REKLAMA

Były prezydent wygrał I turę wyborów prezydenckich w Brazylii

2022-10-03 04:27
publikacja
2022-10-03 04:27

W pierwszej turze wyborów prezydenckich w Brazylii zwyciężył były lewicowy prezydent tego kraju w latach 2003-2011, 76-letni Luiz Inacio Lula da Silva, zdobywając po przeliczeniu 98,8 proc. głosów poparcie 48,1 proc. uczestników wyborów. Jego rywal, urzędujący prezydent Jair Bolsonaro o radykalnie prawicowych poglądach zajął drugie miejsce z poparciem 43,5 proc. głosujących.

Były prezydent wygrał I turę wyborów prezydenckich w Brazylii
Były prezydent wygrał I turę wyborów prezydenckich w Brazylii
fot. Marcos Brindicci / / FORUM

Rywalizacja wyborcza między kandydatami na najwyższe stanowisko w państwie byłaby rozstrzygnięta, gdyby już w pierwszej turze glosowania jeden z kandydatów zdobył 50 procent głosów.

Szef państwa, który prowadził w pierwszej fazie liczenia głosów dzięki większemu poparciu, jakim cieszy się wśród wyborców w północnych, rolniczych stanach Brazylii, zmierzy się ponownie z eksprezydentem Lulą, przywódcą Partii Pracujących, 30 października w drugiej turze wyborów. Zadecyduje ona o tym, kto zasiądzie w Pałacu Prezydenckim Planalto w stolicy Brazylii.

"Powstać z popiołów, jak właśnie powstaliśmy, jest dla nas motywem do wielkiej radości” - oświadczył były prezydent, który spędził w latach 2018-2019 aż 580 dni w więzieniu, ponieważ został uznany winnym korupcji, ale następnie wyrok uległ anulowaniu przez Sąd Najwyższy.

Zgodnie z brazylijskim prawem wyborczym w drugiej turze wyborów wezmą udział dwaj kandydaci spośród dziewięciorga, którzy uczestniczyli w pierwszej turze i zdobyli największe poparcie wyborców.

Zgodnie z brazylijską Konstytucją udział w wyborach jest obowiązkowy dla ogromnej większości obywateli tego kraju, liczącego ponad 213 milionów mieszkańców, z których 156 milionów ma pełne prawa wyborcze. Ci, którzy ukończyli 70 lat lub są w wieku 16-17 lat, mogą brać udział w głosowaniu zależnie od własnej decyzji.

Wpływowy portal informacyjny Estadao, komentując na gorąco wyniki pierwszej tury wyborów, napisał: "Nawet jeśli Luiz Inacio Lula da Silva wygrałby wybory prezydenckie, jego rząd będzie musiał współistnieć z Kongresem, który jest dziś jeszcze bardziej po stronie prezydenta Bolsonaro niż wtedy, gdy przywódca skrajnej prawicy obejmował w roku 2018 stanowisko szefa państwa".

Lula wygrał w 14 brazylijskich stanach, Bolsonaro w 12.

Przebieg wyborów prezydenckich w Brazylii śledzili m.in. przedstawiciele Organizacji Państw Amerykańskich. (PAP)

ik/ zm/

Źródło:PAP
Tematy
Szukasz pracownika? Znajdź go na Pracuj.pl

Szukasz pracownika? Znajdź go na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (4)

dodaj komentarz
samsza
https://www.bankier.pl/wiadomosc/Lula-da-Silva-faworytem-niedzielnych-wyborow-prezydenckich-w-Brazylii-8414468.html

W sondażach 49 do 38 %, przeliczą 100% głosów to się "wyrówna" do sondażu.
szprotkafinansjery
Onuce jak się zagotowały :D
eunuchy_z_ue
ciekawe czy tak jak w unii europejskiej zacznie zamykać elektrownie atomowe w czasie kryzysu energetycznego i będzie promował samochody elektryczne :) wybierze wam także sąsiadów z Afryki oraz ustali odgórnie jaką temperaturę macie mieć w domu
jendrula17
Pan J.Bolsonaro konserwatywny biały mężczyzna, chrześcijanin - skrajna prawica. Bankier też uprawia ten lewacki bełkot?

Powiązane: Polityka na świecie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki