Były wiceminister finansów z zarzutem spowodowania strat Skarbu Państwa na kwotę 3 mld zł

2019-07-16 10:51, akt.2019-07-16 12:10
publikacja
2019-07-16 10:51
aktualizacja
2019-07-16 12:10

Prokuratura Regionalna w Białymstoku postawiła we wtorek b. wiceministrowi finansów (2008-2015) Maciejowi G. zarzut niedopełnienia obowiązków i spowodowania strat Skarbu Państwa w kwocie 3 mld zł z powodu nieuprawnionych zwrotów VAT - poinformowała PAP Prokuratura Krajowa.

/ fot. Andrzej Hulimka / FORUM

"W toku śledztwa przesłuchano 77 świadków, w tym pracowników Ministerstwa Finansów, prokuratorów oraz przedstawicieli organizacji i stowarzyszeń, które w latach 2008-2015 sygnalizowały problemy związane z tzw. przestępczością VAT-owską i potrzebę zmian w prawie, które miały jej zapobiec. Zebrany materiał dowodowy jednoznacznie wskazuje, że Maciej G. dopuścił się przestępstwa z art. 231 par. 2 kodeksu karnego, za które grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności" - napisano w komunikacie PK.

Maciej G. pełnił w latach 2008–2015 funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów, nadzorował pracę Departamentu Podatku od Towarów i Usług. Do jego obowiązków należał nadzór m.in. nad pracami związanymi z przygotowaniem projektów zmian w prawie podatkowym.

Jak wskazano, 26 lutego 2013 roku ówczesny Dyrektor Departamentu Podatku od Towarów i Usług przedłożył Maciejowi G. projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy Ordynacja podatkowa, wskazując, że ograniczenie nadużyć podatkowych przy sprzedaży niektórych wrażliwych towarów, jak wyroby stalowe, paliwa i elektronika, wymaga m.in. skrócenia okresów rozliczeniowych z trzech do jednego miesiąca.

"Maciej G. naniósł na projekcie ustawy osobistą, opatrzoną pieczęcią adnotację o braku akceptacji dla zmian w przypadku sprzedaży wyrobów elektronicznych i nieruchomości. W rezultacie jeszcze tego samego dnia, w ciągu dwóch godzin, projekt ustawy został zmieniony. Z jego uzasadnienia usunięto informację na temat ustaleń służb kontrolnych państwa, które alarmowały o wzroście wyłudzeń podatku VAT przy obrocie wyrobami elektronicznymi" - podkreśliła prokuratura.

Jej zdaniem konsekwencją jego działania było "osiągniecie korzyści majątkowej przez osoby zajmujące się eksportem i sprzedażą telefonów komórkowych w obrocie handlowym wewnątrz Unii Europejskiej". "Skarb Państwa doznał szacunkowej szkody w wysokości 3 miliardów złotych z tytułu m.in. nieuprawnionych zwrotów podatku VAT" - wskazano.

Jak poinformował we wtorek PAP zastępca prokuratora regionalnego w Białymstoku Paweł Sawoń, zarzuty dla Macieja G., są pierwszymi zarzutami w śledztwie, które zostało wszczęte w 2016 roku.

Prokurator poinformowała, że dotyczy ono "odpowiedzialności funkcjonariuszy publicznych, w tym ministra finansów i podległych mu pracowników w związku z brakiem przeciwdziałań wyłudzeniom podatku VAT". Chodzi o lata 2008-2015. "To jest duże śledztwo dotyczące m.in. zaniechania tworzenia regulacji prawnych mających przeciwdziałać sygnalizowanym nieprawidłowościom związanym z uszczupleniami w podatku VAT" - dodał Sawoń i zaznaczył, że śledztwo wciąż trwa, czynności prokuratorskie są prowadzone.

Jak już wcześniej informowała Prokuratura Regionalna w Białymstoku, postępowanie prowadzi zespół prokuratorski, wspierany przez funkcjonariuszy CBA i ABW. Początkowo chodziło o obrót elektroniką, ale zakres śledztwa został rozszerzony. W śledztwie badane są m.in. obszerne materiały z Ministerstwa Finansów.(PAP)

autorki: Sylwia Wieczeryńska, Sonia Otfinowska

Źródło:PAP
Tematy
Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Advertisement

Komentarze (5)

dodaj komentarz
marianpazdzioch
Jakiś cyrk przed wyborami. Wg polskiego prawa nie można karać za działalność polityczną, za prowadzoną politykę. Faktycznie to on ma tego typu immunitet, więc co by nie robił to nie będzie za to skazany. Ani mi się to nie podoba, nie twierdzę ze tak być powinno, ale prawo jest jakie jest. Dla złodizei. Gdyby obecna Jakiś cyrk przed wyborami. Wg polskiego prawa nie można karać za działalność polityczną, za prowadzoną politykę. Faktycznie to on ma tego typu immunitet, więc co by nie robił to nie będzie za to skazany. Ani mi się to nie podoba, nie twierdzę ze tak być powinno, ale prawo jest jakie jest. Dla złodizei. Gdyby obecna ekipa miała je zmienić, to po prostu cięłaby gałąź na której wygodnie siedzi.
marxs
Ja tam chodziłem do komunistycznej szkoły podstawówki i technikum dzięki temu umiem się podPISać ,naPISać prosty tekst ze zrozumieniem oraz potrafię liczyć do 100 (w pamięci nie na srajfonie)są to umiejętności jakie mało który uczeń czy uczennica "łóczone" za "demokracji i wolności" posiada.
marxs
"spowodowania strat Skarbu Państwa w kwocie 3 mld zł z powodu nieuprawnionych zwrotów VAT"-powinien postepować jak podłe PISy nie zwracać VATu albo zwracać po kilkuletnim terminie zwrotu skutek prawie każda firma jednoosobowa w PISim (K)Raju jest bankrutem
mlody_123
ciekawe, czy kozioł ofiarny, czy rzeczywiście maczał w tym palce?

Powiązane: Prokuratura na tropie przestępstw

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki