Były wiceminister skarbu i szef GPW zatrzymany ws. akcji Ciechu

Pierwsze osoby podejrzane o nieprawidłowości przy prywatyzacji Ciechu usłyszały w poniedziałek po południu zarzuty w katowickiej prokuraturze - poinformował PAP jej rzecznik Waldemar Łubniewski.

Paweł T.
Paweł T. (GPW)

Łącznie zarzuty niedopełnienia obowiązków i przekroczenia uprawnień oraz poświadczenia nieprawdy śledczy Prokuratury Regionalnej w Katowicach planują postawić sześciu zatrzymanym przez CBA osobom. Wśród nich są b. urzędnicy MSP.

W poniedziałek w katowickiej prokuraturze rozpoczęły się czynności z udziałem podejrzanych. Tego dnia planowano przedstawić zarzuty i przesłuchać czterech z nich; według informacji prok. Łubniewskiego z godz. 20. zarzuty przedstawiono trzem. Czynności z udziałem dwóch kolejnych osób planowano na wtorek rano.

Od czasu zatrzymań, które miały miejsce w poniedziałek rano w Warszawie, Łodzi i Krakowie, prokuratura ma 48 godzin na wykonanie czynności z udziałem podejrzanych.

Centralne Biuro Antykorupcyjne poinformowało w poniedziałek o zatrzymaniu w sprawie prywatyzacji Ciechu sześciu osób, w tym byłego wiceministra skarbu w rządzie PO-PSL. Według nieoficjalnych informacji PAP, straty mogły sięgnąć nawet 110 mln zł, a zatrzymany b. wiceminister to Paweł T., były prezes Giełdy Papierów Wartościowych.

"Wśród osób podejrzanych jest czterech byłych urzędników Ministerstwa Skarbu Państwa: Paweł T. - Podsekretarz Stanu, Tomasz Z. - Zastępca Dyrektora Departamentu Przekształceń Własnościowych i Prywatyzacji, Jakub W. - główny specjalista w Departamencie Przekształceń Własnościowych i Prywatyzacji, Michał M. Radca Ministra w Departamencie Analiz" - podała w komunikacie Prokuratura Krajowa.

PK poinformowała, że zatrzymanych zostało także dwóch przedstawicieli spółki doradczej ING Securities SA: członek zarządu Konrad Z. i Zastępca Dyrektora Działu Doradztwa - Paweł L.

Śledztwo w tej sprawie od maja 2017 r. prowadzi Prokuratura Regionalna w Katowicach, wcześniej toczyło się ono w warszawskiej prokuraturze. O przeniesieniu postępowania do Katowic zdecydowała Prokuratura Krajowa.

Rzecznik katowickiej prokuratury powiedział PAP, że postępowanie dotyczy niedopełnienia obowiązków przez osoby zobowiązane do zajmowania się sprawami majątkowymi Skarbu Państwa w związku ze zbyciem w maju 2014 r. akcji spółki Ciech SA na rzecz spółki KI Chemistry z grupy Kulczyk Investments.

"W toku śledztwa ustalono, że przy dokonywaniu tej transakcji doszło do niedopełnienia obowiązków i przekroczenia uprawnień przez byłych urzędników Ministerstwa Skarbu Państwa, przy współdziałaniu przedstawicieli firmy świadczącej usługi doradcze na rzecz Ministra Skarbu Państwa" - powiedział prok. Łubniewski.

Według prokuratury, przy okazji tej transakcji nie sporządzono rzetelnej wyceny wartości akcji oraz poświadczono nieprawdę w dokumentach, które były podstawą do podjęcia przez ministra decyzji o sprzedaży akcji spółce KI Chemistry.

Zatrzymanym w tej sprawie osobom prokuratura chce przedstawić zarzuty z art. 231 par. 1 i 2 kodeksu karnego oraz z art. 271 par. 1 i 3 kodeksu karnego, w związku z z doprowadzeniem w 2014 r. do sprzedaży przez Ministra Skarbu Państwa pakietu akcji Ciech SA.

W art. 231 par. 1 i 2 jest mowa o tym, że "funkcjonariusz publiczny, który, przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3" oraz, że "jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w par. 1 w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10".

Art 271 par. 1 i 3 stanowi, że "funkcjonariusz publiczny lub inna osoba uprawniona do wystawienia dokumentu, która poświadcza w nim nieprawdę co do okoliczności mającej znaczenie prawne, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5" oraz że "jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w par. 1 w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8".

Jak wcześniej podawało CBA, sprawa dotyczy zbycia przez Skarb Państwa - w odpowiedzi na publiczne wezwanie KI Chemistry z grupy Kulczyk Investments - 37,9 proc. akcji Ciech SA za kwotę nie mniejszą niż 619 mln zł, "czym wyrządzono państwu szkodę majątkową w wielkich rozmiarach".

Prywatyzację Ciechu przeprowadzono w połowie 2014 r. W lutym 2005 roku spółka zadebiutowała na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Obecnie Grupa Ciech jest jednym z liderów europejskiego rynku chemicznego; znajduje się w pierwszej pięćdziesiątce największych polskich przedsiębiorstw.

Już wcześniej w związku z tą sprawą, w latach 2016-17, funkcjonariusze CBA zabezpieczyli dokumenty i dane, analizy, opracowania i notatki w kilku firmach oraz u osób współpracujących z resortem skarbu przy procesie prywatyzacji i zbycia akcji Ciechu.(PAP)

autorzy: Mateusz Babak, Krzysztof Konopka

mtb/ kon/ bos/

Źródło: PAP
Firmy:
Ludzie:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 1 kamil_adam

znowu to wałkujemy? to oczywiste odwrócenie uwagi… polecam trochę poczytac: http://www.tokfm.pl/Tokfm/7,103085,23013098,zatrzymanie-wiceministra-po-zaslona-dymna-dla-skandalu-dyplomatycznego.html

! Odpowiedz
4 4 kaczka-po-smolensku

miał rację Kaczyński mówiąc o partii oszustów i złodzieji ale i tak zagłosuje na Tuska pa kochani

! Odpowiedz
14 5 arfeneusz

uwzięli się na Kulczyków wyraźnie
Z PiSem się niestety tak robi interesy... im to zapłać kupę forsy, ale jak kupisz coś taniej, to oszust, zdrajca narodu...
Mi tak chcieli sprzedać basen w Radomiu... dobrze, że nie kupiłem (nawet nie chciałem, chciałem zobaczyć jak się z nimi rozmawia). Jak ktoś nie wie, to na basenie jest zysk 5% i to jak miasto dołoży, bo jedynym który ma zysk z basenu w mieście jest polityk, który załatwi umowę na taki basen, bo mieszkańcy się cieszą z basenu.
Jest jeden prywatny basen w Radomiu, to już podniósł znacznie ceny i mało osób przychodzi, bo się nie opłacało, bo wymiana wody, bo strajki ratowników.
Z państwem interesy są do bani tyle Wam napisze. A jak kupisz taniej (żeby się opłacało ekonomicznie), to złodziej

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
22 6 jacek-19

Ciech mial produkcje , ale zeby byc dobra spolka potrzebowal pieniedzy na inwestycje i to duze pieniadze . Byly dwa wyjscia panstwo wylozy kilkaset milionoe , ktorych nie mialo (wolnych) , albo sprzeda . Wyszlo , ze sprzeda . Ogloszono przetarg na kupno akcji ,ktore posiadalo panstwo i co .Nic . Po cenie panstwa nie zglosil sie nikt , spolka potrzebuje inwestycji bo padnie. Obnizyli cene , i zglosil sie jeden , slownie jeden kupiec . Alternatywa sprzedac i zainkasowac ponad 700 milionow , czy nie sprzedac i dolozyc firmie na inwestycje 700 milionow , ktorych nie mieli . Dylemat , a teraz CBA .

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
27 12 jarekzbyszek

Chyba ktoś chce tanio skupić akcje Ciechu... pewno PZU. Zarzuty wyśmieje pierwszy sędzia. To normalne ze państwowa spółka, która trafia w prywatne ręce ( większościowy akcjonariusz) to akcje wystrzelą w górę.

! Odpowiedz
12 29 jendreka

Żenujące jest to, że takie przekręty załatwiane są tylko i wyłącznie politycznie. Ciach to zresztą nie jedyny przypadek z gpw, który powinien być wyjaśniony.

! Odpowiedz
10 40 studio1

Ta sprawa nie jest nowinką o tym przekręcie już pisał portal WP w połowie 2015 r, że CBA zajmuje się Ciechem. Stąd była jego ewakuacja z wiceministra na GPW dla oczyszczenia życiorysu.

! Odpowiedz
86 31 sel

Sto baniek to toruński magik łyka co roku 300 mln na stocznię podobno zgubił i nikogo to nie interesuje za to jak firma zyska na wartości po sprywatyzowaniu to jest jakby oczywiste? że coś było nie tak? W ten sposób to można całkowicie sparaliżować wszystkie transakcje i wszystkie firmy w kraju..

! Odpowiedz
47 18 sel

Bicie piany ?,żeby utrzymać się na fali?

! Odpowiedz
5 61 wizjonerts

PAWEŁ TAMBORSKI

! Odpowiedz
9 84 talmud

czekamy na wyroki prawomocne po 15-20 lat

! Odpowiedz
92 35 karbinadel

Panie Wójcik, każda władza ma swoich ulubieńców - ale takiego skoku na państwową kasę jak wy, to jeszcze nikt nie zrobił.

! Odpowiedz
6 23 obronca_przebraza

Drogę sprzedać to tylko The bile mogą zrobić!!!

! Odpowiedz
116 59 jarekzbyszek

Możliwość popełnienia ha ha... Ziobro nowe artykuły wpisał do Kodeksu Karnego? Nacjonalizacja Pekao, Aliora, działaniena szkodę spółek energetycznych i PGNiG ( po 0,5 mld zł na pensje górników) to są dopiero szkody wielkich rozmiarów. Każda nowa władza rozliczy towarzyszy za to.

! Odpowiedz
3 68 warszawyak

Czy ktoś może przypomnieć , kto w czasie prywatyzacji Ciechu pełnił prezesurę GPW ?

! Odpowiedz
32 162 lelo1949

Teraz wiecie ,czego boi się opozycja z prawa i z lewa?.....rozliczenia

! Odpowiedz
8 56 mix123

Słuchaj kolego, gdyby nie monopol ich na media czyli jak mieli TV, radio i gazeto to nie mieli by nawet teraz 10 procent po tych wyborach do parlamentu

! Odpowiedz
28 21 janusz26904029 odpowiada mix123

Nie ma żadnego rozliczenia, są tylko medialne kozły ofiarne. Obecna władza po prostu wystawia tych, którzy nie zrobili z nimi odpowiednich interesów, lub są obecnie niewygodni.

Trzeba być niesamowicie naiwnym, żeby wierzyć w polityków dbających o interes społeczny. Szczególnie z tej partii, która załatwia akcjonariuszy w kolejnych spółkach, w interesie swoich własnych sondaży.

Rozliczenie to będzie jak kogoś skażą, albo odzyskają jakieś pieniądze. Do tej pory to tylko kolejna pokazówka. Przypominam, że podobnie "rozliczyli" w KGHM, PGNiG, Grupie Azoty - i to tylko biorąc pierwsze sprawy z brzegu.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
13 140 kolumb1234

Doktor Jan wiedział kiedy umrzeć

! Odpowiedz
12 88 warszawyak

POdzielam twoje podejrzenie .

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
CIECH 0,13% 37,95
2019-12-11 09:00:00
WIG -0,46% 55 609,32
2019-12-10 17:15:01
WIG20 0,25% 2 059,23
2019-12-11 09:13:45
WIG30 0,15% 2 363,51
2019-12-11 09:13:00
MWIG40 -0,08% 3 820,18
2019-12-10 17:15:01
DAX 0,29% 13 108,45
2019-12-11 09:10:00
NASDAQ -0,07% 8 616,18
2019-12-10 22:03:00
SP500 -0,11% 3 132,52
2019-12-10 22:08:00

Znajdź profil

Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.