Były polityk PO chce 550 tys. zł za internowanie w stanie wojennym

550 tys. zł zadośćuczynienia i odszkodowania za krzywdy oraz utracone zarobki w związku z internowaniem w latach 80. domaga się przed sądem były polityk PO z Krakowa Jan R. W środę odbyła się pierwsza rozprawa we wznowionym procesie; jest częściowo niejawna.

(fot. Chris Niedenthal / FORUM)

W 2010 r. sąd przyznał Janowi R. 25 tys. zł jako zadośćuczynienie za internowanie w czasie stanu wojennego. Była to maksymalna kwota, o jaką mogły się starać osoby internowane na podstawie ustawy z września 2007 r. Później zmieniły się przepisy i zniesiono górną granicę odszkodowania.

We wniosku złożonym w sądzie były polityk chce zasądzenia za okres internowania: 259 tys. 303 zł jako zadośćuczynienia za doznane krzywdy oraz 290 tys. 697 zł odszkodowania za utracone zarobki - w sumie 550 tys. zł od Skarbu Państwa.

Pełnomocniczka Jana R. wniosła w środę przed sądem o wyłączenie jawności rozpraw, argumentując, że Jan R. nie jest już osobą publiczną, chodzi o relacje rodzinne i sprawy osobiste, których "nie chce i nie musi" ujawniać w mediach.

"Moje przesłuchanie przybrałoby kształt wywiadu dla mediów, co uczyniłoby rozprawę całkowicie absurdalną" - mówił sam zainteresowany. Jak powiedział PAP, to jego prywatny proces, na temat którego nie chce się wypowiadać.

Sąd zdecydował o wyłączeniu jawności rozprawy tylko na czas przesłuchania świadka.

Jan R. był na początku lat 80. przewodniczącym Niezależnego Zrzeszenia Studentów na Uniwersytecie Jagiellońskim, a jesienią 1981 r. przewodniczącym Komitetu Strajkowego NZS Uczelni Krakowskich. Został zatrzymany 21 stycznia 1982 r., a następnie internowany. Przebywał w ośrodku internowania w Załężu do lipca 1982 r.

wos/ sta/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 3 ~julka

czyli znaczy się działalność w solidarności to była w/g tego jegomościa działalność komercyjna - a swoje usługi w tym zakresie wycenił na 550 tysięcy za 6 miesięcy, czyli blisko 100 tysięcy za miesiąć - w czasach prlu - he he - jeżeli już to 100 razy mniej - czyli 25 tysięcy, które dostał to i tak było nadto - kuriozum

! Odpowiedz
0 2 ~basdd

niech napisze do piotrowicza z pisu, ten zdaje się działał w prlu - a swoją drogą 500 tysięcy za 6 miesięcy internowania - czyli 1 milion za rok - nic tylko pogratulować poczucia humoru, albo bezwstydności - i tacy ludzie zostają posłami

! Odpowiedz
2 1 ~jj

Kaczor gdyby nei zaspał tez by mógł liczyć...

! Odpowiedz
0 0 ~pytam

czy chodzi o jana marie r ps. "bija mnie niemcy"?

! Odpowiedz
4 5 ~mda

Nie popieram komunistów ale to że akurat zamykali peowców to dobrze robili. Wystarczy obejrzec co teraz oni wyprawiajął przeciw Polsce

! Odpowiedz
1 5 ~noe

PO powstała ponad 20 lat później. Jak mogli zamykać peowców, których wtedy nie było?

! Odpowiedz
2 0 ~QQRYK odpowiada ~noe

@noe
Nie rozumiesz sensu wpisu, gdyż nie jesteś mądrym inaczej jak pewien pisi przydupas mda.

! Odpowiedz
1 7 ~śmieszek_poza_kontr

Od stycznia do lipca 82 roku utracił zarobki na kwotę 300 000 nowych PLN. Niezłe interesy musiał kręcić w stanie wojennym :)

! Odpowiedz
2 17 ~bolo

Dopiero dzisiaj sobie przypomniał? Poza tym niech się zgłosi do spadkobierców PRL: czyli SLD, PO, N i KOD, może oni mu wypłacą.

! Odpowiedz
1 3 ~gg

On woli do naśladowców czyli PIS.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,5% X 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil