REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Były minister finansów Holandii: Przyjmowanie euro to szaleństwo

2023-02-11 17:13
publikacja
2023-02-11 17:13

Euro staje się nie do utrzymania, twierdzi były minister finansów Hans Hoogervorst w sobotniej rozmowie z dziennikiem „De Telegraaf”. „Gdyby Holandia miała przystępować obecnie do strefy euro i przyjmować wspólną walutę, byłoby to szaleństwo” – powiedział ekonomista.

Były minister finansów Holandii: Przyjmowanie euro to szaleństwo
Były minister finansów Holandii: Przyjmowanie euro to szaleństwo
fot. Mathias Richter / / Shutterstock

Głównym powodem problemów euro jest wysokie zadłużenie południowych krajów strefy, przede wszystkim Włoch, ocenił były minister, który jest także politykiem liberalnej VVD, partii premiera Marka Ruttego.

Hoogervorst nie oszczędził Europejskiego Banku Centralnego (EBC), twierdząc, że przez lata finansował on długi słabych krajów strefy euro. „Przez politykę EBC w zadłużonych krajach, takich jak Włochy, pomyślano, że można zwolnić wszystkie hamulce” – wyjaśniał były minister.

Przypomniał także oceny holenderskiego banku centralnego (DNB), że różnice między silnymi i słabymi krajami grupy tylko się pogłębiają, co stanowi „zagrożenie dla stabilności całej strefy”.

„Holendrzy wkrótce będą przechodzić na emeryturę w wieku 67 lat i 3 miesięcy, czy też mamy okazywać solidarność z Francuzami i Włochami, którzy przechodzą na emeryturę w wieku 62 lat?” – pytał polityk, dodając, że temat wystąpienia Holandii ze strefy euro nie powinien być tematem tabu.

Krytyczne zdanie o wspólnej walucie ma również były szef DNB profesor Lex Hoogduin. „Przetrwanie euro w obecnym układzie nie jest pewne” – mówił niedawno w rozmowie z „De Telegraaf”. Nie jest on jednak zwolennikiem opuszczania strefy euro, bo jego zdaniem problemem nie jest sama konstrukcja strefy, ale ciągłe łamanie reguł fiskalnych przez należące do niej państwa.

Z Amsterdamu Andrzej Pawluszek 

Źródło:PAP
Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (51)

dodaj komentarz
andregru
"Euro staje się nie do utrzymania" - bo nie można dodrukować i zadłużać się ?
jpelerj
Ale tu się dzisiaj pokazało łapkowców popierających NBP! Widać prezes sypnął kasą na zlecenia LOL
qart
A u nas "eksperci" typu Hołownia (bo ma doświadczenie w występach w TVN), Tusk(o malował kominy) czy Trzaskowski (bo dostaje kasę od niemieckich fundacji) wiedzą lepiej. To, że wszystko będzie droższe i polskie firmy stracą konkurencyjność nikogo nie obchodzi.
jpelerj
Już straciły tę konkurencyjność, bo mamy drogą energię (a dewaluacja PLN tylko podniesie jej cenę). Nie ma za co.
pozhoga
Ale akurat Holandia to jeden z dwóch krajów (zgadnijcie który jest drugi), który za wprowadzeniu ojro skorzystał. Belgia na zero, w d... dostali Francuzi i całe Południe, a najbardziej Włosi. Mechanizm banalnie prosty - utrata konkurencyjności ich gospodarek względem niemieckiej bo brak im własnej waluty, której osłabienie pozwala Ale akurat Holandia to jeden z dwóch krajów (zgadnijcie który jest drugi), który za wprowadzeniu ojro skorzystał. Belgia na zero, w d... dostali Francuzi i całe Południe, a najbardziej Włosi. Mechanizm banalnie prosty - utrata konkurencyjności ich gospodarek względem niemieckiej bo brak im własnej waluty, której osłabienie pozwala zachować konkurencyjność. Jeszcze przed wprowadzeniem ojro jeden noblista popełnił raport, że tak będzie. I jest: ojro to mechanizm kupowania konkurencyjności przez gospodarkę Rzeszy kosztem naiwniaków.
Każdy, kto w Polsce nawołuje do wprowadzenia ojro powinien najpierw iść na przymusowy kurs podstaw makroekeonomii, a w razie recydywy - dożywotni zakaz pełnienia funkcji publicznych.
pdox
Ale on nie twierdzi, że jego kraj nie skorzystał (w przeszłości), on tylko powiedział, że DZISIAJ by nie przystępował, bo by nie skorzystał. To, co skorzystali, to ich, teraz on daje do zrozumienia, że zaczyna się gra albo o wywalenie ze strefy euro bankrutów razem z ich długami i ograniczenie jej do "krajów odpowiedzialnych Ale on nie twierdzi, że jego kraj nie skorzystał (w przeszłości), on tylko powiedział, że DZISIAJ by nie przystępował, bo by nie skorzystał. To, co skorzystali, to ich, teraz on daje do zrozumienia, że zaczyna się gra albo o wywalenie ze strefy euro bankrutów razem z ich długami i ograniczenie jej do "krajów odpowiedzialnych fiskalnie" (haha! ;), albo jakąś groźbę powrotu do guldena, czy może inny wariant nowego porządku.
pozhoga odpowiada pdox
No przecież nie mówimy o tych samych osobach: ja piszę o koledze nobliście i jego raporcie sprzed 20 lat, Ty o koledze Holendrze dzisiaj. Jasne, że kolega Holender jest zadowolony - jego kraj to jeden z dwóch, który na ojro skorzystał. Polska gospodarka jest bardziej jak holenderska, czy jak np. włoska?
jas2
Przyjmowanie euro to szaleństwo?

Rozumiem, gdyby to nasz Prezes powiedział, ale były minister finansów Holandii?
jpelerj
Nie rozumiesz. On powiedział, że teraz by nie przystępował, bo by nie skorzystał. Teraz zaczyna się gra o wywalenie ze strefy euro bankrutów razem z ich długami i ograniczenie jej do "krajów odpowiedzialnych fiskalnie", czyli podział na lepsze euro, gorsze euro i poślednie niszowe waluty. Zdrowe podejście.
devu
Przyjdzie PO i nas do tego zmusi bo Niemiec tak chce.

Powiązane: Strefa euro

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki