REKLAMA

Były wiceprezydent USA utworzył nową grupę polityczną, która ma sprzeciwiać się programowi Bidena

2021-04-07 20:33
publikacja
2021-04-07 20:33
fot. George Sheldon / Shutterstock

Były wiceprezydent USA Mike Pence ogłosił w środę utworzenie grupy politycznej Advancing American Freedom. Ma ona promować konserwatywne wartości i sprzeciwiać się agendzie prezydenta Joe Bidena. Wśród członków są osoby z dawnej administracji Donalda Trumpa.

Zgodnie ze swymi planami Advancing American Freedom skupiać się ma na trzech obszarach: gospodarce, polityce zagranicznej i "amerykańskiej wolności". To ostatnie dotyczy głównie spraw światopoglądowych. Wśród członków jest m.in. była doradczyni Trumpa Kellyanne Conway oraz były szef Rady Doradców Ekonomicznych Białego Domu Larry Kudlow.

"Advancing American Freedom planuje budować na sukcesie ostatnich czterech lat, promując tradycyjne konserwatywne wartości i skuteczną politykę administracji Trumpa" - przekazał w oświadczeniu Pence. "Konserwatyści nie będą stać bezczynnie, gdy radykalna lewica i nowa administracja będą próbowali destrukcyjną polityką grozić pozycji Ameryki jako największego kraju na świecie" - dodał.

W ocenie mediów w USA utworzenie przez Pence'a nowej grupy stanowi dowód na to, że polityk z Indiany chce pozostać kluczowym graczem po prawej stronie amerykańskiej sceny politycznej. Spekuluje się o jego prezydenckich ambicjach. Jeszcze w kwietniu Pence wygłosić ma przemówienie w Karolinie Południowej, pierwsze od oddania w styczniu drugiego najważniejszego urzędu w państwie.

Według doniesień "Washington Examiner" Advancing American Freedom ma poparcie Trumpa, a relacje między byłym gospodarzem Białego Domu a jego niedawnym zastępcą poprawiły się po konflikcie dotyczącym szturmu na Kapitol z 6 stycznia.

Trump uważał w styczniu, że Pence miał możliwość podważenia w Kongresie wyników listopadowych wyborów prezydenckich i krytykował go, że tego nie uczynił. Po ataku sympatyków Trumpa na Kapitol ówczesny wiceprezydent został ewakuowany przez służby z sali obrad.

Pence w ostrych słowach krytykował później intruzów, którzy siłą wtargnęli na Kapitol, oceniając, że ich zachowanie "pozbawiło Amerykanów merytorycznej dyskusji w Kongresie na temat uczciwości wyborów w Stanach Zjednoczonych". Były wiceprezydent utrzymuje, że w ubiegłorocznych wyborach doszło do "poważnych nieprawidłowości w głosowaniu".

Faworytem bukmacherów do uzyskania wyborczej nominacji Republikanów w 2024 roku pozostaje Trump. Wyżej od Pence'a notowana jest także Nikki Haley, w latach 2017-2018 ambasador USA przy ONZ, a wcześniej pierwsza kobieta, która została gubernatorem Karoliny Południowej.

Z Waszyngtonu Mateusz Obremski

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź o ile mniej możesz płacić!

Sprawdź o ile mniej możesz płacić!

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
ajwaj_
Troche pózno,
BLM, antifa itd Joe Bideta masakruje osiagniecia prez. Trumpa bez powrotnie czesto,
jesli prez, Trump - Trumpisci wróca, to bedzie to spalona ziemia i za pózno wszystko zaczynac od nowa
Konkrencja nie spi, Chiny w PKB przegonily USA, 7/24 odstep kal-bojów do Chin zwieksza sie
W broni, od 5 lat Rosja
Troche pózno,
BLM, antifa itd Joe Bideta masakruje osiagniecia prez. Trumpa bez powrotnie czesto,
jesli prez, Trump - Trumpisci wróca, to bedzie to spalona ziemia i za pózno wszystko zaczynac od nowa
Konkrencja nie spi, Chiny w PKB przegonily USA, 7/24 odstep kal-bojów do Chin zwieksza sie
W broni, od 5 lat Rosja ma hyper-sonic, a Posejdon prawie gotowy i inne
Hyper-sonic Jankesów nie chce wystartowac nawet do próby. Tam tez sie nie spi, 5+ lat w zbrojeniach to nie malo

Powiązane: Polityka na świecie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki