PILNE
  • RPP niespodziewanie obniżyła stopy procentowe

Były premier Wielkiej Brytanii: Brexit nie może być tyranią większości

"Warunki wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nie mogą być dyktowane przez tyranię większości" - oświadczył były brytyjski premier John Major. Jak ocenił, istnieją "absolutnie rozsądne argumenty" za przeprowadzeniem drugiego referendum ws. Brexitu.

Były premier Wielkiej Brytanii: Brexit nie może być tyranią większości
Były premier Wielkiej Brytanii: Brexit nie może być tyranią większości (fot. Neil Hall / FORUM)

Wypowiedź Majora, wygłoszoną podczas uroczystej kolacji z okazji 100. rocznicy powołania Davida Lloyda George'a na premiera Wielkiej Brytanii, opublikował w piątek dziennik "The Times".

"Słyszę czasami argument, że (...) osoby, które zagłosowały za pozostaniem (kraju w Unii Europejskiej - PAP), nie powinny mieć głosu w procesie Brexitu, bo przegrały głosowanie. Bardzo trudno jest mi zaakceptować takie podejście. Tyrania większości nigdy nie była stosowana w państwach demokratycznych i nie powinna być stosowana tutaj (w Wielkiej Brytanii)" - powiedział były premier.

Jak dodał, należy zaakceptować podjętą w referendum decyzję wyborców o opuszczeniu Wspólnoty, zaznaczył jednak, że nadal liczy na możliwie najbliższą relację Wielkiej Brytanii z Unią Europejską i wspólnym rynkiem - "najbogatszym, jaki widziała ludzkość".

Włączając się w dyskusję wokół grudniowej rozprawy przed Sądem Najwyższym w sprawie Brexitu, Major ocenił, że ostateczna decyzja musi zostać podjęta przez parlament, a nie przez rząd Theresy May. Jak dodał, "istnieją absolutnie rozsądne argumenty za przeprowadzeniem drugiego referendum", kiedy będzie jasne, jak miałyby wyglądać przyszłe relacje z Unią Europejską po wystąpieniu kraju ze Wspólnoty.

Rząd chce rozpocząć negocjacje w sprawie Brexitu pod koniec marca 2017 roku, jednak na początku listopada brytyjski Wysoki Trybunał (High Court) orzekł, że gabinet nie może zainicjować tego procesu bez zgody obydwu izb parlamentu. Rząd Theresy May odwołał się od wyroku do Sądu Najwyższego.

John Major był premierem Wielkiej Brytanii z ramienia Partii Konserwatywnej w latach 1990-97.

Z Londynu Jakub Krupa (PAP)

jakr/ akl/ jbp/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 12 ~RICO

W pełni zgadzam się,że tyrania unii europejskiej nie może dyktować warunków reszcie jej członków !

! Odpowiedz
1 11 ~ręce_opadają

Tyrania większości to jest istota demokracji. Np. Czy prezydentem ma zostać ten kto dostał najmniej głosów czy najwięcej? Wtedy został by prezydentem był by ren który dostał by zero głosów. A co jeśli dwóch dostanie zero głosów.

! Odpowiedz
7 4 ~Papi

Takie rzeczy miały i mają miejsce patrz USA, Bush junior przegrał wybory a został prezydentem, tak samo Trump.

! Odpowiedz
4 1 ~asdf

Nie, istotą demokracji nie jest określenie kto ma rację, tylko bieżącego sposobu postępowania. Pole do dyskusji nie jest zamknięte głosowaniem, szczególnie jeśli wypada ono blisko 50:50.

Jeśli wypada daleko od punktu równowagi, to oczywiście można się spodziewać realizacji pomysłu, ale również dyskusja nie jest zamknięta w przyszłości.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~ręce_opadają odpowiada ~Papi

Co ma piernik do wiatraka.
Patrz ordynacja w wyborach prezydenckich w USA, a w Polsce.
W USA decydują głosy elektorskie, a każdy san mi inną ilość głosów elektorskich i nie jest ona zależna od liczby ludności. Większość elektrów zdobył Pan Trump. Można by powiedzieć dlaczego większość elektorska ma decydować o wyborze prezydenta. Pisząc o prezydentach odnosiłem się do polskiej ordynacji wyborczej.
@Papi nie siej fermentu

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 ~ręce_opadają odpowiada ~asdf

@asdf
Przeczysz sam sobie. Napisałeś że istotą demokracji jest wybranie sposobu postepowania. Sposób został wybrany większością głosów. Po co dyskutować ? Strona przeciwna może się wypowiedzieć ale strona która wygrała nie musi się jej słuchać. Na tym polega ta tyrania. Odwołując się do przykładu w USA jak republikanie przegrywali wybory to nie podważali wyników głosowania i nie robili burd, natomiast demokracji nie mogą się pogodzić z przegraną i dwoją się i troję by nie podać się woli wyborców.
Demokracja jest niedopuszczalna w nauce, czasami jeden ma rację przeciwko wszystkim. patrz Mikołaj Kopernik.


Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 24 ~rod

Tyrania mniejszosci zawsze byla lepsza - prawda John?

! Odpowiedz
0 19 ~ererere

tyrania większości? ładnie tor tak się wyrażać o demokracji? :D

! Odpowiedz
2 9 ~zez

Powtarzałem i będę powtarzać - nie będzie Brexitu bo to nie na rękę prawie całej brytyjskiej klasie politycznej. Poza tym w UE referenda które organizuje się aż ich wynik będzie "właściwy" to nic nowego :)

! Odpowiedz
0 8 ~kojo

No chyba skretyniał! Większość to na zachodzie już tyrania a nie demokracja???

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil