25 osób). W 2017 r. do użytku mają zostać oddane dwie kolejne hale: w Dobrowie, oddziale zewnętrznym Aresztu Śledczego w Koszalinie oraz w Zakładzie Karnym w Sierakowie Śląskim. Rozpoczęto także budowę kolejnych 12 hal; ich otwarcie jest przewidziane na rok 2018.

Drugi filar programu polega na rozszerzeniu możliwości nieodpłatnej pracy więźniów na rzecz samorządów. Trzecim filarem jest wprowadzenie większych ulg dla przedsiębiorców, którzy zatrudniają więźniów.

Według danych na koniec marca br., zatrudnionych jest ogółem 31,5 tys. osadzonych. (PAP)

js/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 3 ~Arek

Przestępcy z CBA przyszli sprawdzić warunki bytowe przestępców. Chyba się niektórzy z nich tam wybierają.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil