Były szef CIA: Kreml "bezczelnie" mieszał się w wybory

Były dyrektor CIA John Brennan ostrzegł dyrektora rosyjskiego wywiadu FSB w sierpniu ub. roku przed wtrącaniem się w amerykańskie wybory. Mimo tego ostrzeżenia - jak ujawnił Brennan we wtorek w Kongresie - Rosja "bezczelnie" ingerowała w kampanię wyborczą.

(fot. Kevin Lamarque / Reuters)

Amerykański wywiad w sierpniu ubiegłego roku ustalił, że Rosja prowadzi "agresywną" operację w celu zakłócenia amerykańskiej kampanii przedwyborczej - poinformował John Brennan, występując przed komisją wywiadu Izby Reprezentantów.

Brennan, mianowany dyrektorem Centralnej Agencji Wywiadowczej przez prezydenta Baracka Obamę, w reakcji na ustalenia amerykańskiego wywiadu ostrzegł szefa rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa Aleksandra Bortnikowa, że wtrącanie się Moskwy w amerykański proces wyborczy "nie przyczyni się do szybkiej poprawy stosunków pomiędzy Rosją a Stanami Zjednoczonymi".

Rozmowa telefoniczna Brennana z szefem FSB miała miejsce w sierpniu ubiegłego roku.

Brennan przyznał, że "jest świadomy informacji i doniesień wywiadu o kontaktach przedstawicieli władz rosyjskich ze sztabem wyborczym Donalda Trumpa", jednak nie był w stanie powiedzieć, czy charakter i zakres tych kontaktów uzasadniałby nazwanie ich "zmową" sztabu Trumpa z Kremlem.

Zdaniem Brennana, "z pewnością informacje i doniesienia wywiadowcze stanowiły wystarczającą podstawę rozpoczęcia dochodzenia FBI w celu określenia, czy obywatele amerykańscy aktywnie spiskowali, zmawiali się z przedstawicielami Rosji".

Obecnie dochodzenie w sprawie zarzutów o wtrącanie się Rosji w amerykański proces wyborczy i podejrzeń o "kremlowskie powiązania" z osób z najbliższego otoczenia Trumpa prowadzą cztery komisje Kongresu oraz specjalny prokurator Robert Mueller, były dyrektor FBI.

Zastępca prokuratora generalnego Rod Rosenstein powierzył funkcję specjalnego prokuratora Muellerowi w ubiegłym tygodniu. Funkcja specjalnego prokuratora, jak podkreślają eksperci prawni, daje znanemu z niezależności Muellerowi nieporównanie większe uprawnienia, w tym możliwość postawienia podejrzanych w stan oskarżenia, niż mają komisje Kongresu prowadzące dochodzenie w sprawie tych samych podejrzeń związanych z ingerencją Moskwy w amerykańskie wybory.

Z Waszyngtonu Tadeusz Zachurski (PAP)

tzach/ kot/ mc/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 3 ~Lex

A tak na marginesie to najbezczelniejszym posunieciem Putina bylo to , ze kazal Hilarzynie Clintonowej zaintalowac prywatny server w ubikacji -by mogla wymsknac spod wszelkiej kontroli i nadzoru organizacji federalnych! No i prosze miala byc pono taka "ynteligentna" a wpadla i to tak glupio! Teraz oczywiscie szuka kozla ofiarnego swojego niepowodzenia, a wystarczylo nie kombinowac, nie mataczyc!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 9 ~abc

Nasz TVN jeszcze się może długo uczyć jak prawidłowo kopać dołki pod PIS od CNN, Washington Compost, byłego dyrektor CIA itd. My mieliśmy przez chwile Pana Rzepińskiego ale to nie ta liga...

! Odpowiedz
0 15 ~hehehe

""nie był w stanie powiedzieć, czy charakter i zakres tych kontaktów uzasadniałby nazwanie ich "zmową" sztabu Trumpa z Kremlem""

Moze tam maja wolne etaty - pójde :) Po roku gadania i 1 000 000 $ w kieszeni, tez nie bede nie bede w stanie powiedziec :)

! Odpowiedz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,1% X 2017
PKB rdr 4,7% III kw. 2017
Stopa bezrobocia 6,6% X 2017
Przeciętne wynagrodzenie 4 574,35 zł X 2017
Produkcja przemysłowa rdr 12,3% X 2017

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl